نسخه چاپی فرستادن با پست الکترونیک
سه شنبه 06 دي 1390 - ساعت 17:18
شماره خبر: 100863109461
از نگاه جام‌جم آنلاين:
جهان در سال 2011
جام جم آنلاين: چند نسيم ديگر تا ريزش همه برگ هاي سال ميلادي جاري باقي مانده است و در اين سال پر تنش، جهان دستخوش تغييرات شگرفي شد كه كيفيت حيات بسياري از زميني ها را متاثر كرد.حتي يك قدم مانده تا "كريسمس" نيز همچنان شاهد رخدادهاي نابي هستيم كه هر روز در اين دهكده جهاني اتفاق مي افتد و همين چند روز قبل هم با مرگ رهبر كره شمالي، واقعه جريان ساز ديگري رخ داد كه پازل نقاط عطف حوادث امسال را تكميل كرد.«جام جم آنلاين» با اولويت قرار دادن دامنه تاثير اين تحولات، به ذكر حوادث تاريخ سازي در سال 2011 اشاره خواهد كرد كه توانسته است اثري پررنگ و ماندگار از خود بر جاي بگذارد.

بيداري اسلامي ( 4ژانويه 2011 مصادف با 14 دي 1389)

ابتدا خيلي مظلومانه و ساده اتفاق افتاد. جواني سبزي فروش و سرخورده از بي عدالتي هاي نظام پادشاهي كشور تونس، در اعتراض به بيكاري و فقر، خود را به آتش كشيد ولي با آتش گرفتن "محمد بوعزيزي" به يكباره تمام خاورميانه هم به آتش كشيده شد.

مردم مسلمان تونس به خيابان ها ريختند و به خونخواهي مجاهد جوان برخاستند. گرچه ديكتاتور اين كشور آفريقايي ابتدا تلاش كرد كه با كشتار ددمنشانه معترضان، اين قيام مردمي را در نطفه خفه كند، اما ايستادگي و روح مبارزه مردم، در نهايت موجب فرار "زين العابدين بن علي" به كشور عربستان شد و در نهايت، جهان منظره اراده يك ملت را با چشم سر ديد.

اما اين تمام شگفتي هاي آن ايام حماسي شمال آفريقا نبود. اين بار مردم سرزمين باستاني مصر با تاثير گرفتن از انقلاب تونس، مشت ها را براي نبرد با  فرعون زمانه خويش، گره كردند.

ميدان التحرير قاهره مصر، مملو از مسلمانان انقلابي شد كه با برپاكردن چادر و  اعتصاب طولاني ، خواستار اسلامي شدن حكومت و ترك مسند رفيق شفيق "بن علي" شدند.

لجاجت "حسني مبارك" بر ادامه حكومت نامشروعش و شجاعت و شهادت مبارزان، جنگي تمام عيار از مبارزه "مردم" با "نماينده غيرقانوني مردم" رقم زد.

بالاخره پس از هفته ها سينه سپركردن مقابل گلوله گرم، اتفاق باورنكردني افتاد و سلطان پرجمعيت كشور عرب، در مقابل خواست عمومي زانو زد.

حال در دو كشوري كه جريان حاكميت، سال ها ي متمادي عقايد سكولارش را به مردم تحميل مي كرد، هر روز تحولات تازه اي رخ مي دهد و نتايج انتخابات جديد در مصر هم تاييد مي كند كه مردم خاورميانه به شدت تشنه قوانين اسلامي و برپايي حكومت ديني هستند.

جرقه هاي آزادي خواهي و ميل به برپايي نظامي مبتني بر مولفه هاي اسلام حقيقي، كشورهاي بحرين، يمن، اردن و بسياري از كشورهاي عرب منطقه را هم به وجدي انقلابي آورده است.

گويي دومينوي حذف ديكتاتورهاي خاورميانه تمام شدني نبود و اين بار زلزله تغييرات سياسي به كشور ليبي رسيد.

"معمر قذافي" و هم پياله هايش در سماجت كودكانه شان سنگ تمام گذاشتند و با تيرباران و حتي بمباران اجتماعات مخالف، چهره يك ديكتاتور ديوانه و شيفته قدرت را تمام رخ ترسيم كردند.

با ورود ناتو و توسيع انقلاب در سراسر شهرهاي ليبي، بالاخره پايتخت به دست انقلابيون افتاد و  معمر قذافي بر خلاف دو ديكتاتور ديگر، نه تنها ديگر فرصت فرار نداشت؛ بلكه با مرگي تحقير آميز ، پرونده 42 سال زمامداري مطلق اين "كاخ نشين مجنون" هم بسته شد.

همانند"جنبش وال استريت" هم اكنون "بيداري اسلامي" نيز پررمق در مسير انقلابي خود نفس مي كشد و  موج تغييرات، كشور يمن را هم بي نصيب نگذاشته است. مردم اين كشور نيز يك "نه بزرگ" به علي عبدالله صالح گفته اند و  روند اين قيام ها تمام كشورهاي عربي منطقه را متاثر از خود كرده است.

به هر روي، جنبش "بيداري اسلامي"، به عنوان يكي از مهم ترين اتفاقات سال جاري ميلادي كه تمام معادلات سياسي جهان را به هم ريخت، خواست تازه اي از مردمان تحت يوغ خاورميانه نبوده و نيست.

اين پروسه دين جويي را بايد به مثابه مطالبه اي تحليل كرد كه سالها سركوب شده و حال، امكان مطرح شدن و  نقش آفريني در سپهر سياسي كشورهاي عرب منطقه را بازيافته است.


زلزله ژاپن ( 11 مارس 2011 مصادف با  20 اسفند 1389)

شايد هيچ كسي گمان نمي كرد كه كشور توسعه يافته اي همچون ژاپن، اين چنين در خشم طبيعت بسوزد و كاري هم از دست علم و فناوري برنيايد.

به اعتقاد جام جم آنلاين، وقوع زلزله مهيب در ژاپن را به راحتي مي توان در فهرست مهم ترين حوادث رخ داده در جهان جاي داد.

علاوه بر كشته شدن بيش از 15 هزار ژاپني و خسارت اقتصادي بالغ بر 300ميليارد دلار، نشت مواد راديو اكتيو از نيروگاه اتمي فوكوشيما هم پروژه بدبياري مردمان آفتاب سوزان را تكميل كرد.

خطر وقوع يك بحران اتمي در شرق آسيا و تشابهات فراوان آن با حادثه هولناك چرنويل، زلزله هشت ريشتري ژاپن را تا مدت ها در صدر اخبار جهان قرار داد.


كشته شدن بن لادن ( 2 مي 2011 مصادف با 12 ارديبهشت 1390)

مهره اي كه خود آمريكايي ها ساختند و خودشان هم حذفش كردند، شايد آنچنان خبر عجيبي نباشد كه بخواهد در ليست مهم ترين رخدادهاي سال جهان جاي بگيرد اما نبايد از ياد ببريم كه اقدامات انتحاري اسامه بن لادن، به بهانه اي مناسبي براي شروع جنگ هاي فرسايشي نيروهاي امريكايي در خاك افغانستان و برخي ديگر از مناطق خاورميانه تبديل شد.

اين تروريست پرورش يافته در مكتب غرب كه توانسته بود با منهدم كردن برج هاي دوقلو در  آمريكا، زلزله اي رعب آور در كتاب تاريخ ايالات متحده ثبت كند، در نهايت در اين سال،  توسط نيروهاي امريكايي مستقر در پاكستان كشته شد و  بالاخره جسد رهبر القاعده به كف آب هاي سرد دريا تحويل داده شد.


جنبش وال استريت ( 17 سپتامبر 2011 مصاف با  26 شهريور 1390)

افزايش شكاف طبقاتي در جامعه سرمايه داري آمريكا، در نهايت موجب گونه اي خيزش اجتماعي غير قابل كنترل شد كه بعدها عنوان "جنبش 99 درصدي ها" را يدك كشيد.

فعالان اين جنبش بر اين اعتقاد بودند كه ثروت و قدرت در جامعه آمريكا، در دست يك درصد اقليت خاص و ثروتمند در اين كشور است كه تمامي معادلات سياسي و اقتصادي ايالات متحده را تنظيم مي كنند.

معترضان با شعار "تسخير نهادهاي مالي وال استريت" و تحصن طولاني مدت در خيابان هاي منتهي به بزرگترين بازار بورس جهان در نيويورك، تلاش كردند تا اين پيام صريح را به جهان ساطع كنند كه ديگر از بي عدالتي هاي تبلور يافته در نظام  ليبرال دموكراسي غرب بيزار هستند.

گرچه اين انقلاب مردمي ايالات متحده، ابتدا توسط زعماي تكيه زده بر سرير قدرت، ناديده انگاشته شد اما با گسترش روزافزون دامنه اين "نافرماني هاي مدني" در ساير ايالت ها و حتي گسترش فرامرزي اين جنبش به بسياري از كشورهاي اروپايي، هم اكنون اكثر طبقات متوسط و فقير در آمريكا نيز به صف معترضان پيوسته اند.

البته اين "بهار آمريكايي در شرف وقوع" همچنان با قدرت تمام و پشتوانه عظيم مردمي به جلو پيش مي رود و حال اين جنبش، كليه بنيان هاي سنتي و تبعيض پرور نظام كاپيتاليستي را به چالش كشيده است.


ترور برهان الدين رباني (20 سپتامبر 2011 مصاف با 29 شهريور 1390)

مردي كه او را ناجي صلح افغانستان مي دانستند و از احترام همگان برخوردار بود، مقهور تعصبات كور طالبان شد تا به قول افغان ها "پروفسور برهان الدين رباني"، نتواند بذر صلح و ثبات در افغانستان را درو كند.

بي گمان، ترور ناجوانمردانه رئيس جمهور سابق افغانستان و رئيس شوراي عالي صلح در اين كشور را بايد يك عقبگرد اساسي از روند بازسازي و تعميق تفكرات آشتي جويانه در اين كشور مشهور به حساب آورد.


مرگ استيو جابز (5 اكتبر 2011 مصادف با 13 مهر 1390)

بي گمان، يكي از پيش قراولان صنعت كامپيوتر و الكترونيك، مردي بود كه حالا ديگر مدير شركت عظيم "اپل" نيست.

به گزارش جام جم آنلاين، استيو جابز، با اختراعات و ابتكارات پرطرفداري همچون "آي فون 4" و "آي پد" انقلابي در دنياي كامپيوتر به راه انداخت و  به عنوان يكي از موفق ترين و ثروتمندترين افراد اين حوزه در جهان شناخته مي شد.
در حالي كه شركت "اپل" ديگر به عنوان يكي از رقباي سرسخت غول هايي همچون "مايكروسافت" و "دل" شناخته مي شد، جابز 56 ساله بر اثر سرطان لوزالمعده در گذشت و  به اين ترتيب، دنياي فناوري، يكي از نخبه هاي تكرار نشدني اش را از دست داد.


بحران حوزه يورو و اعتراضات مردم اروپا  (اكتبر 2011 مصاف با آبان ماه 1390)

حتي همين حالا هم اعتصابات سراسري فلج كننده در اتحاديه اروپا ادامه دارد و  به دليل مقروض بودن سيستم اقتصادي بسياري از كشورهاي اروپايي از جمله يونان، خطر فروپاشي حوزه اقتصادي يورو دور از ذهن نيست.

حجم بالاي اوراق قرضه اي كه حالا ديگر دولت هاي اروپايي را به ستوه آورده است، مردم خشمگين را هم به صف مخالفان نظام هاي مالي و سياسي كشورهايشان كشانده است.

روساي جمهوري كه با خطايي استرتژيك، سياست هاي اقتصادي ايالت متحده آمريكا را در قاره سبز دنبال مي كردند، حالا چوب همراهي چشم بسته شان با آمريكا را مي خورند.


برگزاري انتخابات روسيه (4دسامبر 2011 مصادف با 13 آذر 1390)

گرچه ديگر سالهاست كه جهان دو قطبي رو به اضمحلال رفته و  سخن از قدرت مطلق بلوك شرق و غرب، محلي از اعراب ندارد اما همچنان روسيه به عنوان يكي از بازيگران اصلي در صحنه سياست و اقتصاد جهان شناخته مي شود كه اتفاقات مهم رخ داده در اين كشور بر كل پهنه گيتي اثر گذار است.

در اين سال، انتخابات ششمين دوره مجلس دوماي روسيه برگزار شد و مطابق پيش بيني ها، كانديداهاي "حزب روسيه واحد" كه به مواضع و تفكرات ولاديمير پوتين نزديك هستند، توانستند در اين انتخابات پيروز شوند.

البته شيريني پيروزي حزب حاكم در روسيه، خيلي پابرجا نماند. به دنبال اعلام نتايج انتخابات، مخالفت هاي شديدي از سوي مردم روسيه صورت گرفت؛ به گونه اي كه در همين ايام، بزرگترين اعتراض سراسري در مسكو، پس از سال 1393 ميلادي در پهناورترين كشور جهان به وقوع پيوست.


خروج نيروهاي آمريكايي از عراق (15 دسامبر 2011 مصاف با 24 آذر 1390)

پس از 9 سال اشغال خاك عراق، بالاخره آمريكايي ها در اين سال از حضور نظامي در اين كشور عربي دل كندند و بساط پايگاه هاي نظامي خود را در كشور همسايه ما برچيدند.

گرچه همچنان نفوذ شديد آمريكا در تصميمات عراقي ها غير قابل كتمان است اما خروج نيروهاي نظامي ايالات متحده، غرور و وجهه ملي مردم عراق را اندكي بهبود بخشيد و آمريكا با وجود چندين بار پيمان شكني، بالاخره حداقل در انظار عمومي، اسلحه هايش را از خاك عراق جمع كرد.
تاريخ : چهارشنبه هفتم دی ۱۳۹۰ | 5:58 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
معر فی کتا ب

محتاج

هر که سخن را به سخن ضم کند               قطره ای از خون جگر کم کند

نظا می گنجوی

سخن وران دروازی عنوان کتاب است که آقای احمد نجیب بیضایی محتوای آن را تنظیم ،گرد آوری و به حله چاپ آراسته کرده است.

کتاب از نظر محتوا اثر تازه وبکر است که فشرده زندگی نامه و نمونه شعر، شعرای دروازی در محتوای آن گنجانیده شده و نویسنده با اسکن کردن و فشرده سازی عصاری شعرهای ناب ،نغزسخن وران دروازی آنها را شامل تذکره شعرا کشور وتا ریخ ساخته است.

درواز ناحیه متروک و کوهستانی می باشد که با وجود داشتن چنین فضلا و شعرا خوش قریحه نتوانسته در تکمیل تذکره شعرا، شعر دری جایگاه ادبی خود را مسجل نماید.

با در نظر داشت همین مبرمیت آقای بیضای با ذوق ادبی ،هنرشناسی و هنر پروری که داشته دو دهه پیش تر به جمع آوری زندگی نامه واسکن کردن مجلد اول نمونه شعر شاعران درواز مبادرت کرد.

اما بهر بهانه ای که بود این تلاش آقای بیضای در سطح ملی بمثابه کار اکادمیک کمتر توانست توجه جامعه ادبی افغانستان را به خود معطوف نماید.

خوشبختانه در سطح کشورهای منطقه نه تنها به مثابه یک تذکره اکادمیک به استقبال رو در رو شد. بلکه به مثابه معتمدترین وثیقه ماندگار ومنابع جامعه ادبی کشورهای منطقه با استقبال مواجه شد .

نویسنده در جوزای سال 1381 که در شبکه خبر جمهوری اسلامی ایران مصروف آموزش دوره خبر نگاری بودم  که  جلد اول و دوم  دانش نامه زبان فارسی   به آذین چاپ آراسته شده بود زمانیکه ریس فرهنگستان ایران کتاب را به من اهدا کرد دیدم مرجع و ما خذ بخش قابل توجه  ای  دانشنامه از تذ کره آقای بیضای استفا ده شده است.

لهذااقای بیضا ی  را تشویق کردم تا به هر صورت که ممکن است به تدوین گرد آوری و تالیف جلد دوم آن مبادرت نماید.

آقای بیضای باوجود،مصروفیت وماموریت های مصروف کننده که داشت مشتاقانه تلاس کرد تا جلد دوم و اول سخن وران دروازی را گرد اوری و چاپ کند.

خوشبختانه بتازگی به همت وهمکاری اقای اورنگزیب.پسر آقای بیضای این کتاب تازه از چاب برآمده و آماده استفاده مخاطبان خوش ذوق است.

هرپدیده از نگا ه زیباشناسی از دو بخش ساخته شده بخش اول آن شکل و فورم فزیکی پدیده بوده وبخش مهمتر اهمیت محتوا ی اثر میباشد.

شکل و فورم ظاهر این کتاب به دلیل آن که محصول فکر و ایده یک جوان مستعید مانند آقای اور نگزیب است پشتی ان با طرح زیبا ،سنگین ودر کاغذ لشم 42 گرامه ترتیب شده است .

اما بخش محتوای آن که فشرده تلاش و زحمت آقای بیضای است در واقع از عصاره اندیشه و فکر نخبه ترین ،خو ش قریحه ترین شعر شاعرن درواز می باشد.

شک نیست که در این محتوا ،این اثر برخی اشعار با ، بار معنای سبک گنجانیده شده  اما بیشترینه محتوا کتاب حاصل محتوا شعر شاعران است که با دید ژرف مصایب و اسیب های محیط پیرامون خود را شناخته وموفق به تعریف شاعرانه ریالستیک و بعضا رومانتیک شده اند.

 افزون براین ویژگی اگر آقای بیضای به چنین ما مول مهمی موفق نمی شد ،بدون شک تراوش فکری یک بخش از ادیبان جامعه ما به حراج و در نهایت مرده بود.

زیرا در جغرافیای  که قرن ها تمدن و منا سبات وروابط فرهنگی با سایر دنیا منقطع بود، دشوار بود تا آیندگان در مورد فرهنگ و ادب  گذشتگان تعریف تاریخی و ادبی می یافتند.

اما از انجا که نیاکان آقای بیضای به روایت اسناد وشهادت گذشتگان اهل ادب و فرهنگ بوده اثرات مثبت سلسله وابستگی در شخصیت ادبی آقای بیضای اثر گذار و آقای بیضای با این اقدام در راستای تبلور فرهنگ خانواده و محیط پیرامون خود موفق به خدمت تاریخی شد.

ویژه گی های کتاب:

هر چند با توجه به اصول که در شگرد نقد و معرفی کتاب قدما نگرش دارند با نقد و معرفی کتاب برخی معایب و مناقب کتاب وزن شده و کلام سره ازنا سره مجزای شود.

اما برای درک دقیق فنی و تکنیکی از نگاه شکل و محتوا یک اثر، موثر ترین شگرد مطالعه اثر با دید تعمقی می باشد.

زیرا در معرفی کتاب اصولی فنی آن است که فشرده معایب و مناقب اسکن شده و به خور مخاطب ارایه میگردد. با استفاده از چنین برداشت دشوار است در معرفی کتاب نویسنده موفق به ارایه تصویر وتعریف جامع از محتوای کتاب شود.

اما حقیقت آن است که در محتوای کتاب سخن وران دروازی فشرده افکار شاعرانی گردآوری شده که ذوق و استعداد ادبی انها روشن بوده و مجموعه مصایب اجتماعی پیرامون خود را انها در ژانر شعر به تعریف گرفته اند.

سا یر موا صفا ت کتا ب:

نام کتاب:            سخن وران دروازی

مولف:             احمد نجیب بیضای          

برگ آرا و حروف نگار:  اورنگزیب بیضای

طرح پشتی:    مرکز گرافیک آذین

شماره گان:             هزار نسخه

سال چاپ:         1390

جای چاپ:        مطبعه بهیر

کاغذ متن:          لشم 42 گرامه

به هر صورت اقای بیضا ی با چا پ این کتا ب نه تنها خد متی مهمی در راستا ی تعر یف هو یت ادبی کشور کرد بلکه تلا ش و تکا پو ی انها به معنای دا شتن ذو ق ادبی و روحیه خد مت گذا ری به فر هنگ ،ادب و میراث ها ی ماند گار این کشو ر است .

عمر ش دراز و خامه نیرو مند ش توانا تر باد .!

                          

 

           

 تاريخ : دوشنبه بیست و یکم آذر ۱۳۹۰ | 1:31 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
پیام کنفرانس دوم بن روشن بود»
15.09.1390
پیام کنفرانس بن روشن بود: جامعه بین المللی قصد دارند بعد از خروج نیروهای نظامی خارجی، از افغانستان حمایت نمایند و معنی آن این که پروگرام های تربیوی برای نیروهای امنیتی و کمک های بیشتر انکشافی برای افغانستان ادامه می یابد. حد اقل این پیامی بود که توسط یک دسته از نماینده گان قدرتمند 85 کشور و 16 سازمان بین المللی که در کنفرانس به اصطلاح دوم بن گرد هم جمع شده بودند رسانده شد.

اگر تعهد اشتراک کننده گان کنفرانس روی خروج نیروهای خارجی بعد از سال 2014 میلادی از افغانستان متمرکز بود، نبود یا عدم حضور دو بازیگر کلیدی یعنی پاکستان و طالبان در کنفرانس هم محسوس بود.

هیلاری کلنتن وزیر خارجه ایالات متحده امریکا در باره عدم حضور پاکستان در کنفرانس بن گفت:
«البته ما از سهم پاکستان درین کنفرانس می توانستیم مستفید شویم. و با این ارتباط، ایالات متحده امریکا نسبت به هر کس دیگر درین تالار راجع بدست آوردن تصویر دقیق که در حادثه اخیر سرحدی چه اتفاق افتاد بیشتر نگران است.»

پاکستان گفته بود، بعد از حمله تصادفی ماه گذشته نیروهای ناتو بالای دو پسته امنیتی که در نتیجه آن 24 عسکر پاکستانی کشته شدند در کنفرانس بن شرکت نمی کند. اما پاکستان یک بازیگر کلیدی در بحران افغانستان است، زیرا شورشیان در خاک پاکستان پایگاه های مصون دارند. گفته می شود که پاکستان همچنان بالای بعضی گروپ های شورشی مانند گروه حقانی نفوذ دارد و آنها را اداره می نماید، ازین جهت همکاری اسلام آباد برای آوردن آنها در پروسه صلح ضرور است.

جاوید لودین معین وزارت خارجه افغانستان در صحبتی به رادیو آزادی گفت، صرف نظر ازین که در صحنه بزرگتر بین المللی چه اتفاق می افتد، افغانستان و پاکستان به مذاکرات شان در باره امور و مسایل امنیتی ادامه می دهند.
آقای لودین افزود:
«حمایت پاکستان بطور مطلق مهم است، اما ما با آنها درین ارتباط بصورت دوجانبه کار می نمایم. طوری که من گفتم این یک روند دوامدار است. اما عدم شرکت آنها درین کنفرانس روابط دوجانبه ما را متاثر نمی سازد.»

عمر زاخیل وال وزیر مالیه افغانستان در صحبتی با رادیو آزادی گفت، کابل می خواهد روابط خوب اقتصادی با همه همسایه های خود حتی بشمول ایران که به حضور نیروهای خارجی در افغانستان مخالف است داشته باشد.
وزیر مالیه افغانستان افزود:
«ما در سیاست ایالات متحده امریکا با دیگران دخیل نیستیم. ما بهترین روابط را با پاکستان حفظ کرده ایم. ما بهترین روابط را با ایران نگهداشته ایم. ما می خواهیم که بهترین روابط را با دیگران داشته باشیم و ایالات متحده امریکا از چنین چیز حمایت می نماید.»

نسبت موقعیت جغرافیایی، افغانستان یک پل ار تباطی ترانزیت و انتقالات در منطقه است. از طریق افغانستان آسیای میانه با بازار رو به توسعه هند ارتباط مستقیم پیدا می کند.

این کنفرانس 10 سال بعد از کنفرانس اول بن که در آن اساس یک افغانستان جدید گذاشته شد دایر گردید. در کنفرانس دوم بن هرچند تعهد جدید دالر صورت نه گرفت، اما آرزومندی جهان برای کمک این کشور جنگ زده هنوز باقیست.


تاريخ : سه شنبه پانزدهم آذر ۱۳۹۰ | 10:49 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
اگرقد رت فکر مدا را، اندیشه،شکیبا ی و گذشت نمیبود میا ن دیوا نگان و هشیا را ن تعیین مر ز دشوار بودتاريخ : سه شنبه دهم آبان ۱۳۹۰ | 4:43 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
تحقیقات تازه در مورد قضیهء ترور برهان الدین ربانی»
26.07.1390
در تحقیقات تازه که در مورد قتل رهبر شورای عالی  صلح افغانستان پروفیسر برهان الدین ربانی انجام شده، مقامات افغان تا حد زیاد مطمین شده اند که در این عمل شورای کویته دست داشته است.

صدا های ثبت شده و ویدیو های که توسط ادارات امنیتی افغانستان بدست آمده، بر حادثه قتل رهبر شورای عالی صلح افغانستان که ضربه بزرگی به تلاش های آشتی در این کشور بشمار می رفت، روشنی بیشتر می اندازد.

در آغاز مقامات افغان تاکید می کردند که پاکستان در این حادثه دست دارد اما در این اواخر آنها از چنین اتهامات کناره گیری کرده و  بیشتر روی شورای کویته تاکید می کنند.

یک دیپلومات غربی هم  به روزنامهء وال ستریت ژورنال گفته است: تمام شواهد نشان دهنده آنست که در این حادثه، شورای کویته که شورای رهبری طالبان افغان می باشد دخیل بوده است. اما رهبری طالبان نه این موضوع را رد کرده و نه پذیرفته است.

تمام تحقیقات بر یک شخص متمرکز بود حمیدالله  آخوند یک افغان میان سال از کندهار که در کویته زندگی می کند و زمینهء تماس را بین قاتل و پروفیسر ربانی فراهم ساخته است.

در یک ویدیوی 15 دقیقه یی جریان تحقیقات که توسط ادارهء امنیت افغانستان ثبت شده و نسخه آن به روزنامهء وال ستریت ژورنال هم رسیده است، حمید الله آخوند می گوید: در تلاش ها برای ایجاد تماس بین حکومت  آقای کرزی و طالبان، ناخود گاه پای او هم در این توطئه قتل داخل شده است.

مقامات امنیتی افغان به این عقیده اند که حمیده الله آخوند با شورای کویته در تماس بود.

با افزایش تلاش ها برای صلح ، شورای عالی صلح موافقه نمود که پیام صوتی را از طریق آخوند به شورای کویته برساند. آخوند در ویدیو گفته است با رسیدن به پاکستان پیام یک دوست دوران طفولیت خود را در تلیفون بدست آورد و با او تماس گرفت. این فرد محب الله نام داشت که به گفته مقامات امنیتی افغان، والی تعیین شده طالبان برای ولایت کابل می باشد.

آخوند با محب الله در یک پارک خاموش در کویته ملاقات می کند و نظر به گفتار آخوند در ویدیو، محب الله از او می پرسد که می تواند به آنها کمک کند.

به گفته آخوند، او در پاسخ می گوید بلی، او یک مسلمان است و اگر بتواند  به هر مسلمان کمک می کند.

در ملاقات های بعدی به گفته آخوند، توطئه کننده ها واضح ساختند که آنها می خواهند علیه ربانی و دیگر اعضای شورای عالی صلح حمله انتحاری کنند.

در ماه سپتمبر آخوند با واحدیار که اکنون عضو شورای عالی صلح می باشد و سابق در حکومت طالبان کار می کرد، تلیفون کرده و گفته است که در رابطه با صلح از شورای کویته پیامی دارد.

واحدیار می گوید: آخوند به او گفت که یک قاصد طالبان حاضر است با پیامی به کابل سفر کند و این قاصد همان عصمت الله بوده که آقای ربانی را به قتل رساند.

عصمت الله که باشنده چمن بود با حمید الله آخوند و خانواده اش با یک تکسی  عازم کندهار شده و از آنجا به کابل رهسپار گردیدند. به گفته آخوند همسفرش مواد انفجاری را در کلاه خود با شکل ماهرانه جابجا کرده بود و به مسافرین دیگر اطمینان داد که نترسند، زیرا سیم های مواد انفجاری وصل نشده است.

معصوم ستانکزی عضو دیگر شورای عالی صلح رسیدن این پیام و قاصد را به کابل به رییس جمهور کرزی معلومات می دهد و قاصد می گوید که یک پیام سری دیگر دارد که می خواهد مستقیماً با رهبر شورای عالی صلح در میان بگذارد.

رییس جمهور کرزی با پروفیسر ربانی که در جریان سفر به ایران بود، تلیفونی صحبت کرده و از او می خواهد که سفر خود را نیمه تمام بگذارد و به کابل برگردد.

در بعد از ظهر 20 سپتمبر واحدیار قاتل را با خود به خانه آقای ربانی می برد و در حالی که استاد ربانی با آغوش باز  از قاتل استقبال می کند، قاصد موادی را که در زیر دستار خود جابجا کرده بود انفجار می دهد.

در تحقیقاتی که بعداً انجام شد مقامات امنیتی افغان دریافتند که مواد انفجاری در دستار قاتل جابجا نشده بود، بلکه با مهارت زیاد در کلاهی که در زیر دستار وی بود در بین پلاستیک بطوری جا گذاری شده بود که حتی اگر او دستار را بیرون هم می کرد، کسی متوجه مواد انفجاری نمی شد.

یک دیپلومات در کابل گفته است: این مواد با قشر بسیار نازک به شکل پیشرفته در زیر کلاه جا داده شده بود.

او سوال می کند که آیا طالبان به چنین مهارت های عجیب دسترسی دارند که بتوانند این کار را انجام بدهند؟

تحقیق  کننده گان افغان می گویند: اکنون می خواهند که این دریافت های خود را با مقامات پاکستانی در میان بگذارند تا تحقیقات ادامه پیدا کند.

هر چند صدراعظم پاکستان یوسف رضا گیلانی تعهد نموده است که با تحقیق کننده گان افغان در این ساحه کمک می کند، ولی به این افراد تا حال ویزه پاکستان داده نشده است.


تاريخ : چهارشنبه بیست و هفتم مهر ۱۳۹۰ | 5:6 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

مصارف نظامی امریکا بر نیرو های نظامی افغان کاهش خواهد یافت

22.06.1390
در حالیکه قرار است تا سال 2014 مسوولیت های امنیتی به نیرو های امنیتی افغان سپرده شود، و نیرو های مسلح افغانستان با خروج نیرو های بین المللی از آن کشور، مسوولیت جبهات مبارزه با مخالفین را به عهده گیرند،  وزارت دفاع امریکا پلان دارد، مساعدت هایش را به پولیس و اردوی ملی افغانستان، به نصف آن کاهش دهد.
 
روزنامهء لوس آنجلس تایمز می نویسد:
با خروج نیروهای خارجی از افغانستان، تجهیز و آموزش نیروهای امنیتی افغان یک شرط اساسی می باشد، اما قصر سفید امریکا بار بار گفته است که مصارف کمرشکن بالای نیرو های امنیتی افغان را دوام داده نمی تواند و از پنتاگون خواسته است، برای کاهش مصارف نظامی در افغانستان، برنامه های را طرح و هرچه زودتر عملی سازد.
 
مقامات قصر سفید امریکا می گویند، این کاهش مصارف، برخی اشیا و وسایل تجملی دفاتر مانند ایرکاندیشن های پایگاه های نظامی و موتر های عصری را شامل می شود. به جای تدارک این نوع اشیا و وسایل پول آن  صرفه جویی شده، برای تهیهء اسلحه و تجهیزات لازم در امر مبارزه با مخالفین مسلح، منابع فراهم می شود.
 
معاون قوماندان عمومی نیرو های ایتلاف در افغانستان پیتر فولر می گوید:
«ما فکرمی کردیم که نیرو های افغان باید بر اساس معیار های نظامی غربی آموزش داده شوند، ولی اینک تصور می کنیم که اردوی افغان به این گونه توانمندی و آموزش نیاز ندارد.»
 
روزنامهء لوس آنجلس تایمز ادامه می دهد:
ایالات متحده امریکا برای آموزش اردو و نیرو های امنیتی افغانستان، یک بودجهء 13 ملیارد دالری را اختصاص داده است، اما بر اساس پلان جدید و دیگر برنامه های کاهش سایر مصارف، بودجهء امریکا برای اردو و نیرو های امنیتی افغانستان به شش ملیارد دالر کاهش خواهد یافت.
 
حکومت ایالات متحدهء امریکا در شش سال گذشته بیش از 39 ملیارد دالر را بالای نیرو های امنیتی افغانستان به مصرف رسانیده است.
 
مقامات امریکایی می گویند، چون حکومت افغانستان توانمندی آن را ندارد و همهء عایدات سالانهء آن حدود دو ملیارد دالر می باشد، ایالات متحده همهء مصارف اردوی افغانستان را می پردازد و شاید هم در آینده نیز به این کار ادامه دهد.
 
مقامات امریکایی و افغان تصمیم گرفته اند که در سال جاری تعداد پرسونل نیرو های امنیتی افغانستان را از305 هزار به 352 هزار تن افزایش دهند و ادارهء بارک اوباما رییس جمهور امریکا برای مصارف نیرو های نظامی افغانستان 12 اعشاریه 8 ملیارد دالر مصارف نظامی را از کانگرس آن کشور مطالبه کرده است.
 
وزارت دفاع امریکا می گوید، چون برای اردو افغانستان به اندازهء کافی وسایط نقلیه و موتر های لاری، هلیکوپتر ها و مهمات نظامی تهیه و تدارک شده است که به پیمانهء وسیع از آن استفاده می شود، بعد از سال 2014 مصارف نظامی کاهش خواهد یافت.
 
بر اساس ستراتیژی ایالات متحدهء امریکا، تعداد نیرو های نظامی خارجی در افغانستان به تدریج کاهش می یابد و رییس جمهور امریکا امر خروج 10 هزار سرباز امریکایی را در سال جاری از افغانستان صادر کرد. رییس جمهور امریکا به طور مجموعی از این ستراتیژی که بر حملات طیارات بی پیلوت امریکایی بر مناطق قباییلی در پاکستان و حملات شبانهء نیرو های خاص امریکایی بر مخالفین مسلح اتکا دارد، راضی است.
بر اساس این ستراتیژی امریکا حضور نظامیش را در افغانستان کم ساخته، بودجهء مصارف نظامی را در حالتی نگهمیدارد که از لحاظ سیاسی، قابل پذیرش باشد.


تاريخ : چهارشنبه بیست و سوم شهریور ۱۳۹۰ | 7:25 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

بارک اوباما: جنگ افغانستان به پایان آن نزدیک شده است

09.06.1390
رییس جمهور امریکا بارک اوباما بیش از یک هفته قبل از یادبود دهمین سالروز یازدهم سپتامبر در سخنرانیش به روز سه شنبه گفت، جنگ افغانستان به پایان آن نزدیک شده است، جنگی که در تاریخ امریکا طولانی ترین بوده است.
وی اظهار داشت:
«در حالیکه ماموریت ما از شکل نظامی به شکل حمایتی تغییر می کند، افغانان مسوولیت های امنیتی خودرا به عهده خواهند گرفت و طولانی ترین جنگ تاریخ امریکا مسوولانه پایان خواهد یافت. برای نظامیان ما و فامیل های آن ها که بیش از حد قربانی داده اند، به این مفهوم است که بعد از یک دههء سخت عملیات ها احساس آرامش کنند.»
 
حدود ده سال قبل در اثر حملات تروریستی بر نیویارک و واشینگتن حدود سه هزار تن کشته شدند. بعد نیرو های امریکایی بر ضد شبکهء القاعده و طالبان در افغانستان عملیات را انجام دادند.
 
بعد از دو سال از آغاز این جنگ، قوت های نظامی امریکا بر ضد رژیم صدام حسین در عراق عملیات را آغاز کردند. در این ده سال که گذشت در افغانستان و عراق، حدود شش هزار و دوصد نظامی امریکایی کشته شده است.
 
بعد از خروج قوت های نظامی محارب امریکا از عراق، تلفات آن ها کاهش یافته است، ولی در افغانستان تا هنوز هم میزان تلفات نظامیان امریکایی بلند می باشد.
آژانس خبری اسوشیتدپرس گزارش می دهد که ماه اگست امسال خونین ترین ماه برای سربازان امریکایی در افغانستان بوده است.
 پیش از این امریکا بیشترین سربازانش را در ماه جولای سال 2010 میلادی در افغانستان از دست داده بود.
در آن زمان شصت و پنج سرباز امریکایی در جریان یک ماه در افغانستان کشته شده بودند، اما در ماه اگست امسال، رقم تلفات نیرو های امریکایی در افغانستان به شصت و شش تن رسید.
 
بارک اوباما گفت، چند ماه قبل امریکا در مبارزه با تروریزم به موفقیت چشمگیری دست یافت. رییس جمهور امریکا با اشاره به کشته شدن اسامه بن لادن رهبر شبکهء القاعده در شهر ایبت آباد پاکستان، اظهار داشت:
«زمانیکه شورشیان طالب تهدید کردند که به القاعده پناه بیشتر خواهند داد، تا بر ضد ما توطیه کنند. من امر اعزام سربازان بیشتر را به افغانستان صادرکردم. تا آن ها را از پناه گاه هایشان بیرون رانده، برای افغان ها امکان پس گرفتن مناطق شان را میسر ساخته، آن ها را آموزش دهند. فقط چند ماه قبل، برضد کسانی که در یازدهم سپتامبر بر ما حمله کرده بودند، سربازان ما به بزرگترین موفقیت دست یافتند. در جریان بی سابقه ترین عملیات نظامی و استخباراتی تاریخ امریکا، عدالت را در مورد اسامه بن لادن اجرا کردند.»
 
 رییس جمهور امریکا سال گذشته امر اعزام 30 هزار سرباز اضافی را به افغانستان داده بود. وی در سال جاری اعلان کرد که تا پایان امسال 10 هزار و تا تابستان آینده 23 هزار سرباز امریکایی از افغانستان خارج می شوند.
 
تعیین شده است که تا سال 2014 میلادی همهء سربازان محارب امریکایی افغانستان را ترک گفته، به کشور شان برگردند.
امریکا حدود یک صد هزار سرباز در افغانستان دارد.  


تاريخ : چهارشنبه نهم شهریور ۱۳۹۰ | 20:36 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

آشنایی با ایساف

آشنایی با ایساف
جهان > آسیا  - همشهری آنلاین- دکتر علی صباغیان:
نیروی بین‌المللی کمک به امنیت افغانستان موسوم به "ایساف" وابسته به ناتو از دوشنبه 9 مرداد قلمرو حضور خود را از شمال و غرب افغانستان به جنوب این کشور گسترش داد و تامین امنیت در 6 استان جنوبی افغانستان را برعهده گرفت

اکنون پرسش این است که ایساف چیست و ماموریت‌های آن کدام است؟ در این مطلب با جوانب مختلف نیروی ایساف آشنا می‌شوید.

ایساف (Isaf) از جمله واژه‌های جدیدی است که از چند سال قبل وارد ادبیات سیاست بین‌الملل شده است. این واژه که از درون بحران افغانستان ظهور کرده، مخفف واژه‌های انگلیسی International Security Assistance Force است که در زبان فارسی به "نیروی بین‌المللی کمک به امنیت افغانستان" ترجمه شده است.

ایساف، طبق قطعنامه های شماره 1386، 1413 و 1444 شورای امنیت سازمان ملل متحد و طبق فصل هفتم منشور ملل متحد و مفاد موافقتنامه6 دسامبر 2001 بن به منظور کمک به حفظ امنیت برای کمک به دولت انتقالی افغانستان و اجرای برنامه ها و فعالیت های سازمان ملل متحد در آن کشور تشکیل شد.

جزئیات مسئولیت و حیطه اختیارات ایساف، طبق موافقتنامه فنی نظامی Military Technical Agreement- Mta که در 4 ژانویه 2002 بین سرلشکر انگلیسی جان مک کول به عنوان اولین فرمانده ایساف و دولت انتقالی امضا شد، موارد زیر اعلام شده است:

* ایجاد ساختارهای امنیتی مطمئن در افغانستان.
* شناسایی نیازهای بازسازی افغانستان.
* آموزش و تشکیل نیروهای امنیتی آینده افغانستان.

سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از 11 اوت سال 2003 فرماندهی و هدایت نیروهای ایساف را  برعهده گرفت.

اگر چه ایساف طبق قطعنامه‌های سازمان ملل متحد تشکیل شده است، اما این نیرو، نیروی سازمان ملل نیست، بلکه ائتلافی از نیروهای 36 کشور علاقه مند است که با مجوز شورای امنیت سازمان ملل و حمایت سازمان پیمان آتلانتیک شمالی به افغانستان نیرو و تجهیزات نظامی ارسال کرده اند.

در حال حاضر نیروهای ایساف در افغانستان حدود 8000 نفر است که از سوی36 کشور کمک کننده نیرو به ایساف (Troop Contributing Nations-TCN) شامل آلمان، کانادا، فرانسه، ایتالیا، نروژ، بلژیک، جمهوری آذربایجان، آلبانی، بلغارستان، اتریش، ترکیه، مقدونیه، اسلواکی،اسلوونی،کرواسی، جمهوری چک، دانمارک، فنلاند، یونان، مجارستان، ایرلند، لتونی، لیتوانی، لوگزامبورگ، هلند، زلاندنو، لهستان، رومانی، اسپانیا، سوئد، سوئیس، آمریکا، پرتغال و ایسلند است.

تغییر فرماندهی ایساف موجب شده است تا از ایساف اول، دوم، سوم و... سخن به میان آید. طبق درخواست شورای امنیت سازمان ملل، اولین بار کشور انگلیس فرماندهی ایساف را از زمان تشکیل در دسامبر 2001 تا ژوئن 2002 بر عهده داشت که به ایساف اول معروف شده است. سپس ترکیه از ژوئن 2002 تا فوریه 2003 فرماندهی ایساف دوم را بر عهده گرفت.

 از فوریه 2003 تا اوت 2003 آلمان و هلند به طور مشترک ایساف سوم را رهبری کردند. از اوت 2003 به بعد فرماندهی ایساف به ناتو واگذار شد که فرماندهی آن را ارتش آلمان بر عهده داشت و در فوریه 2004 فرماندهی آن به افسران کانادایی محول شد.

ششمین ایساف تحت رهبری سپاه اروپایی به فرماندهی افسران فرانسوی بود.
هفتمین ایساف را افسران ترک فرماندهی کردند.فرماندهی ایساف هشتم را ایتالیایی ها عهده‌دار بودند. فرماندهی ایساف نهم که ایساف فعلی است از مه 2006 بر عهده فرماندهی سپاه واکنش سریع ناتو به فرماندهی یک افسر انگلیسی قرار دارد.

همچنین ایساف متشکل از تیپ چند ملیتی کابل (Kabul Multinational Brigade-KMNB) و ستادهای ایساف (Headquarters Isaf- Hyisaf) است. تیپ چند ملیتی کابل تابع ستاد ایساف است و وظایف تاکتیکی در منطقه قلمرو مسئولیت ایساف را هدایت می کند. آلمان و فرانسه عمده ترین تامین کننده نیروهای تیپ کابل هستند. حدود 2000 نیروی این تیپ آلمانی و فرانسوی هستند. این تیپ که مسئول هدایت تاکتیکی نیروهای زمینی است سه گروه ضربت دارد.

طبق اسناد و موافقتنامه های تأسیس ایساف از جمله موافقتنامه بن، ابتداقلمرو فعالیت این نیرو کابل و مناطق نزدیک آن بود اما اکنون به استانهای جنوبی افغانستان هم توسعه یافته است.

 همچنین اگر چه طبق مفاد موافقتنامه 6 دسامبر 2001 بن و موافقتنامه فنی نظامی 4 ژانویه 2002 قرار بود زمان پایان فعالیت ایساف پایان فرآیند بن یعنی اواسط سال 2004 باشد اما در واقع تاریخ مشخصی برای این امر وجود ندارد و ایساف پایان مأموریت خود را به اجرای موفقیت آمیز وظایفش در فرآیند ملت‌سازی افغانستان اعلام کرده است.

تاکنون تامین امنیت 13 استان در مناطق شمالی و غربی  افغانستان برعهده نیروهای ایساف قرار داشت اما از روز دوشنبه 9 مرداد 1385 نیروهای تحت فرماندهی ایساف در چارچوب برنامه جدید مسوولیت برقراری امنیت در شش استان جنوبی افغانستان شامل دی کندی، هلمند، قندهار، نیمروز، اوروزگان و زابل که مقر شبه نظامیان طالبان محسوب می شود را بر عهده گرفتند.تاريخ : شنبه پنجم شهریور ۱۳۹۰ | 6:13 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

چینوک در افسانه ها و اسطوره ها

20.05.1390
رادیو ازادی:
اخیراً در ولسوالی سید آباد ولایت میدان وردک در اثر سقوط یک طیارهء هلیکوپتر چینوک امریکایی 38 تن کشته شدند. 31 تن آن ها سربازان نیروهای خاص امریکایی و 7 تن دیگر سربازان کماندوی افغان بودند.

رییس جمهور ایالات متحدهء امریکا، بارک اوباما از سقوط این طیارهء چینوک در افغانستان، ابراز تاثر کرد.

بعد هم مقامات نظامی قوای بین المللی گفتند، در اثر عملیات آن ها همهء افراد طالبان که مسوول سرنگونی این هلیکوپتر چینوک امریکایی در ولایت میدان وردک بودند، کشته شده اند.

قوماندان عمومی قوای امریکا در افغانستان جنرال جان الن در یک کنفرانس خبری در مقر وزارت دفاع امریکا گفت:
«روز دوشنبه در اثر حملهء یک طیاره جت اف 16 امریکایی ده تن که در سقوط هلیکوپتر چینوک امریکایی  به روز شنبه در ولایت میدان وردک، به شمول یکی از قوماندانان طالب بنام ملا محب الله که  راکت را بسمت هلیکوپتر چینوک فیر کرده بود، کشته شدند.

طیارات چینوک یا بویینگ (CH-47)  در سال 1960 توسط بویینگ ورتول (Boeing Vertol) دیزاین شده است. این هلیکوپتر ها دارای دو انجن بوده، حدود 315 کیلومتر در ساعت سرعت داشته، تا اکنون 1179 فروند آن ساخته شده است.
در جنگ ویتنام حدود 750 هلیکوپتر چینوک اشتراک داشت و حدود 200 فروند آن در اثر حودات مختلف سقوط کرد.

در جنگ های ایران با عراق، قوای هوایی ایران از از طیارات هلیکوپتر چینوک استفاده می کرد.

درجنگ بالای جزایر فالکند، هردو طرف درگیری، هم انگلستان و هم ارجنتاین از طیارات هلیکوپتر چینوک استفاده کردند.

اینک در جنگ افغانستان و عراق نیز از طیارات هلیکوپتر چینوک وسیعاً استفاده می شود.

واژهء چینوک از جریان  باد های که در غرب امریکایی شمالی، دشت ها و علفزاران سبز کانادا می وزند، گرفته شده است. باد های چینوک گرم بوده، با خود زنده گی، گرما و زایش را به ارمغان می آورند. یک موج سریع باد های چینوک می تواند، یک متر برف را از بین برده، ذوب کند.

واژهء چینوک با افسانه ها و اسطوره ها نیز گره خورده است. می گویند دختر زیبا، خونگرم و بی قرار سرخپوست، بنام "باد چینوک"، در سواحل اقیانوس اقیانوس آرام به عشقش گلاسیه (Glacier) رسید و آرام گرفت.
سرخپوستان قبیلهء چینوک که امروز در سواحل دریای کولمبیا در نزدیک اقیانوس آرام  زنده گی آرام می کنند؛ خودشان را ادامه دهندهء آن عشق و گرما، محبت و شجاعت مادرشان « باد چینوک » می دانند.
  
با تفاوت از افغانستان که اقوام آن اگر احمدزی اند یا بارکزی، ابراهیم خیل و یا جبارخیل که خودرا منسوب به نیاکان مرد خود می دانند، قبیلهء چینوک به شور و عشق، شجاعت و صداقت نیاکان مادر شان خودرا  منسوب دانسته، به نام مادربزرگ شان «چینوک» یاد می شوند.


تاريخ : جمعه بیست و یکم مرداد ۱۳۹۰ | 8:16 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

کوین اندرسون: «به رغم قدرت اینترنت، تغییر دموکراتیک دشوار است»

 

کوین اندرسون، روزنامه‌نگاری است که به‌عنوان «دیجیتال استراتژیست» با رسانه‌ها ه مکاری می‌کند. او در این گفت‌وگو از تاثیر اینترنت بر تغییرات سیاسی و اجتماعی می‌گوید و از اهداف دولت‌ها از رهگیری فعالیت‌های کاربران اینترنت.

 

کوین اندرسون ۳۷ ساله، بیش از ۱۰ سال است که در دنیای ژورنالیسم حضوری فعال دارد. کوین اولین گزارشگر آنلاین سرویس جهانی بی‌بی‌سی در خارج از مرزهای انگلیس بوده، سال‌ها به‌عنوان ادیتور بخش پژوهش‌های دیجیتال با گاردین همکاری کرده و حالا به‌عنوان دیجیتال استراتژیست، خط مشی حرکت رسانه‌ها در جهان مجازی و شبکه‌های اجتماعی ‌را تعیین می‌کند. الجزیره، رسانه‌ای است که امروز شاید بیشترین بهره را از توانایی‌های این روزنامه‌نگار نخبه می‌برد.

او آن‌طور که خودش می‌گوید بیش از ۲۰ سال است که از اینترنت استفاده می‌کند و تحولات جهان تکنولوژی و نوآوری را به دقت زیر نظر دارد. در طول بیش از یک دهه فعالیت به‌عنوان روزنامه‌نگار، بیشتر به‌عنوان «دیجیتال ژورنالیست» کار کرده و تخصص‌اش تقویت راه‌های تعامل با مخاطبان است.

کوین متولد و بزرگ‌شده آمریکا است، اما در طول دوران کاری خود بیشتر به عنوان گزارشگر رسانه‌های غیرآمریکایی در خاک آمریکا فعالیت کرده است. حوزه تخصصی‌اش سیاست، تکنولوژی و منطقه رو به گسترشی است که این دو حوزه در آن به هم می‌رسند؛ همان‌جایی که خطوط سیاست و تکنولوژی همدیگر را قطع‌میکنند: Techno-Politics.

او در این گفت‌وگو از نگرش‌های گوناگون به تکنولوژی‌های نوین ارتباطی و تاثیرات آن بر تحولات و تغییرات سیاسی و اجتماعی در جوامع بسته می‌گوید. کوین خیزش‌ها و جنبش‌های تحول‌خواهانه مردمی در خاورمیانه، از ایران تا مصر و تونس و سوریه را موشکافانه پیگیری و تحلیل کرده و از دشواری‌های تغییر دموکراتیک در کشورهای تحت حاکمیت دیکتاتورها می‌گوید، و البته از سانسور، مانیتورینگ و هر آنچه دولت‌های سرکوب‌گر برای به تعویق انداختن تغییر انجام می‌دهند. گفت‌وگو با کوین اندرسون، در حاشیه کنفرانس «سیاست‌های جهانی رسانه‌ها در عصر دیجیتال» در دانشگاه آکسفورد انجام شده است.

دویچه‌وله: در سخنرانی تامل‌برانگیزت درباره «تولد دوباره ژورنالیسم، با ظهور اینترنت» گفتی دیگر «تکنو اتوپیایی»‌نیستی. تکنو اتوپیایی‌ها چه کسانی‌اند، و چه تغییراتی در تو رخ داد که دیگر تکنو اتوپیایی نیستی؟

کوین اندرسون: من ۱۶ ساله بودم که برای اولین بار آنلاین بودن را تجربه کردم. توصیف کردن احساسم چندان ساده نیست؛ حیرت‌زده بودم از این‌که می‌توانم با هر کسی در دنیا که به اینترنت دسترسی دارد، ارتباط برقرار کنم. احساس رضایت و شعف داشتم و هیچ نکته منفی‌ای درباره آن به ذهنم خطور نمی‌کرد. اما ساده‌انگارانه است اگر تصور کنیم همه مثل ما همین احساس رضایت را دارند و برای تحقق هدف‌های مثبت از تکنولوژی‌های نوین بهره می‌گیرند.

فکر می‌کردم این آزادی بی‌نظیر و این تکنولوژی آزادی‌بخش، می‌تواند به سادگی در دنیا تغییرات مثبت و سازنده‌ای ایجاد کند. تکنو اتوپیایی کسی است که احساس می‌کند چون امروز اینترنت را در اختیار داریم، آزادی و دموکراسی بیشتری خواهیم داشت و حقوق اساسی انسان‌ها راحت‌تر تامین خواهد شد.

سه چهار سال پیش بود که به دعوت سازمان عفو بین‌الملل، برای سخنرانی در پنلی حاضر شدم. اینجا همان‌جایی بود که آن تغییر اساسی در نگرش من به تکنولوژی و سرویس‌های‌آنلاین رخ داد. سخنرانی‌ام درباره کمپین‌های مجازی و قدرت سازماندهی شبکه‌های اجتماعی بود. یکی از شرکت‌کنندگان در کنفرانس این سوال را از من پرسید: «حالا که از تاثیرات مثبت و سازنده سرویس‌های آنلاین گفتید، آیا می‌توانید از استفاده‌های مخربی که شخصیت‌های پلید داستان می‌توانند از این تکنولوژی‌ها بکنند هم مثال‌هایی ارائه کنید؟»

در قدرت تاثیرگذاری شبکه‌های اجتماعی و ارتباطات مجازی، تردیدی نیست. اما نکته اینجاست که چندان اهمیتی به استفاده شخصیت‌های پلید داده نمی‌شود. مساله این است که این تکنولوژی‌های قدرتمند به همان اندازه که در اختیار من و تو قرار گرفته، می‌تواند در خدمت اهداف رژیم‌های سرکوبگر، دولت‌های تمامیت‌خواه و نیز کسانی باشد که در جست‌وجوی اطلاعات خصوصی ما هستند تا روزی علیه خودمان از آنها استفاده کنند.

مرور تاریخچه اینترنت از زمان ظهورش، نشان می‌دهد که این پدیده اعجاب‌انگیز در سیر تکامل خود بستری برای نبرد نیروهای خیر و نیروهای شر بوده. بنابراین، وقتی می‌گویم دیگر «تکنو اتوپیایی» نیستم، یعنی دیگر فقط و فقط خوش‌بین نیستم و نیروهای شر و عاملان آن در فضای مجازی را هم جدی می‌گیرم. حالا می‌گویم صرفا به خاطر این‌که اینترنت ابداع شده و با سرعتی بی‌نظیر گسترش یافته، نمی‌توان نتیجه گرفت که جهان جای بهتری برای زندگی خواهد شد.

تکنولوژی بازتاب‌دهنده پیچیدگی‌های روابط انسانی است و ماجرا متاسفانه پیچیده‌تر از این حرف‌ها است. همان‌قدر که نیروهای شر در جهان آفلاین در برابر آزادی و دموکراسی می‌ایستند و مانع می‌تراشند، در جهان آنلاین هم حضور دارند و نسخه تحت وب آن اقدامات بدخواهانه و سرکوب‌گرانه را انجام می‌دهند.

از سال ۲۰۰۹ شاهد زنجیره‌ای از خیزش‌های خیره‌کننده و جنبش‌های غیرمنتظره مردمی در خاورمیانه و شمال آفریقا بودیم. دگرگونی‌هایی که با ظهور جنبش سبز در ایران آغاز شد و بسیاری از کشورهای جهان عرب را درنوردید و تا امروز دو دیکتاتور قدرتمند را در تونس و مصر برانداخت. نقشی که شبکه‌های اجتماعی و سرویس‌های آنلاین در شکل‌گیری و ساماندهی این جنبش‌های مردمی ایفا کردند، چه تاثیری بر نگرش‌ات داشت؟


بگذار از ایران شروع کنیم. آنچه در ایران رخ داد، بی‌نظیر و ستودنی بود. بسیاری از روزنامه‌نگاران غربی از این‌که مردم ایران چنین خلاقانه از اینترنت بهره می‌گیرند، شگفت‌زده شده بودند. برای من اما این‌طور نبود. از سال ۲۰۰۵ وقتی فضای وبلاگ‌های دنیا را تجزیه و تحلیل می‌کردم، آمارها نشان می‌داد که ایرانی‌ها بسیار پیشرفته و خلاق‌اند. در آن زمان، فارسی چهارمین زبان پراستفاده در بلاگ‌ها بود. وبلاگستان فارسی به‌طوری باورنکردنی پرطراوت و پرمحتوا بود، و البته منتقد سیاست‌های محدودکننده و سرکوب‌گرانه دولتی.

تحول‌خواهان، اکتیویست‌ها و نخبگان جامعه، در سراسر جهان از این سرویس‌ها استفاده می‌کنند و تاثیری دراماتیک بر اوضاع سیاسی و اجتماعی جوامع خود می‌گذراند. اما آنها تنها کسانی نیستند که از اینترنت استفاده می‌کنند. به عربستان سعودی نگاه کنید. به مصر پیش از سقوط مبارک نگاه کنید. به ایران تحت حاکمیت اقتدارگرایان نگاه کنید. دیکتاتورها می‌خواهند کلید همه درها را نزد خود نگه دارند. اگر آنها بخواهند دسترسی به اینترنت را قطع کنند، به سادگی می‌توانند. دولت‌های ایران و مصر این نکته را به خوبی نشان داده‌اند. این همان چیزی است که در برابر تغییر مانع ایجاد می‌کند.

من، تو و همه کاربران اینترنت، در معرض تجهیزات رهگیری دولت‌ها هستیم. فرق چندانی هم ندارد که در ایران باشی یا آمریکا، مساله این است که تحت نظری، اگرچه دولت‌ها با اهداف مختلفی این کار را انجام می‌دهند. به نظرم جهان مجازی هم همان پیچیدگی‌های جهان آفلاین را دارد و اگر به دنبال اصلاحات دموکراتیک هستیم، باید هوشمندانه عمل کنیم و همان‌قدر محتاط باشیم که در زندگی واقعی هستیم.

اندرسون: «این فرهنگ آنلاین غنی که در ایران شکل گرفته، سرمایه‌ای عظیم برای تغییر است. اما این همه چیزی نیست که شما برای تغییر نیاز دارید.»Bildunterschrift: اندرسون: «این فرهنگ آنلاین غنی که در ایران شکل گرفته، سرمایه‌ای عظیم برای تغییر است. اما این همه چیزی نیست که شما برای تغییر نیاز دارید.»اما تحولات ایران و «بهار جهان عرب» نشان داد که تکنولوژی‌های نوین می‌توانند کاتالیزور تغییر باشند. فکر نمی‌کنی داری عامل مهمی مانند افزایش سرعت و شتاب تغییرات را نادیده می‌گیری؟

اگر به آنچه در مصر رخ داد بنگریم، من آن را یک «زلزله سیاسی» می‌دانم. تغییر رژیم نتیجه هزاران اتفاق در طول چندین سال است که روی هم انباشه شده، بر میزان نارضایتی‌ها و خشم عمومی افزوده و در پایان دیکتاتور را برانداخته. اما امروز باید گفت ساختن یک مصر جدید، فرآیندی طولانی‌تر و دشوارتر از فرآیند براندازی رژیم است.

در مورد ایران هم همین است. من معتقدم که این تغییر در ایران هم رخ خواهد داد. تغییر در جامعه جوان و خلاق ایران، اجتناب‌ناپذیر است. اما مساله اینجاست که پس از براندازی رژیم حاکم، چه کسانی، به چه صورتی، جامعه‌ای جدید می‌سازند و این جامعه جدید تا چه اندازه با اصول دموکراسی و آزادی انسان‌ها سازگار است و تا چه حد می‌تواند به تامین حقوق اساسی از دست رفته ایرانیان کمک کند.

به سرکوب مطبوعات و روزنامه‌نگاران در ایران نگاه کنید. من می‌دانم که اینترنت در روزگار توقیف رسانه‌ها در ایران، چه کمک بزرگی به بقای شما روزنامه‌نگاران ایرانی کرده. مساله اینجاست که وقتی اراده‌ای برای تغییر وجود دارد، انسان‌ها به هر حال راهی برای ایجاد آن خواهند یافت. حتما وضعیت سوریه را دنبال می‌کنی. آنها تصاویر اعتراضات و سرکوب بی‌رحمانه دولت را ضبط می‌کنند، بعد آنها را روی سی‌دی کپی می‌کنند، به سختی آنها را به نزدیکی‌های مرز اردن می‌رسانند تا این سی‌دی‌ها در آن سوی مرز جغرافیایی، به دست کسانی برسد که می‌توانند صدا و تصویر اعتراضات آنها را به جهان مخابره کنند.

بگذار ساده بگویم: شما نمی‌توانید برای ایجاد تغییر سیاسی و اجتماعی، میان‌بر بزنید. پروسه ایجاد تحول در جوامع بسته، هم‌چنان دشوار، نفس‌گیر، دردناک و زمان‌بر است. در مصر، اکتیویست‌ها بیش از ۱۰ سال است که سخت مشغول فعالیت‌اند و بسیاری از عاملان تغییر امروز، فرزندان نسل پیشین تحول‌خواهان‌اند. این تغییرها یک‌شبه یا صرفا با چند روز تجمع در میدان تحریر، یا چند هفته ایستادگی در برابر نیروهای حسنی مبارک به دست نیامده.

به نظرت چرا هنوز بسیاری از روزنامه‌نگاران، یا شخصیت‌های قدرتمند سیاسی، در کنفرانس‌ها یا نشست‌های مختلف سوالات کلیشه‌ای و عجیب درباره اینترنت و شبکه‌های اجتماعی می‌پرسند؟ مثلا «شبکه‌های اجتماعی عامل تغییرات دموکراتیک‌اند، یا عامل به دام انداختن تحول‌خواهان؟» به نظرم این بی‌شباهت به این نیست که بپرسیم «صنعت چاپ عامل انتشار اطلاعات و نشر ادبیات است، یا ابزار نفرت‌پراکنی و ایجاد تفرقه؟» یا «تلویزیون عامل افزایش آگاهی شهروندان است، یا عامل تحمیق آنها؟» چرا هنوز درک عمومی درستی از سرویس‌های آنلاین وجود ندارد و هنوز عده زیادی نمی‌دانند که اینترنت هم مانند هر رسانه و ابزار دیگری، می‌تواند در خدمت تحقق اهداف گوناگون قرار گیرد؟

من هم به‌عنوان روزنامه‌نگار، بارها با چنین سوالاتی مواجه شده‌ام. مردم هنوز رابطه‌ای سحرآمیز با کاغذ و رسانه‌های مکتوب دارند و نمی‌توانند درک کنند که اینترنت و رسانه‌های آنلاین هم تنها ادامه منطقی همان رسانه‌های چاپی است. کاغذی که گاردین استفاده می‌کند، همان کاغذی است که روزنامه «سان» استفاده می‌کند؛ کاغذها مشابه‌اند و محتوا از زمین تا آسمان متفاوت. اینترنت هم همین است. می‌توانید از آن برای نفرت‌پراکنی استفاده کنید، برای وقت‌گذرانی استفاده کنید یا برای توسعه سیاسی و اجتماعی.

بحث‌های ژورنالیستی در این‌باره، خیلی خسته‌کننده است. اکثر ژورنالیست‌ها درک عمیقی از تکنولوژی و دامنه تاثیرگذاری آن ندارند و فقط در تلاش‌اند تا دو موضع اساسا گوناگون و متضاد را در برابر هم قرار دهند، تا شاهد بحث‌های داغ باشند. باید تاکید کرد که اینترنت، انعکاسی از جهان واقعی است، با همه واقعیت‌های تلخ و شیرین و با همه پیچیدگی‌هایش؛ همین و بس.

منطقی که در پس فیلترینگ، مانیتورینگ و به‌طور کلی اقدامات سرکوب‌گرانه دولت‌ها در قبال کاربران اینترنت وجود دارد، از غرب تا شرق تا چه اندازه و در چه زمینه‌هایی تفاوت دارد؟

می‌خواهم به تاکید دولت آمریکا به بهره‌گیری از اینترنت برای ایجاد تغییر اشاره کنم. من مخالفتی با این اقدام ندارم و قصد هم ندارم که به استانداردهای دوگانه دولت آمریکا در قبال «آزادی اینترنت» بپردازم. اما اگر من خودم را جای چین بگذارم و ببینم آمریکا به‌عنوان یک رقیب جدی دارد توییتر یا فیس‌بوک را در همه دنیا تبلیغ و ترویج می‌کند و این به همه شهروندان من این امکان را می‌دهد که با هم ارتباط برقرار کنند بدون آن‌که کنترلی در میان باشد، و از سوی دیگر با سیاست خارجی آمریکا هم آشنا باشم، بی‌تردید اولین چیزی که به ذهنم خطور می‌کند این است که این ابزارها، عامل اجرای سیاست خارجی رقیبم شده‌اند.

حالا به ایران برگردیم. دولت ایران بارها در مناسبت‌های گوناگون، پیش و پس از اعتراضات گسترده مردمی، سرعت و پهنای باند اینترنت کل کشور را به‌طور چشمگیری کاهش داد. اما چه کسی به این اقدام اعتراض کرد و در برابر آن ایستاد؟ به نظرت موثرترین نیرو کدام بود؟ شاید فکر کنی روزنامه‌نگاران، یا بلاگرها. اما واقعیت این است که این فعالان حوزه بورس و تجارت و بیزنس‌من‌ها بودند که در برابرش ایستادند. آنها بدون اینترنت ضررهای هنگفتی می‌دهند و البته حرف‌شان در ایران خریدار بیشتری دارد.

اگر قرار است جنبش دموکراتیکی در ایران وجود داشته باشد، این جنبش باید از درون ایران جوشیده باشد، و در چنین شرایطی اگر بیش از پیش تاکید شود که اینترنت ابزار آمریکا برای پیش‌برد دیپلماسی عمومی است، این به نفع جنبش‌های دموکراتیک در ایران و دیگر کشورهای تحت حاکمیت دیکتاتورها نخواهد بود.

این فرهنگ آنلاین غنی که در ایران شکل گرفته، این همه خلاقیتی که در فضای مجازی ظهور کرده، سرمایه‌ای عظیم برای تغییر است. اما این همه چیزی نیست که شما برای تغییر نیاز دارید.

به نظرت آیا اقدامات سرکوب‌گرانه توتالیترها در فضای مجازی و نسبت به کاربران اینترنت، بدون کمک تکنولوژیک کمپانی‌های غربی ممکن است؟

داستان‌های زیادی در این‌باره شنیده‌ایم. از کمک‌های کمپانی آمریکایی سیسکو به سیستم سانسور چین، فروش تجهیزات شنود مکالمات و رهگیری کاربران به ایران از سوی کمپانی آلمانی نوکیا زیمنس، فیلتر کردن اس‌ام‌اس‌ها توسط کمپانی وودافون در مصر، پیش از فروپاشی حکومت حسنی مبارک و ماجراهای دیگری از این دست. این کمک‌ها پیش‌تر هم صورت می‌گرفت و مبتنی بر ایده «ثبات اقتدارگرایان» بود. ثباتی که می‌توانست برای کمپانی‌های غربی سودهای هنگفت به همراه داشته باشد، اما پس از تحولات خیره‌کننده جهان عرب، بر باد رفته است.

به نظرم آمریکا سیاست خارجی خود را به زودی بر اساس همین بر باد رفتن ثبات اقتدارگرایان بازسازی می‌کند و این محدودیت‌های بیشتری برای کمپانی‌های غربی تولیدکننده این‌گونه تجهیزات ایجاد خواهد کرد. اما در مجموع، حتی اگر چنین حمایتی قطع شود، به نظرم رژیم‌های سرکوب‌گر از توان داخلی خود بهره می‌گیرند و البته همیشه می‌توانند روی همکاری‌های سرکوب‌گر بزرگی مانند چین هم حساب کنند.

احسان نوروزیتاريخ : چهارشنبه دوازدهم مرداد ۱۳۹۰ | 17:31 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

 

مسوولیت افغانها بعد از پایان خروج ناتو

مرحله اول واگذاری انتقال مسوولیت های امنیتی از نیرو های بین المللی به نیرو های خارجی پایان یافته است .

در ولایات که این پروسه پایان یافته وضعیت امنیتی نسبتاً نورمال بوده و نگرانی جدی در مورد بحرانی شدن اوضاع وجود ندارد .

به استثنای ولایت لغمان ، ولایات پنجشیر ، هرات ، کابل و... پیش از واگذاری انتقال مسوولیت ها با نگرانی های امنیتی رو در رو نبوده اند .

بتأسی از بررسی وضعیت ، گمانه زنی های که در مورد بدتر شدن اوضاع در گذشته پیش بینی می شد ، تا اکنون مشاهده نه شده است ، زیرا در این مناطق اوضاع تحت کنترول بوده و مخالفان دولت توانایی رو در روی مستقیم را با دولت ندارند.

مشکلات احتمالی در دور دوم :

منتقدان دولت مدعی اند که ، تا اکنون اردوی ملی واجد آموزش مسلکی

و کمبود تجهیزات جنگی مورد نیاز بوده است.

افزون بر دو فکتور فوق حمایت مردم از نیرو های امنیتی و توجه بر تقویت مورال و معنویات اردوی ملی میتواند نقش اثر گذار در تحقق امنیت داشته باشد .

زیرا تا جاییکه اوضاع نشان میدهد ، یکی از انگیزه های فرار در اردو پایان بودن مورال و معنویات اردو بوده ، برای رفع این نقیصه باید به نقش حمایتی مردم برای ارتقا مورال سربازان توجه کرد .

امروز با خروج نیروهای ناتو ، موج از دیدگاه با تلقیات متفاوت در مورد آینده افغانستان واکنش نشان میدهند . برخی واکنش ها از باب یأس و بد بینی نسبت به آینده کشور بوده ، حاکی از آغاز موج جدید بحر ان در کشور است .

اما اگر به دید واقعبینانه تر به ژرفنایی رویداد ها نگریسته شود ، منافع اکثریت جامعه ما اعم از اپوزسیون ، سازمان های سیاسی ، نهاد های مدنی درساختار نظام کنونی نهفته بوده ، و بدون شک ساختار موجود با همه معایب ومناقب که دارد، متضمن منافع اکثریت جامعه است .

اسفالت 7000 کیلومتر جاده در مناطق مختلف ، بازگشایی صد ها مدرسه در کشور ، تسریع روند هزاران پروژه بزرگ و کوچک در شهر ها و روستا ها دست آورد های اند که ، فشرده تلاش و مساعی نظام کنونی میباشد.

مسلماً در کشوری که بصورت متواتر سی سال ساختار شکنی و یرانگری را تجربه کرده باشد برای ساختار سازی و آباد سازی حد اقل نیم قرن زمان نیاز دارد .

تجارب کشور های بعد از جنگ دوم جهانی بوضاحت تاید می دارد که ، گزار بعد از جنگ یک پروسه پیچیده بوده و ملت های هشیار وطندوست و مومن به منافع ملی در جهت تامین امنیت توسعه ثبات و ایجاد ساختار های استندرد نقش پیشگام داشته اند .

                   با این موضوع چگونه برخورد کنیم !

در کشور های بعد از جنگ مردم معمولاً با روحیه شک ، بدبینی وظن با رویداد های جاری برخورد میکنند.

چون در فرایند جنگ شیرازه اعتماد روانی متشدد گردیده ، از جهت هدایت وشناخت رویداد ها با نوعی روحیه تهاجمی و تعرضی بیشتر مردم رو در رو میشوند . اگر اقدامات یکماه اخیر برخی نهاد های مدنی مانند پارلمان با نگاه عمیق حلاجی گردد ، کنش ها و واکنش ها در نهایت خون گرمی اتخاذ شده ، و کمتر بر محور منافع علیا تمرکز شده است .

علی ای حال : در شرایط گذار از دوران جنگ ؛ باید در برابر رویداد ها افق و زوایه شناخت خود را به شگرد عقلانی تر باز کرده و روند و فرایند رویداد ها را در آینده دورتر مورد ارزیابی قراردهیم .

زیرا تفاهم شتابزده گذشته از یک سو شیرازه اعتماد ملی  را به شدت ویران کرده و از جانبی با هزاران مصیبت نا خواسته ما را رو در رو کرده است .

ایمان به اصل عقلانیت ، احترام به منافع دگران و گذشتن از سر منافع کوچک میتواند ، مسیر های روشن تری را برای فردا ما باز کند .

اما نهایت تحجر اندیشی ، ودگماتیک فکر کردن همانطوریکه در گذشته بر دوش ما اسیب و ذیان وارد  کرده در آینده همان تجربه تلخ را برای ما ارمغان میدهد.

 تاريخ : چهارشنبه پنجم مرداد ۱۳۹۰ | 6:9 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

 

مسوولیت افغانها بعد از پایان خروج ناتو

تبصره : محتاج

مرحله اول واگذاری انتقال مسوولیت های امنیتی از نیرو های بین المللی به نیرو های خارجی پایان یافته است .

در ولایات که این پروسه پایان یافته وضعیت امنیتی نسبتاً نورمال بوده و نگرانی جدی در مورد بحرانی شدن اوضاع وجود ندارد .

به استثنای ولایت لغمان ، ولایات پنجشیر ، هرات ، کابل و... پیش از واگذاری انتقال مسوولیت ها با نگرانی های امنیتی رو در رو نبوده اند .

بتأسی از بررسی وضعیت ، گمانه زنی های که در مورد بدتر شدن اوضاع در گذشته پیش بینی می شد ، تا اکنون مشاهده نه شده است ، زیرا در این مناطق اوضاع تحت کنترول بوده و مخالفان دولت توانایی رو در روی مستقیم را با دولت ندارند.

مشکلات احتمالی در دور دوم :

منتقدان دولت مدعی اند که ، تا اکنون اردوی ملی واجد آموزش مسلکی

و کمبود تجهیزات جنگی مورد نیاز بوده است.

افزون بر دو فکتور فوق حمایت مردم از نیرو های امنیتی و توجه بر تقویت مورال و معنویات اردوی ملی میتواند نقش اثر گذار در تحقق امنیت داشته باشد .

زیرا تا جاییکه اوضاع نشان میدهد ، یکی از انگیزه های فرار در اردو پایان بودن مورال و معنویات اردو بوده ، برای رفع این نقیصه باید به نقش حمایتی مردم برای ارتقا مورال سربازان توجه کرد .

امروز با خروج نیروهای ناتو ، موج از دیدگاه با تلقیات متفاوت در مورد آینده افغانستان واکنش نشان میدهند . برخی واکنش ها از باب یأس و بد بینی نسبت به آینده کشور بوده ، حاکی از آغاز موج جدید بحر ان در کشور است .

اما اگر به دید واقعبینانه تر به ژرفنایی رویداد ها نگریسته شود ، منافع اکثریت جامعه ما اعم از اپوزسیون ، سازمان های سیاسی ، نهاد های مدنی درساختار نظام کنونی نهفته بوده ، و بدون شک ساختار موجود با همه معایب ومناقب که دارد، متضمن منافع اکثریت جامعه است .

اسفالت 7000 کیلومتر جاده در مناطق مختلف ، بازگشایی صد ها مدرسه در کشور ، تسریع روند هزاران پروژه بزرگ و کوچک در شهر ها و روستا ها دست آورد های اند که ، فشرده تلاش و مساعی نظام کنونی میباشد.

مسلماً در کشوری که بصورت متواتر سی سال ساختار شکنی و یرانگری را تجربه کرده باشد برای ساختار سازی و آباد سازی حد اقل نیم قرن زمان نیاز دارد .

تجارب کشور های بعد از جنگ دوم جهانی بوضاحت تاید می دارد که ، گزار بعد از جنگ یک پروسه پیچیده بوده و ملت های هشیار وطندوست و مومن به منافع ملی در جهت تامین امنیت توسعه ثبات و ایجاد ساختار های استندرد نقش پیشگام داشته اند .

                   با این موضوع چگونه برخورد کنیم !

در کشور های بعد از جنگ مردم معمولاً با روحیه شک ، بدبینی وظن با رویداد های جاری برخورد میکنند.

چون در فرایند جنگ شیرازه اعتماد روانی متشدد گردیده ، از جهت هدایت وشناخت رویداد ها با نوعی روحیه تهاجمی و تعرضی بیشتر مردم رو در رو میشوند . اگر اقدامات یکماه اخیر برخی نهاد های مدنی مانند پارلمان با نگاه عمیق حلاجی گردد ، کنش ها و واکنش ها در نهایت خون گرمی اتخاذ شده ، و کمتر بر محور منافع علیا تمرکز شده است .

علی ای حال : در شرایط گذار از دوران جنگ ؛ باید در برابر رویداد ها افق و زوایه شناخت خود را به شگرد عقلانی تر باز کرده و روند و فرایند رویداد ها را در آینده دورتر مورد ارزیابی قراردهیم .

زیرا تفاهم شتابزده گذشته از یک سو شیرازه اعتماد ملی  را به شدت ویران کرده و از جانبی با هزاران مصیبت نا خواسته ما را رو در رو کرده است .

ایمان به اصل عقلانیت ، احترام به منافع دگران و گذشتن از سر منافع کوچک میتواند ، مسیر های روشن تری را برای فردا ما باز کند .

اما نهایت تحجر اندیشی ، ودگماتیک فکر کردن همانطوریکه در گذشته بر دوش ما اسیب و ذیان وارد  کرده در آینده همان تجربه تلخ را برای ما ارمغان میدهد.

 تاريخ : سه شنبه چهارم مرداد ۱۳۹۰ | 18:38 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
 

روی قبرم بنو یسید دریغ از مردن

مرده را نیست تفاوت  زشب و بزم سحر

من که در معرکه دهر گرفتا رشدم

چا ر سو یم غم تشویش و شرر

==

روی قبرم بنو یسید به خا کستر و خون

بو د محتا ج ولی همت او عا لی بود

روی قبرم بنوسید که او سا ده نبود

بزم او در همه جا سا دگی وخوشحا لی بود

--

 

حا لیا هر چه کند خا ک ندا رد تا ثیر

چونکه او نیست در این دامگه  در ما نده اسیر

روح او از غم دنیا دلش ازاد است

خوا ب کرده است در خوا ب بسا دلشا د است

تاريخ : پنجشنبه نهم تیر ۱۳۹۰ | 14:15 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

 

                                                               شرم شبنم                                               محتاج

تقليد ودنباله روي درميان جرگه شاعران، به مثابه يك سنت ناهنجار يا به هنجار ازديرزماني رايج بوده است .

اكثرشعراپيش ازاينكه به نردبان پيشكسوتي برسند، تقلا ميكند تا با تقليد وتابعيت ازفلان سبك و شگرد شاعر مشهور روش كارخود را آب ونمك دهند .

برخي شعرا سنت شكن ، پيشتاز ،ازمرحله تقليد وتابعيت آگاهانه عبوركرده ، وباتجربه كردن كارهاي دگران براي تثبيت هويت خود سبك وشگرد ويژه ميسازند .

درگستره زبان دري ماشاعران پيشگام ، پيشكسوت ونغزگوفراوان داريم ، اما فراموش نشود كه حلاوت وشيريني غزل حافظ ، مثنوي مولوي ، قطعات وترجيع بند سعدي وغزلهاي پر شورسنايي تاشامگاه زنده گي بشر حلاوت  وشيرني خودرادارند امادرميان بانوان خوش سخن جايگاه رباعيات مهستي گنجوي ودرسرايش پند واندرز نظم هاي پروين اعتصامي ودرغزل سيمين بهباني و فروغ فرخزاد عذوبت وحلاوت خودرا دارند .

   درافغانستان درجريان يك قرن اخير بانوان سخنور بسياري به تجربه سرايش شعر مبادرت كرده اند اما به بهانه محدوديت هايي كه محصول سنت ، عرف ومحيط پيراموني بود، زن افغان نتوانست صاحب جايگاه شامخ درعرصه سخنوري گردد. درپنج دهه اخيرماشاهد حضورزن درسفره فرهنگ وادبيات هستيم اما درمقايسه با دنيا دگر آن موقف ارجمند وبزرگ را كه بتواند هويت مشخص ازموجوديت زن دراين جغرافيا را داشته باشد ، نداريم .

آنچه راكه من مدعي شده ام ، شايد همه ازباب واقع بيني وديد ريالستيك نباشد ، ولي تاآنجاكه امروزميدانيم و در سه دهه مخاطب شعر زن افغان بوده ام تا هنوز ، هوس پختگي سخن زن افغان را دارم ، تا اين موجود لطيف و پر از تغزل  تصويري از زيبايي خود بازتاب دهد .

خوشبختانه يكي از زنان سخنور و غزل سرا كه ، سالها بار معناي سروده هاي او گوش هايم را نوازش و روانم را تلطيف ميكند غزلهاي بانو شفيقه يارقين « ش ، ي . ديبا ج » است .

بعد از سالها مخاطب بودن غزل ديباج امروز به اين فكرم كه عنصر تصور ، تخيل وكاربرد واژه هاي سره  در سخن نغز اين بانوي فرهيخته بار معناي بكر و شايسته يافته است .

به اين مصارع توجه فرماييد :

شب كه مير قصد عروس ماه بر ديباي آب

 دررگ درياچه هاي مست ميجوشد شراب

سبزه تن پوشي زنور ماه ميپوشد به تن

ميدرخشد شبنم پاكيزه برروي گلاب

مي شتابد بادشبگيري به دشت و دره ها

ازرخ هرغنچه ميدزدد به تردستي حجاب

شادباش و اشتي كن با اميد وزنده گي

ميرسد صبح ودوباره ميدرخشد آفتاب

كاربرد وا‍‍‍‍‍ژهء شب درمطلع غزل فال آشتي بعيد به نظرميرسد تا ازباب تعمد نباشد. زيرا زن افغان در تداوم تاريخ شاهد فعال يك هزار درد و تعب بوده اما باوجود تسلط شب برسر نوشتش توانايي  تعريف ، آب ،مستي، شراب، زيبايي را فراموش نكرده است .

اگر اين موجود در بند درتداوم شب مانند بادشبگيريك عمر ضجه  كشيده و درنهايت دانسته است كه راه هرشب به سوي بامداد منتهي است و باتصوير ذهني كه ازبامداد در ذهن دارد، باهمه تعب درمانده گي مقابله كرده و هوشيارانه منتظرطلوع آفتاب و درخشش صبح است .

 از درون ماجرا هاي  ماحولش وقوف ميدهدتاتسليم تسلط شب دگران نشود وبا احتياط و ايمان منتظر حلول بامدادي بماند كه همراهش آفتاب و نور نيازوآينده است .

    علي اي حال: شرم شبنم نوترين گزيده هاي غزل ازطبع بانو شفيقه يارقين يا«ش ، ي، ديباج» است . من اين رساله را با تعمق مطالعه كردم  و درميان بارمعنايي واژه ها ديدگاه هاي نو و نغز را يافتم.

     اميدوارم در آينده ، شاهد سرودن غزل هاي نوتر از اين بانوي فرهيخته و بافرهنگ باشم .

سايرويژه گي هاي مجموعه:

 نام مجموعه : شرم شبنم

شمارگان يكهزار نسخه

زمان چاپ 1389

جاي چاپ: انتشارات خراسان

از بانوديباج هفت دفتر شعر و دو دفتر ترجمهء شعري به چاپ رسيده است كه دوتاي آن اوزبيكي است و دفتر هاي دري عناوين ذيل را دارا است :

 شرم شبنم ، رها در باد ، لحظه هاي شتاب ، ازتبار بهاري ديگر و كوچ فرشته ها .

عمرش دراز و آفرينش هاي ادبي اش پر مخاطب باد .  !

 فيض الله محتاجتاريخ : دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ | 10:28 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

 

                                                               شرم شبنم                                               محتاج

تقليد ودنباله روي درميان جرگه شاعران، به مثابه يك سنت ناهنجار يا به هنجار ازديرزماني رايج بوده است .

اكثرشعراپيش ازاينكه به نردبان پيشكسوتي برسند، تقلا ميكند تا با تقليد وتابعيت ازفلان سبك و شگرد شاعر مشهور روش كارخود را آب ونمك دهند .

برخي شعرا سنت شكن ، پيشتاز ،ازمرحله تقليد وتابعيت آگاهانه عبوركرده ، وباتجربه كردن كارهاي دگران براي تثبيت هويت خود سبك وشگرد ويژه ميسازند .

درگستره زبان دري ماشاعران پيشگام ، پيشكسوت ونغزگوفراوان داريم ، اما فراموش نشود كه حلاوت وشيريني غزل حافظ ، مثنوي مولوي ، قطعات وترجيع بند سعدي وغزلهاي پر شورسنايي تاشامگاه زنده گي بشر حلاوت  وشيرني خودرادارند امادرميان بانوان خوش سخن جايگاه رباعيات مهستي گنجوي ودرسرايش پند واندرز نظم هاي پروين اعتصامي ودرغزل سيمين بهباني و فروغ فرخزاد عذوبت وحلاوت خودرا دارند .

   درافغانستان درجريان يك قرن اخير بانوان سخنور بسياري به تجربه سرايش شعر مبادرت كرده اند اما به بهانه محدوديت هايي كه محصول سنت ، عرف ومحيط پيراموني بود، زن افغان نتوانست صاحب جايگاه شامخ درعرصه سخنوري گردد. درپنج دهه اخيرماشاهد حضورزن درسفره فرهنگ وادبيات هستيم اما درمقايسه با دنيا دگر آن موقف ارجمند وبزرگ را كه بتواند هويت مشخص ازموجوديت زن دراين جغرافيا را داشته باشد ، نداريم .

آنچه راكه من مدعي شده ام ، شايد همه ازباب واقع بيني وديد ريالستيك نباشد ، ولي تاآنجاكه امروزميدانيم و در سه دهه مخاطب شعر زن افغان بوده ام تا هنوز ، هوس پختگي سخن زن افغان را دارم ، تا اين موجود لطيف و پر از تغزل  تصويري از زيبايي خود بازتاب دهد .

خوشبختانه يكي از زنان سخنور و غزل سرا كه ، سالها بار معناي سروده هاي او گوش هايم را نوازش و روانم را تلطيف ميكند غزلهاي بانو شفيقه يارقين « ش ، ي . ديبا ج » است .

بعد از سالها مخاطب بودن غزل ديباج امروز به اين فكرم كه عنصر تصور ، تخيل وكاربرد واژه هاي سره  در سخن نغز اين بانوي فرهيخته بار معناي بكر و شايسته يافته است .

به اين مصارع توجه فرماييد :

شب كه مير قصد عروس ماه بر ديباي آب

 دررگ درياچه هاي مست ميجوشد شراب

سبزه تن پوشي زنور ماه ميپوشد به تن

ميدرخشد شبنم پاكيزه برروي گلاب

مي شتابد بادشبگيري به دشت و دره ها

ازرخ هرغنچه ميدزدد به تردستي حجاب

شادباش و اشتي كن با اميد وزنده گي

ميرسد صبح ودوباره ميدرخشد آفتاب

كاربرد وا‍‍‍‍‍ژهء شب درمطلع غزل فال آشتي بعيد به نظرميرسد تا ازباب تعمد نباشد. زيرا زن افغان در تداوم تاريخ شاهد فعال يك هزار درد و تعب بوده اما باوجود تسلط شب برسر نوشتش توانايي  تعريف ، آب ،مستي، شراب، زيبايي را فراموش نكرده است .

اگر اين موجود در بند درتداوم شب مانند بادشبگيريك عمر ضجه  كشيده و درنهايت دانسته است كه راه هرشب به سوي بامداد منتهي است و باتصوير ذهني كه ازبامداد در ذهن دارد، باهمه تعب درمانده گي مقابله كرده و هوشيارانه منتظرطلوع آفتاب و درخشش صبح است .

 از درون ماجرا هاي  ماحولش وقوف ميدهدتاتسليم تسلط شب دگران نشود وبا احتياط و ايمان منتظر حلول بامدادي بماند كه همراهش آفتاب و نور نيازوآينده است .

    علي اي حال: شرم شبنم نوترين گزيده هاي غزل ازطبع بانو شفيقه يارقين يا«ش ، ي، ديباج» است . من اين رساله را با تعمق مطالعه كردم  و درميان بارمعنايي واژه ها ديدگاه هاي نو و نغز را يافتم.

     اميدوارم در آينده ، شاهد سرودن غزل هاي نوتر از اين بانوي فرهيخته و بافرهنگ باشم .

سايرويژه گي هاي مجموعه:

 نام مجموعه : شرم شبنم

شمارگان يكهزار نسخه

زمان چاپ 1389

جاي چاپ: انتشارات خراسان

از بانوديباج هفت دفتر شعر و دو دفتر ترجمهء شعري به چاپ رسيده است كه دوتاي آن اوزبيكي است و دفتر هاي دري عناوين ذيل را دارا است :

 شرم شبنم ، رها در باد ، لحظه هاي شتاب ، ازتبار بهاري ديگر و كوچ فرشته ها .

عمرش دراز و آفرينش هاي ادبي اش پر مخاطب باد .  !

 فيض الله محتاجتاريخ : دوشنبه نهم خرداد ۱۳۹۰ | 10:28 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
 
عبدالقدیر فطرت

آقای فطرت گفته است که بازپسگیری وامهایی که سهامداران کابل گرفته اند، کار آسانی نیست

رئیس بانک مرکزی افغانستان به اعضای مجلس نمایندگان این کشور گفت که برادر رئیس جمهوری و برادر معاون اول او در بحران کابل بانک دست داشته اند.

کابل بانک بزرگترین بانک خصوصی در افغانستان است که سال گذشته دچار کمبود نقدینگی شد و تا مرز سقوط پیش رفت.

اخیرا بانک مرکزی اعلام کرده است که این بانک را به فروش می گذارد و از بانک و موسسات مالی بین المللی خواسته است که سهام این بانک را بخرند.

دولت افغانستان تصمیم گرفته است که برای نجات این بانک از ورشکستگی بیش از هفتاد میلیون دلار به آن وام دهد و این وام در طرح بودجه سال ۱۳۹۰ هم پیش بینی شده است.

اما نمایندگان مجلس این طرح را رد کرده و گفته اند که نباید از بودجه ملی، به یک بانک خصوصی برای نجات از بحران وام داد.

نشست روز چهارشنبه مجلس با حضور عبدالقدر فطرت، رئیس بانک مرکزی در این خصوص برگزار شد و با اظهارات تند نمایندگان به همراه بود.

ظاهرا آقای فطرت در پی همین اظهارات تند اعضای مجلس و اصرار آنها نام کسانی را که سبب بحران مالی در کابل بانک شده اند، افشا کرد.

رئیس بانک مرکزی گفت: "ما در برابر گروهی خیلی خطرناک و زورمند قرار داشتیم و من با خطر در برابر جان خود در برابر این گروه اقدام کردم."

سپس آقای فطرت از تمامی کسانی که عامل بحران مالی کابل بانک به حساب می آیند، نام برد و گفت: " شیرخان فرنود است، خلیل الله فروزی، حَسِین فهیم،(برادر قسیم فهیم معاون اول رئیس جمهوری) محمود کرزی،(برادر رئیس جمهور کرزی) طاهر ظاهر، صوفی نثار، عبدالغفار داوی و گلبهار حبیبی اعضای گروهی هستند که از کابل بانک پول برداشته اند و سبب بحران آن شده اند."

رئیس بانک مرکزی گفت که این افراد از سهامداران اصلی کابل بانک هستند که به صورت غیرقانونی از این بانک وام گرفته و سبب بحران در آن شده اند.

حامد کرزی

آقای کرزی گفته که اگر برادر او مقصر شناخته شود، اما قانون در مورد او به اجرا گذاشته خواهد شد

چگونگی باز پرداخت وامهایی که این افراد از سرمایه کابل بانک برداشته اند، یکی از مسائل مورد بحث در نشست روز چهارشنبه مجلس نمایندگان بود.

رئیس بانک مرکزی گفت بازپس گرفتن وام از این افراد به سادگی ممکن نیست. او افزود که اگر دولت با استفاده از تمامی اختیارات قانونی‌اش از بانک مرکزی حمایت نکند، بیم آن می رود که مردم افغانستان خسارت کابل بانک را بپردازند.

آقای فطرت گفت: "تا حالا ما تمام قدرت بانک مرکزی را به کار گرفته ایم، اما کافی نبوده است. حالا باید تمام نهاد های دولت از پلیس گرفته تا قضا، سارنوالی (دادستانی) هماهنگ عمل کنند تا این افراد مجبور شوند که ملکیت های خود را گرو بگذارند."

او افزود: "اگر به این افراد فشار وارد نشود، واقعا می خواهند طفره بروند و واقعا قرضه ها (وام ها) در آن صورت خواهد سوخت. اگر این ملکیت های خود را نیاورند، قرضه ها از جیب ملت مظلوم افغانستان تمویل خواهد شد."

پیش از این حامد کرزی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرده است که همه کسانی که در بحران کابل بانک دست دارند، تحت پیگرد قضائی قرار خواهند گرفت.

آقای کرزی در یک نشست خبری در پاسخ به این پرسش که آیا اگر برادر او در این بحران دست داشته باشد، هم تحت پیگرد قرار خواهد گرفت، گفت: "هر کسی که خلاف قانون عمل کرده باشد، مورد پیگرد قرار خواهد گرفت. قانون برای همه یکسان است."

در نشست روز چهارشنبه مجلس، بر اثر اصرار نمایندگان، مسعود موسی غازی سرپرست کابل بانک، میزان پول هایی را که از سوی این افراد برداشته شده، نیز افشا کرد.

کابل بانک سال گذشته با بحران مالی مواجه شد

آقای غازی گفت: "بر اساس اطلاعاتی که ما جمع آوری کرده ایم، شیرخان فرنود ۵۰۴ میلیون دلار، حاجی خلیل فروزی ۶۶.۹ میلیون دلار، حاجی حَسین فهیم ۷۸ میلیون دلار، گلبهار حبیبی ۳۹.۷ میلیون دلار، عبدالغفار داوی ۳۷ میلیون دلار، محمود کرزی ۲۲ میلیون دلار، صوفی نثار ۱۴ میلیون دلار، حاجی طاهر ظاهر ۱۱ میلیون دلار، داوود نصیب ۹ میلیون دلار، (شرکت) هیوادوال که حاجی ابراهیم رئیس آن است ۱۵ میلیون دلار قرضه گرفته اند."

بر اساس اظهارات مسئولان بانک مرکزی نزدیک به یک میلیارد دلار از سرمایه کابل بانک به گونه "غیرقانونی" زیر نام "وام" برداشت شده و بخش اعظم آن در کابل و دوبی سرمایه گذاری شده است.

با آنکه آقای فطرت نام های سهامدارانی را که در بحران کابل بانک سهیم هستند، افشا کرد، اما از افشای نام مقامات ارشد و سیاستمدارانی که از کابل بانک هدیه های گران قیمت گرفته اند، خودداری کرد.

گفته می شود که به این مقامها و سیاستمداران از سرمایه کابل بانک هدیه های گران قیمتی در کابل و دوبی داده شده است.

آقای فطرت گفت که چند مقام ارشد حکومتی و برخی از نمایندگان مجلس پیشین هم به دست داشتن در بحران کابل بانک متهم هستند. او افزود که شمار همه آنها به بیش از دو صد نفر می رسد.

به گفته رئیس بانک مرکزی افغانستان، پس از اثبات اتهامات آنها، نامهای آنها هم اعلام خواهد شد.تاريخ : پنجشنبه هشتم اردیبهشت ۱۳۹۰ | 12:57 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
متن نامه قذافي به اوباما منتشر شد
جام جم آنلاين: شبكه بي بي سي متن نامه معمر قذافي رهبر ليبي را به باراك اوباما رئيس جمهور آمريكا را كه طي آن قذافي خواهان توقف عمليات ناتو در ليبي شده است، منتشر كرد.

به گزارش ايسنا، متن كامل اين نامه به شرح زير است:

فرزند ما، جناب باراك اوباما بيشتر از آنكه از نظر مادي ضربه بخوريم به دليل سخنان و رفتار تو از نظر روحي و معنوي ناراحت شده‌ايم. اما با اين وجود تو همچنان فرزند ما هستي و ما هنوز خواهان باقي ماندن تو در پست رياست جمهوري هستيم.

اميدواريم در تبليغات خود موفق باشي. تو مردي هستي كه به اندازه كافي شجاعت براي ايستادن در مقابل اقدامات نادرست و ظالمانه داري. من مطمئنم كه تو توانايي انجام مسووليت‌هاي خود را داري.

شما رئيس جمهور بزرگترين قدرت در جهان هستي اما در عين حال ناتو جنگي ظالمانه عليه ملتي كوچك در كشورهاي در حال توسعه آغاز مي كند. اين كشور تحت محاصره و تحريم ها قرار داشته و از حمله مسلحانه در دوره رياست جمهوري ريگان رنج برده است.

اين كشور همان ليبي بوده و در خدمت صلح جهاني و ايجاد دوستي ميان ملت‌هايمان است. ما در حال حاضر مي‌دانيم كه شما مي توانيد مانع مداخله ناتو در امور ليبي براي هميشه شويد.

همانطور كه مي‌دانيد تحقق دموكراسي و ايجاد جامعه مدني از طريق پرتاب موشك و با استفاده از جنگنده و يا با كمك رساني به القاعده در بنغازي صورت نمي‌گيرد.

خود تو چندين بار از جمله در مجمع عمومي سازمان ملل اعلام كردي كه آمريكا مسوول امنيت ديگر ملت‌ها نيست بلكه فقط به آنها كمك مي كند، اين همان منطق درست است.

"بركه حسين ابوعمامه"(اشاره به باراك حسين اوباما) فرزند عزيز ما اگر شما از طرف آمريكا وارد عمل شويد، ناتو هيچ راهي ندارد مگر آنكه از مداخله در امور داخلي ليبي دست بكشد. ليبي بايد براي مردم اين كشور باشد. مشكلات كنوني در دو مساله خلاصه مي شود: مداخله سياسي به همراه مداخله نظامي ناتو و اقدامات تروريستي القاعده كه مانع بازگشت روند طبيعي زندگي مردم و تعامل آنها با مسوولان مي‌شود.

معمر قذافي رهبر انقلاب ليبيتاريخ : یکشنبه بیست و هشتم فروردین ۱۳۹۰ | 6:28 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

 

 

نقطه پيوند  ميان  اوباما و آيزنهاور

 

 اکنون  یک جنگ گستر ده نظا می و تبلیغا تی بخش گستر ده ای اسیا و افر یقا  را به شدت زیر تهدید قرار داده است.  ایر ان در این جنگ تبلیغا تی ، از طریق رسانه‏های خود، مردم بحرین را به یک جهاد اسلامی علیه حاکمیت آن کشور دعوت کرده و  جمهوری اسلامی  با وجو د انکه هرگز در خارج از خاک ایران دست به اقدامات عملی علیه همسایگان خود نمی‌زد. اما امروز می‏بینیم که با حزب الله در لبنان، با حماس در فلسطین، با مقتدا صدر در عراق، با استفاده از شیعیان در کویت و بحرین و همچنین با مداخلات خود در افغانستان سعی می‏کند بحران‏هایی را در این ممالک به‏وجود بیاورد تا توجه افکار عمومی جهانی را از ایران منحرف کند.

 و ا مر یکا یها به بهانه تر زیق دمو کرا سی در اسیا در افغانستا ن ، پا کستا ن ، لیبیا هر رو ز به کشتن و تهدید مر دم مبا درت میکنند .

انان فکر میکنند از میزا ن تعر ض و تجا وز انها کسی خبر نیست اما دنیا میدا ندکه طر ح

خا ور میا نه بزر گ از سالیان متما دی به این سو در شرف تحقق بو ده است .

ایزونها ور نیم قرن پیش به دو کتو رین کا خ سپید ذهنیت داد تا در مورد ایجا د

خا ور میا نه ای که متضمن منا فع استرا تیژ یک امر یکا با شد پا لیسی امر یکا تنظیم گردد. بزرگتر ین ابزار برا ی تحقق این اهدا ف مهم استرا تیژ یک عنوا ن کرد ن مو لفه ها ی حقو ق بشر ، ازادی بیا ن و دمو کرا سی به سبک و قرا ت امر یکا بو ده است.

در عمل ارزش ها ی که بنام دمو کرا سی برای جوامع شر قی تبین و تعر یف شده ما هیت کا ر بر دی مسا وی ندا شته اند .

در کشو ر ها ی نظیر سعو د ی ، مصر بحر ین ، اما رات متحده  سبک تحققق دمو کرا سی به تا سی از منا فع ر هبرا ن کشورها ی متذ کر ه بو ده ، در سا یر کشو ر ها تحققق دمو کرا سی متفا وت بو ده است .

یک اصل کانتی مشهو ر ی است که انسان ها غایت فی نفسه اند و نباید آدمیان با پوست و گوشت و خون را فدای مفاهیم انتزاعی کرد.

هدف اصلی دفاع از همین آدمیان و کاستن از درد و رنج آنان است. نمی توان بر نقض گسترده و سیستماتیک حقوق اساسی مردم چشم بست. همه آدمیان از نظر اخلاقی موظفند تا نسبت به سرکوب مردم هر کشوری واکنش نشان دهند، از مظلوم دفاع و ظالم را محکوم کنند. اما حمله نظامی به دیگر کشورها را فرشتگان انجام نمی دهند، آدمیان انجام می دهند؛ آدمیانی که در صحنه عمل، فاجعه می آفرینند. پیش از این، شاهد تهاجم ناتو به صربستان و آمریکا به افغانستان و عراق بوده‌ایم. حمله به لیبی هم آخرین اینهاست. در این موارد چه روی داده است؟

حمله به عراق بدون مصوبه شورای امنیت و با دروغ های فراوان دولت آمریکا صورت گرفت که بعداً دروغ بودن همه آنها اثبات شد؛ از جمله ارتباط صدام با القاعده و وجود سلاح های کشتار جمعی در عراق. تهاجم به عراق را حقوق بشر و دموکراسی موجه نمی ساخت در اثر حمله آمریکا/بریتانیا حدود چهار هزار و پنجصد نظامی آمریکایی کشته شدند. اما بیایید و ضمن همراهی ناموجه با دولت جرج بوش آن را هزینه دفاع از حقوق بشر و دموکراسی به شمار آوریم. پرسش اصلی این است: صدام حسین چه تعداد عراقی را کشت؟ تهاجم نظامی به عراق باعث کشته شدن بیش از یکصد هزار غیر نظامی عراقی شده است. جایی که افراد با اسلحه تکلیف سیاست را روشن می سازند، دموکراسی وجود ندارد.

تهاجم نظامی به یک کشور نه تنها باعث بهبود وضعیت حقوق بشر نمی شود، بلکه هزاران هزار افراد غیر نظامی و بی گناه را به کشتن می دهد."مداخله نظامی بشر دوستانه" شاید نقض غرض باشد. باید از حقوق همین انسان های دو پا دفاع کرد، نه آنکه به نام دفاع از حقوقشان، جانشان را گرفت.

سیاست دومعیاری دولت آمریکا در رابطه با منطقه خاورمیانه پرسش برانگیز است. به همین دلیل اوباما به صراحت گفته است که وقتی "ارزش های ما" با "منافع ما" مقارن باشد، دست به اقدام خواهیم زد. در لیبی این گونه است. ا آيزنهاور  درصدد بود تا اتحاد آمريکا را با کشورهاي هم پيمان تقويت کرده و سطح تعهدات خود را نسبت به خاورميانه افزايش دهد.اين در حالي بود که آيزنهاور در مقام يک کنشگر اين اقدامات را صورت نداد و ترس از تهاجم سرخ کمونيستها و خطر "مارکس گرفتگي"غربي ها منجر به تغيير رفتار اين جنرال جمهوريخواه شد .آيزنهاور در آن زمان کارگردان تحولات سياست خارجي آمريکا نبود،بلکه صرفا سعي کرد واکنش خود نسبت به تحولات جهان دو قطبي را به صورتي عامه پسند تزئين کند!
"خاورميانه"نقطه پيوند  ميان  اوباما و آيزنهاور محسوب مي شود.کليت خاورميانه ملتهب است اما جنس التهاب در همه کشورها يکسان نيست.در کشورهايي مانند مصر و تونس و الجزاير جنبه مدني اعتراضات بر جنبه خشونت آميز و اعتراضي مطلق آنها غلبه دارد. حسني مبارک ز پس از حدود يکماه لجاجت ميدان را ترک کرد.اما در ليبي چنين وضعيتي نيست و بمب افکنهاي معمر قذافي صفوف مردم را مي شکافد.در يمن و بحرين نيز علي عبدالله صالح و خاندان آل خليفه پاسخ شعار تغيير را با گلوله مي دهند و هر روز بر تعداد جان باختگان اعتراضات در اين کشورها افزوده مي شود.در عربستان سعودي نيز آل سعود سعي دارند عزم انقلابي مردم و اختلافات موجود ميان فرزندان عبدالعزيز را به صورتي همزمان کتمان کنند.با استناد به همين توصيف کلي به سراغ فرضيات موجود در خصوص حوادث منطقه مي رويم.

ايالات متحده آمريکا مديريت حوادث جاري در منطقه را بر عهده دارد و از قيامهاي مردمي در کشورهاي مختلف خاورميانه استقبال مي کند.بر اين اساس واشنگتن مشغول تزريق واکسن دموکراسي به بدنه منطقه است و خون ملتهاي تحت ستم ديکتاتوريهاي عربي نيز کمترين هزينه اين واکسيناسيون است پس از فروپاشي نظام دو قطبي و حادثه 11 سپتامبر، ايالا ت متحده در راستاي تثبيت  نظام هژمونيک و تحقق اهداف بلند مدت خود استراتژي ها و رويکردهاي مختلفي را با توجه به موقعيت و وضعيت ژئوپوليتيکي مناطق مختلف جهان در پيش گرفت. در همين راستا  منطقه خاورميانه به دليل موقعيت ممتاز استراتژيکي و ژئوانرژيک  از يک طرف و حفظ رژيم اسرائيل  و ادعاي مبارزه با تروريسم و محدود کردن  بنيادگرايي از طرف ديگر  در حوزه منافع استراتژيکي آمريکا قرار گرفت.

بتا سی از همین بر داشت  انچه که امروز در خا ور میا نه در حا ل اتفا ق است یک رو یداد عا دی نبو ده دیر یا زود دامنه این بحرا ن ممکن است سا یر کشور ها را زیر تا ثیر گر فته و اهدا ف که از طر یق لشکر کشی و زور تحقق نیا فته اند از طر یق مدیر  یت بحرا ن در خا ور میا نه تحقق

 بیا بند

 

 تاريخ : جمعه بیست و ششم فروردین ۱۳۹۰ | 13:3 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

فرهنگ درجهت تامين روابط ونزديكي انسان هانقش برجسته دارد،فرهنگ مي تواند،ميان انسان هامولفه اعتماد،تفاهم وهم دگرپزيري رابه وجودبياورد.

جامعه شناسان نقش فرهنگ رادرجهت رشد جامعه عقب مانده موثردانسته واعتقادبه خرافات راُانگيزه اي عقب مانده گي جوامع ميدانند.

نقش فرهنگ عقب مانده:

1-واردكردن آسيب به منافع

2-تضعيف روابط

اسيري بودن اوهام

3-ايجادفضاي بي باوري ميان پسران ودختران

4-بي تفاوتي

5-ثابت بودن زمان

6-اسيرطبيعت بودن

7-مخالفت باتغيیر

8-قدرت تخريب  

9-جلوگيري ازرشدشعور

10-        مخالفت باعقلانيت عدم احساس مئسووليت

 اين مشكلات ازكجاسرچشمه گرفته اند؟

دربرخي كشورها؛مانند:انگلستان فرهنگ سنتي آهسته ،آهسته باتعديل وتصحيح درم درقانون مدغم شد.

كامن لا                 نظام قبيلوي ‹com  monlaw

درافغانستان عرف وسنت هاسينه به سينه انتقال نموده ودرحل منازعات ،افراد‹جرگه چي›ازآن استفاد میكنند.

يكي ازكاستیهاي اين فرهنگ آن است كه ،پا به پاي تمدن وتغيیرات رشدرانيافته ،وفقط به صورت شفاهي ازيك نسل به نسل دگربابرداشت ثابت ماهيت خودراحفظ كرده است.

امادرانگلستان چنين دیدگاه های  هاي قبليوي ازازطريق محاكم درقانون مدغم گرديده است . فرهنگ سنتي تقريباًمانندقواعداخلاقي درجامعه مويدات وجداني دارد،درصورت كه به آن بهاواهميت داده شود، آهسته،آهسته وجدان عمومي درباره يك رويدادبد بين ميگردد.

اماقواعدحقوقي مويدات ضمانت اجراي داشته وقوه قضايه مامورتطبيق آن ميباشد.

مشخصات فرهنگ رشديافته:

1-زمينه براي رشدشعورعموم مردم مساعدميشود.

2-جامعه وافرادآن توانايي تحمل وديدگاه طرف مقابل راپيدامي كند.

3-پلوراليزم" كثرت گراي "ترويج ميابد.

4-زمينه براي تهديدقدرت غيرمشروع مساعدميشود.

5-آزادي فردي تامين ميشود.

6-عقلانيت جاي تك محوري وتك تصمیمی راميگردد.

7-انسان دوستي ترويج ميابد. .

8-روحيه مشاركت دراموربالاميرود.

9- روحيه مئسووليت پذيري پيداميشود.

   10- ابتكارپذيرش تغيیرمساعد ميكردد.

   11- حقوق سايرانسان هابرسميت شناخته ميشود.

   12- انعطاف پذيري جاگزين تگ محوري ميشود.

   13- روحيه همدگر فهمی درميان مردم بالاميرود.

   14- قدرت مسووليت پذیري رشدميابد.

   15- سازمان ازشراستتيك انديشي نجات يافته ومتحرك بودن جاي آنراميگیرد.

  تاريخ : یکشنبه بیست و یکم فروردین ۱۳۹۰ | 15:25 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
دنیا در یک ما ه اخیر با تحولا ت شگفتی رو در رو شده است . دگر گونیهای تو نس ، مصر ، بحرین ، لیبا . عما ن بحرین به هر  عنوا ن و تفسیر که تو جیه شوند در واقیعت به معنا یک چر خش مهم در شر قمیانه و خا ور میا نه شمرد ه میشوند .  زیرا شکست حسنی مبا ر ک ریس جمهور مصر به معنا شکست گرایش ها ی عرو بیت در میا ن 22 کشو ر عربی و شکست معمر اقذا فی در لیبا به معنا شکست افکا ر 60 سال تلا ش و تقلا ی سیا سی رهبرا ن مفکر عرب در افریقا و اسیا میبا شد .

با وجود انکه تا هنوز نشا نه ها ی از اغتشا ش و انقلاب در کشور سعود ی مشا هد نه شده است اما انچه که در مصر و لیبا اتفا ق افتا د نتا یج و اثرا ت خا صی با لا ی همه کشو ر ها ی عر بی با قی میگزارد .

حد اقل این کشو ر ها مجبو راند در پا لیسی و شیوه حکو مت دا ری خو د با مردم راه ها ی را جستجو کنند که در ایند ه حد اقل با عث رضا یت و کسب اعتماد تد ریجی مرد م نسبت به کا ر کرد انها شود .

فرهنگ مدرا ومدیرت نرم توام با عقلا نیت جا ی فرهنگ خشو نت را گرفته واهسته ،اهسته شرق به جا نب تغییر میرود که استبدا د سال ها با ان سعا یت و مخالفت داشت.

 جمهو ری اسلا می ایران با وجود انکه از طر یق تو سل به استبداد و فشار و هراس مو فق شده مانع مخا لفت علنی مرد م شود ، اما به قو ل مشهو ر همه میدانند که :

نفس هر دم زقصر عمر خشتی میکند  بیدل

پی تعمیر این ویر انه معما راین چنین با ید

 رو حیه ارعا ب ،هرا س و تهدید نسبت به واکنش ها و قیا م ها ی مرد می در ایرا ن رو ز بررو ز شدت یا فته و صفوف مخالفا ن دولت در حا ل پختگی و انسجام و اتحاد است .

در برابر این مو ج مقا ومت مردم نه تنها کشور ها ی عربی مجال مقا ومت و ایستا دگی را از دست میدهند بلکه این الگو در اینده در اکثر کشور ها ی اسیا مو رد استفاده قرار گرفته به مثا به یک تجربه بکر مردم که تحت تا ثیر استبداد قرار دارند از این حرکت ها نسخه بر داری خواهند کرد .

و در نتجه نها ی کشور ها ی ازبکستا ن ، تر کمنستان ، تا جکستا ن و ما ورا ی قفقاز با ید منتظر حوا دث مشا به با شند .

تاريخ : یکشنبه هشتم اسفند ۱۳۸۹ | 21:22 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
گفتنی

بعد از انکه کا ر کمیسون صلح گر م گر فت و کا ر مندا نش را هی پا کستا ن و قند ها ر و تر کیه شدند یکجا با دو ستی نزد ُیکی از اصحا ب سیا ست و صنا دید درد و قیا دت رفتم .

بعد از انکه از هر با ب پرا کنده سخنی به میا ن امد من از با ب جسا رت ده دل را یک دل کردم و گفتم .

اقا اکنون که اقای کر ز ی مو فق سا ختا ر جرگه صلح و ادغام رهبرا ن در این طیف شد ، سر نو شت اینده جرگه و جریا ن شما چه خوا هد شد و همکا ری فلا ن رهبر ی که نقشش در سمت دهی قضا یا  روشن و استعدا دش در با فتن و پیوستن و دو با ره شکستن رو شن است چه تبعا ت می توا ند بالا ی شما بجا گزارد .

اقا مکث بسیار نکرد و با خون سردی گفت :

در کشور که زعیمش برای یافتن تصد ی ریا ست تن به معا مله دهد چه انتظا ری شما از صفو فش دا رید .تاريخ : جمعه ششم اسفند ۱۳۸۹ | 13:19 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
تعریف و ماهیت جامعه مدنی همپیوند با، بار معنا ی آزادی رسانه ها است، زیرا نیازی های واقعی جامعه مدنی معمولاً توسط رسانه ها شناسایی ، تعریف و تبین میگردد . نخبه گان و دست اندر کاران که در رسانه ها بتأسی از مسوولیت و تعهد مسلکی خدمت میکنند ، معمولاً در جستجوی کشف رویداد های بکر ، تازه و ناشگفته اند . تبین و تعریف این رویداد ها به افکار عامه شناخت ، توانایی تمیز و تفکیک حق را از باطل داده و ازجا نب سمت و سا حه دید انها را روشن و مشخص میکند . افشاگری و حقیقت گوی رسانه ها روحیه هم باوری ، اتحاد وفاق و همدلی را در جوامع بشری تحقق می بخشد . از همین سبب برخی دانشمندان به این باوراند که ، ترویج فرهنگ رسانه خوانی در یک جامعه میتواند منجر به پیامد زیر گردد . 1- تلقین معیار های جدید اخلاق ، مدنی و شهروندی . 2- تأثیر گذاری مثبت پیرامون زاویه دید مردم در مورد رویداد ها ی اینده . 3- تحریک احساسات مخاطبان. 4- زنده ساختن ذوق هنری ، عاطفی . مامول های یاد شده، تا امروز محدود های رسانه های ملی را در نور دید و به اضافه تبین اهداف ملی موفق تعریف و شناخت مسایل مهم جهانی شده اند . در نیم قرن اخیر رسانه ها موفق شده اند ، باسمت وسودهی افکار عامه نقش برجسته ای در انسجام و تشحیذ مخاطبان خود ادا نمایند . اکنون یکی از انگیزه انسجام و هدایت مردم در کشور مصر که منجر به انقلاب سپید شد ، نقش رسانه ها به ویژه پیوند های انتر نتی از طریق « فیس بوک » بود . اگر همه این عوامل را به صورت دقیق مورد مطالعه قرار دهیم ، تأثیر گذاری داده های رسانه ها برای مخاطبان مانند ، ترزیق پنسلین در وجود بیماری است که اگر دا کتر حاذق به تجویز آن مبادرت نکند بیمار تحت شکنجه قرار گرفته دیر یا زود تمام تندیسش را انتان {میکروب}تحت شکنجه قرار میدهد .لذا برخی روش شناسان رسانه ها به این باور اند که ، اعضای جوامع که تا هنوز تحت تأثیر ، و استقامت رسانه ها قرار نگرفته اند .طیف اجتماع بی دفاع ، منفعل و بی استقامت میباشند . بر مبنای چنین مامول رسانه ها باید ، در روش تاثر گذاری خود منافع ملی را نسبت به هر مامول دگرترجیح داده و برای وفاق همدلی و اگاهی واقعی مخاطبان روند اطلاع رسانی را هماهنگ کنند .

تاريخ : یکشنبه بیست و چهارم بهمن ۱۳۸۹ | 20:8 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
عمریست به عیش و شا دی پر داخته  ایم         با با ل هو س به چا ر سو تا خته ایم

القصه    نگا ه   میکنم    کرده خو د            بیهو ده    قما ر    عمر   را   باخته  ایم

تاريخ : پنجشنبه بیست و یکم بهمن ۱۳۸۹ | 4:47 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
پاتریمونیالیسم و نهادسازی در افغانستان" عنوان کنفرانس بود که اخیرا از سوی کانون مطالعات و پژوهشهای خراسان در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن (سواز) برگزار شد.

 

در این کنفرانس که تعدادی از فرهنگیان، محققان و دانشجویان افغان مقیم بریتانیا شرکت داشتند، پاتریمونیالیسم به عنوان یک شیوه حکومتداری با استفاده از تجربه ولایت بلخ در چند سال گذشته مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

حسیب عمار، پژوهش گر اقتصاد سیاسی توسعه در مدرسه مطالعات شرقی و آفریقایی دانشگاه لندن، و سخنران اصلی این نشست، نتایج تحقیق خود در مورد ریشه های رفتار پاتریمونیال دولتمردان افغان و چالش های نهادینه ساختن تعاملات رسمی در افغانستان را توضیح داد.

 

پاتریمونیالیسم حکومت استوار بر روابط شخصی و موروثی است که در آن میان املاک شخصی و عمومی ندرتا" تفکیک ایجاد می شود.

 

آقای عمار نخست در توجیه استفاده از نمونه بلخ برای این تحقیق گفت که مهار خشونت و برقراری ثبات و نظم، شکوفائی نسبی اقتصادی و تجاری، موفقیت نسبی اصلاحات اداری و شایسته سالاری و دستاوردها در زمینه نهادینه شدن رفتار برخی از ادارات دولتی در بلخ از دلایل انتخاب این ولایت به حیث مدل تحقیق بوده است.

 

او در صحبت های خود تلاش کرد تا با استفاده ازنظریه "نظم دسترسی محدود Limited Access order " مورد بلخ را تحلیل نماید.

 

سخران اصلی جلسه ابتدا به توضیح مفاهیم پاتریمونیالسم و نهاد سازی پرداخت و اینکه چرا برغم تلاشهای جامعه جهانی و صرف میلیاردها دلار برای نهادسازی و نهادینه کردن تعاملات رسمی در کشورهای پس از جنگ و درمعرض جنگ، از جمله افغانستان، عراق، کامبوج و بیشترکشورهای آفریقائی، رفتار مقامات و ادارات دولتی دراین کشورها همچنان پاتریمونیال باقی مانده است.

 

حسیب عمار با تکیه بر ادبیات اقتصاد سیاسی، چنین استدلال کرد که در غرب، قرنها طول کشید و بسا جنگهای خونین و کشمکشهای تلخ پشت سر گذاشته شد تا اینکه در نهایت نهادهای رسمی عقلانی و قانونمند ریشه گرفتند و تعاملات رسمی و رفتار دولتمردان نهادینه شد.

 

به گفته او این یک توقع غیرواقع بینانه خواهد بود که در کشورهای پس از جنگ، که فضای ترس، وحشت و بی اعتمادی همچنان درآنها حاکم است، و برای سالها مردم درآنها، با رفتار پاتریمونیال، فرهنگ و ارزشهای متفاوت خو گرفته اند، نهادهای عقلانی-قانونمند یک شبه فعال و رفتار دولتمردان نهادینه شود، و مردم به نهادهای رسمی نوپا باور پیدا کنند.

 

او در ادامه به روند تاریخی نهاد سازی درافغانستان پرداخت و گفت اکثر افغانستان شناسان رفتار حکومت و سیاستمداران افغان را پاتریمونیال توصیف کرده اند و درمورد افغانستان بیشتر از نهاد گریزی صحبت می شود تا نهاد گرائی و یا نهاد باوری.

 

پس از آن آقای عمار به موضوع بلخ و عوامل محلی، ملی و خارجی که مقامات محلی کمک کرده است، پرداخت.

 

او با تطبیق نظریه "نظم دسترسی محدود" بر وضعیت در بلخ، استدلال کرد که یکی ازعوامل مهم مهارخشونت دراین ولایت "رانت" است که در نتیجه انحصار فعالیتهای اقتصادی و تجاری درمزارشریف توسط افراد و گروه های قدرتمند و پرنفوذ، به دست می آید.

 

به باور آقای عمار ، از یک سو این افراد، در رانت بدست آمده شریک می شوند و از سوی دیگر این رانت، مانع آن می شود که افراد خشونت پیشه بالقوه، دست به خشونت بزنند؛ چرا که خشونت جلوی تولید رانت را می گیرد و در نتیجه این به سود آنها است که نظم موجود را حفظ کنند. اگر همزمان همه به فعالیت های اقتصادی دسترسی داشته باشند، تولید رانت امکان پذیر نخواهد بود.

 

با این حال، او تأکید کرد که رانت تنها عامل حفظ ثبات در بلخ نیست. به گفته او بسیاری از شخصیت های ملی که نقش اصلی درحفظ نظم موجود در بلخ دارند، به دنبال رانت نیستند و ساده لوحی خواهد بود که تأثیر بزرگ عوامل سیاسی و اجتماعی را نادیده گرفت.

 

اما او این ادعا را رد کرد که عوامل قومی و یا جمعیت بزرگ تاجیکان دراین ولایت، نقش اصلی را درحفظ نظم داشته باشند. او گفت، اقوام دیگر ولایت در حفظ نظم نیز سهیم هستند.

 

به عقیده او، آنچه این افراد را به هم نزدیک نگه داشته، بیشتر روابط پاتریمونیال است، تا روابط رسمی نهادینه شده. ولی او می افزاید که این نوع نظم تنها منحصربه بلخ نیست، بلکه در بیشتر ولایات افغانستان نیز برقرار است و با توجه به نیروهای فعال اقتصاد سیاسی در افغانستان، ظهور چنین نظمی حتمی به نظرمی رسد.

 

پژوهشگر ضمن بیان نتیجه گیری بحث خود گفت، این درست است که این نظم محدودیتهای را در بلخ ایجاد کرده و شاید بسیاری ها را از دست یافتن به امتیازات برابر محروم کرده باشد، اما همزمان شاید بتوان با قوت استدلال کرد که نتایج نظم موجود دراین ولایت در مقایسه با بسیاری ازدیگر ولایات افغانستان متفاوت، و برای روند نهادسازی موثر بوده است.

 

آقای عمار گفت، درحال حاضر اولویت درافغانستان تأمین امنیت می باشد و به نظر می رسد که بلخ در مقایسه با بسیاری از ولایات افغانستان دراین زمینه شاید موفق تر بوده است. مهار خشونت بدون شغل افزائی برای جنگجویان سابق وا فراد بالقوه تبهکار ناممکن به نظرمی رسد، و نظم موجود در بلخ ظاهرا چنین شرایطی را فراهم کرده است.

 

او افزود نهادینه شدن جمع آوری مالیات وعواید گمرکی دراین ولایت که از اهمیت بالای در روند دولت سازی برخورداراست، ازنتایج نظم ایجاد شده دربلخ است. درحال حاضر مالیات و محصولات گمرکی بلخ نزدیک به سیصد میلیون دلار درسال می رسد که بلند ترین رقم درمیان همه ولایات افغانستان می باشد و بیش از یک سوم از تمام عواید داخلی افغانستان را تشکیل می دهد.

 

حسیب عمار گفت، با توجه به موقعیت سیاسی، اقتصادی و استراتژیک بلخ دشوار خواهد بود که از دیگر ولایات افغانستان انتظار داشت که با برقراری نظم شبیه به بلخ، عملکرد مشابه داشته باشند. اما او افزود، نمونه بلخ این نکته را روشن می سازد که افزایش فعالیتهای اقتصادی، و شغل آفرینی، نقش مهمی در کاهش خشونت درافغانستان، خواهد داشت.

 

به گفته او درحال حاضر نیاز به آن است که تلاشهای جدی برای دگرگون ساختن اقتصاد افغانستان که بیش از هفتاد درصد آن زراعتی وتوسعه نیافته است، انجام داده شود تا میزان مالیات مستقیم افزایش یابد.

 

او افزود که افزایش مالیات از یکسو درخودکفائی دولت واعتماد آن در زمینه فراهم کردن بودجه ازعواید داخلی، نقش سازنده خواهد داشت واز طرف دیگر، به ایجاد التزام وتعهد متقابل میان دولت وشهروندان یا خادم و مخدوم، کمک خواهد کرد.

 

حسیب عمار استدلال کرد که ادامه وابستگی حکومت افغانستان به کشورهای خارجی درساختن نهادها و فراهم کردن منابع لازم برای پیشبرد پروژه ها، این احتمال را درپی دارد که انگیزه دولتمردان افغان برای جلب حمایت شهروندان از سیاستهای شان سست شود و درمقابل، شهروندانی که مالیات نمی دهند، ممکن است انگیزه ای برای به چالش کشیدن سیاستهای دولت درخود نیابند

 تاريخ : جمعه هفدهم دی ۱۳۸۹ | 16:13 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
 

 من در زند گی سه نو ع دو ست دا شتم ،دو ستا ن رو ز ها ی سبز و افتا بی ، دو ستا ن رو ز ها ی ابر و خا کستری و د و ستا ن شب ها ی دیجور و یلدا ی .

دو ستا ن رو ز ها ی سبز و افتا بی من انها ی بو دند که در مجا لس و بز م ها ی سبز به تا سی از مصلحت ها به هم بزم گرفتیم .

دو ستا ن روز ها ی ابر و خا کستر ی همصنفا ن دو را ن مدرسه ،دا نشگا ه و انها ی که در محیط پیرا مو نی گا ه گا هی با هم جمع و حشر می شدیم .

اما دو ستا ن شب ها ی دیجور و یلد ا ی من اشخا صی بو دند که در روند زند گی، در او جنا ی شا دی با من احسا س و شنا خت مشترک و در ژرفنا ی اندو ه و شکست ها یم دو ش به دو ش در تقلا و تلا ش حما یت صا دقا نه از من بو دند .

 تاريخ : پنجشنبه نهم دی ۱۳۸۹ | 7:42 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

نقش رسا نه

ما در افعا نستا ن سه گونه رسا نه دا ریم

1—رسا نه ها ی حر فو ب بیطرف وپر مخا طب

2—رسا نها ی وا بسته وسیا سی

2—رسا نه ها ی مو سمی غیر حر فو ی ، تصا دفی و در جستجوی فن

 وظا یف رسا نه ها  در انتخا با ت :

مد یریت زما ن از جر یا ن انتخا با ت

داد ن اگا هی بیطر فا نه از رو ند انتخا با ت

نظا رت بر عمل کرد مسو ولا ن دو لتی

دادن شعور و اگا هی لا زم برای مر دمادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه چهارم مهر ۱۳۸۹ | 13:20 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
 

هر زما نی که تکرار بهار

و تر نم جو یبار

بی لطف و لذ ت شود

پا یا ن ز ند ماگیست .

هر زما نیکه غرا یز من از

تکرار لذت ها سیر شود

و نا مر دمی ها

جا ی مرو ت را اشغا ل کند

و احترا م وابستگان برای ما  با اجبا ر شود

غروب زندگی .

شیوا ی ،قشنگی و تو لد زندگی با

عشق اغا ز میشود

با اندیشه تکا مل میکند

و با کارو تجربه به پختگی میرسد

و با بی هدفی میمرد

تاريخ : شنبه ششم شهریور ۱۳۸۹ | 16:36 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
 مرد م در افغا نستان رویداد ها را را در سر کتگوری مورد ارزیابی قرار میدهند،

ارزیابی قشر اکا د میک :

 قشر مکتب خوانده :

و قشر عوام :

 قشر دانشمندو اهل سیاست ذهنا اماده گی دارد تا در باره چگونگی و چرایی رویدادها اطلاعات را از چند زاویه  مطا لعه کند .

میخوهد بداند که این اقدام از جانب کی ؟برای چه  ؟ با کدام نتا یج و پیا می پا یا ن می یابد !

قشرمکتب خوانده و با سواد فقط میخواهد بداند که اتفاق چرا به وقوع پیوسته و پیامداش چه مسایل ای میباشد، اما قشر عوام که اکثریت جامعه افغانستان را در بر میگرد  نمی خواهد در باره علت و انگیزه رویداد چیزی را بداند این قشر فقط میخواهد بداند که پیام ونتایج اتفاق با سرنوشت ومنافع حا ل و اینده  انها چی پیوندی دارد .

اکثر مردم افغانستان فکر میکردند در این جرگه راه اشتی  با مخالفان جستجومی شود اما دولت افغانستان اعطا 50 فیصد همکاری کشورهای              دونر       وخروج نیرو ها ی نا تو  رادر سال 2014 مطرح کرد.

مرد م در مو رد دو رویداد اخیر { اعطای 50 در صد کمک ها به دو لت و خروج نیرو ها ی نا تو در سال 2014 کو چک ترین فکر نداشتند .

 اما دگی برای کنفرانس

 پیش از کنفرانس کابل در شهرهای بزرگی مانند کابل مزار، هرات، قندهار جلال ابادو پکتیا کمیسون  تدارک وبرگزاری جرگه مشورتی صلح اقدامات سطحی و نا چیزی را برای اگاهی مردم انجام داد، این اطلاعات معمولا از طریق پوسترها  رسا نه ها ی جمعی  و نوشتن شعارهای کوچک در جاده ها صورت گرفت .

رسانه های دولتی وخصوصی یک ماه پیش از برگزاری جرگه مشورتی صلح تبلیغات پراگنده را در مورد اهداف مقاصد جرگه برای مخاطبان خود ارایه کردند اما به دلیل نبود هماهنگی و تبلیغات منظم تعریف مشخص و روشنی از اهداف ومقاصد جرگه مشورتی امن ارایه نشد مردم علاقه داشتند بدانند که جرگه کدام راه ها برای ختم جنگ در افغانستان تعریف میکند.

کدام اشخاص یا تیم در راس رهبری وسمت دهی  این اهداف نقش ایفا میکنند وبا لاخره در مدت چه مقدار زمان مردم از نتایج جرگه میتوانند بهره مند شوند.

 اشتراک کننده گان جرگه بیشتر اشخاصی بودند که تحت حمایت دولت قرار داشتند در اکثر ولسوالی ها این نماینده گان توست ولسوالان معرفی می شدند.

 مردم پیش از برگزاری جرگه  نسبت به وضعیت امنیتی به شدت نگران بودند اکثر مردم کابل تشویش داشتند که در زمان بر گزاری انتخابات اقدامات و حملات  متعددی در شهر کابل اتفاق می افتد.

 دو هفته پیش جاده های منتهی به شهر کابل به شدت تحت نظارت بود در داخل شهر نیروهای امنیتی شب و روز مصروف باز رسی مردم و وسایط نقلیه بودند.

  یک تیم همکاران  من که شا مل دو خبرنگار ویک فوتو ژور نالیست بود در کنفرانس شرکت داشتند و روزانه در جریان جرگه گزارش در روز نامه انیس ارایه میشد. ما بیشتر برای ایجاد روند، اشتی با مخالفان دید گاه مردم ر ا ارایه کردیم و اهمیت کنفرانس کابل را در ان میدانستم که بلاخره افغان ها  تصمیم اتخاذ کرده اند در مورد سر نوشت شان راه حل پیدا کنند.

منطقی نبودن اعطای 50 در صد کمک ها به دو لت افغا نستان

 مسله اعطایی 50 فیصد همکاری کشورهای دونر برای دولت افغانستان که از یک سو در گرداب فساد غرق است واز جانب اداره عامه ظرفیت جذب این پول ها را ندارد فکر میکنم پیشنهاد منطقی نیست  زیرا افرادفا سد  در بدنه نظام کنونی وانجوها  به شدت تسلط داشته در بدنه  نظام مو قیعیت ها ی کلیدی  را رهبر ی میکنند .

ایجا د کمیته کنترو ل

برای نظارت و کنترول انها ضرورت است یک تیم مختلط از کار شناسان داخلی و خارجی تشکیل شود این تیم هر سال سه بار

تمام اجرات مسولان  دولت وانجو ها  را نظارت کرده و مفسدین  را محاکمه و و جریان محا کمه  انها از طریق رسانه برای افکار عامه رسانیده شود .

دولت به صورت عموم در گر داب فسادانقدر  غرق شده که به ساده گی نمی توان انرا از این مهلکه نجات داد  .

اما دونر ها هم در فساد غرق اند،  برای نظارت و کنترول هردو جریان یک کمیته مستقل و با صلاحیت از جمع کا ر شنا سان داخلی و خا رجی  تشکیل شود.

 هر چند تا سال  2014 زمان بسیاری پیشرو است اگر دولت با یک تیم نیرو مند با تعهد تصمیم بگیرد میتواند تغیراتی را در عرصه بهبود وامنیت و ریشه کن کردن فسا د  بوجود بیاورد.

 اما تیم که در افغانستان ابتکار رهبری     رویداد ها را بدوش دارد  به یک تیم       فاقد اهلیت

،غیر مسلکی و بیکار است با موجودیت این تیم راه ایجاد و تغیر مثبت تقریبا دشوار است.،

حما یت مردم از مخالفان

 حمایت مردم نسبت به مخالفان دولت افزایش یا فته است، جا ده مهم با وجود انکه تحت نظارت دولت نیستند در جریا ن شش ماه اخیر شد ید ترین تلفات را نیرو ها ی نا تو در مسیر جا ده ها متحمل شد اند .

مخا لفا ن با کا ر گزار ی ما ین در روی جا ده ،تنظیم حملا ت کمین و فرار تلفا ت قا بل تو جه با لا ی نیرو ها ی نا تو و دولت افغا ن وارد کرده اند

  اگر در جریان جنگ یک سر باز افغان زخمی شود و این سر باز زخمی به دست مردم بی افتد مرد م اورا  به طالبان تسلیم میکنند و اگر زخمی یک طالب مخالف دولت در روستای مجروح شده وبه دست مردم بیافتد طالب را  مرد م حمایت نموده و در خانه های خود پنهان به تداوی و انتقالش تا پاکستان اقدام خواهند کرد.

این بود تصو یر کو تاه از او ضا ع که ما در میا ن رویداد ها ی ان مصرو ف زند گی هستیم .

                                                                                                                محتا جتاريخ : دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ | 10:43 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
 

 

سر برو ن اوردم از ملک عدم 

 چا ر سو یم نکبت فر یا د وغم

خوگرفتم با غم رنج فراق 

زنده شد اما ل شور اشتیاق

این غم شور و امل شد زندگی

زند گی تعر یف شد در بندگی

از قضا بر زند گی دل با ختم

با شب روزش همیشه ساختم

کید و حر صش در دلم مسکن گزید

پند دنیا این دل ما کم شنید

حرف خود را بیشتر تلقین کرد

دید غیر خویش را نفرین کرد

عمر ما شد با رقابت همجوار

کینه و بد بینی بر من شد حصار

خویش را بر خو یش دشمن ساختم

نرد ارامش به راحت با ختم

داستا ن عمر ما این بود و بس

در میا ن قعر قلزم همچو خس

فکر کردم خویش را نشناختم

در میا ن فکر خود خود با ختم

ترکیب من ما ده معجون بود

مشت دل او هم گره از خون بود

دیدم این اندیشه بو ده جوهرم

این مطاع داده توا ن بر پیکرم

 

 تاريخ : دوشنبه بیست و پنجم مرداد ۱۳۸۹ | 10:34 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
فرو پا شی قطعا ت کماند و

با فرو پاشی قطعات کماندو افسرا ن بسیاری  بی سر نو شت  شد ، من هم مدتی   در خانه بودم جنرال بیگی به حیث ربیس تنمظیمه و فرمانده قول اردو 4 در پروان مقرر شد اهسته ،اهسته ما در اطراف او جمع شدیم .

       ولا یت پروان در سال ها ی 66و 67 وضیعت امنیتی خراب داشت در ه سالنگ تحت تهدید    گروه ها ی پا رتیزانی احمد شاه مسعود بود  منا طق جنگل باغ الی پروژه برق پروان تو سط  گروه های وابسته به حزب اسلامی رهبری میشد .

هر  روز که قطا ر ا از جبل السراج تا پروان می امد دهکده ها پیرامون سر ک مورد اصابت هزاران مرمی بی ایم بیست ویک تو پها ی اوبوس دیسی ، ایم سی هوا پیما ها قرار می گرفت .

در فاصله نزدیک با قرار گاه ها ی دولت  معمولا وسایط که محموله انها مواد غذا ی بود توسط مجاهدان تا راج می شد ، جهاد در مفهو م واقعی دگر با ر معنا ی ارزشی ندا شت ، مرد م  بیطرف میدانستد که انچه در شعار ها ی تبلیغاتی  مجا هدان دیروز عنوا ن می شد امروز بی بار معنا ی شده است .

من فضا را در پروان بسیار تنگ یافتم یک شب برای قاسم خان که یاور بیگی بود مشکل خود را گفتم.

 جنرال بیگی پیشنهاد مرا به صفت معاون فرقه چهل بگرا م تر تیب وبرایم داد تا در کابل انرا برای جنرال جوره بیگ که معاو ن کدری و زارت  دفاع بود ببرم .

در بگرام موضوع را با شریف خان که امر سیاسی فرقه بود  در جریا ن گذاشتم در سیمای او علایم نا رضایتی شهادت میداد ، یک افسر دگر برایم گفت که دگروال محب الله کاندید این بست است من با نام محب الله اشنای داشتم وبا خودتصمیصم گرفتم که این بست استحقاق طبعی او است .

پکتیا

وزیر دفاع مرا با  اجبار به پکتیا فرستاد در پکتیا به صفت فرمانده غند 16 موظف شدم فر مانده قول اردو اقای جنرال جهان باز و از فرقه 12 جنرال ملهم نو ر زای بود . هردو افسران تحصیل یافته مجرب و مهذب بودند .

جزوتا مهای مربو ط غند در کوتل تیره در ارتفاعات و قله ها جابجا بودند ، کوتل تیره برای من جای بس زیبا ، تما شای و شاعرانه بود .

هر بامداد وقتیکه از خواب بر میخواستم از چهار قرار گاه وضعیت زندگی سر بازان را نظارت میکردم .در این غند با افسران و سر بازان مجرب صادق و با انظباط رو در رو شدم .

بعد از چاشت معمولا کتا ب میخواند م در دو اطاقک سیار که توسط موتر قابل انتقال بودند جای استراحت و کتا ب خانه کوچک داشتم به شناخت شعر و متون کهن دلبستگی داشتم ، فا رس نامه کلیه و دمنه تا ریخ خلفای راشدین ،بلعمی، طبری و بیهقی را در تیره خواندم .

هر روز حد اقل با تفنگ شکاری خود پنج الی هفت کبک شکار میکردم وتا ده قدمی مواضع مجاهدان جسا رت نمود ه و شوخی میکردم .

در لو گر با یکی از فر ماندهان جمیعت و در تیره با یکیاز فرماندهان حزب اسلامی حکمتیار تماس دوامدار داشتم .گاه گاه فقط با دو نگبان به خانه این فرمانده می رفتم معمولا با نان جواری و ماست مرا استقبال میکرد . این فرمانده موسی نام داشت جوان جسور ومتعهد در قول بود اما در همان زمان افزون بر جهاد به قاچاق ماد مخدر مصروف بود .

تصویر از تیره

بهار تیره سخت زیبا تما شای و سر شار از غزل بود در هر بن در خت چشمه ای کو چکی ودر سر هر قله صدای کبکی شیون داشت  در چنین فضا و هوای با خیام و حافظ مجال همدمی می یافتم وهمه گرفتاریهای روز گار با شدت استهزا .

از جنگ به شدت نفرت داشتم اما از نا گزیری برخی او قات دگرا ن را برای جنگ تشویق تفننی میکردم .

یکروز داخل قرارگاه سر بازان خود که مشرف به "مچلغو "بود با دوربین مصروف ترصد بودم که ناگهان یک مرمی میزایل  از بغل گوشم گذشت ودر چند قدمی ام منفجر شد امامن حتا جراحت کوچک نداشتم .

برادر جوانی داشتم که در تیره برای احوال پرسی من امده بود اما در وقت بازگشت در منطقه پل علم مرمی بر سینه اش اصابت کرد و برای همیش در سینه من جراحت گذاشت .

زمستان تیره بسیار سرد و با دکوبه داشت  اما در زمستا ن به دلیل برف بسیار  مجاهدان کوچکترین نگاهی به سوی سر بازان ما نداشتند .

با امدن بهار من از پکتیا به لوگر تبد یل شدم در لوگر با همه مسولان ملکی و نظامی رابطه خوب داشتنم .

من در لوگر مسوولیت قو ماندانی گارنیز یون را  به اضافه رهبر ی غند 36 میکانیزه بدوش گرفتم  با اراضی و مردم لوگر بلد بودم .

در مناطق کلنگار اسد فلاح ، ملا نواب وفرمانده معلم  تور حضور نظامی داشتند اما در تنگی واخجان که یک منطقه نهایت با اهیمت سوق الجیشی بود لشکر ایثار تحت فر ماندهی ابو بکر موقعیت داشت .

این لشکر که تحت هدایت حزب اسلا می حکمتیار رهبری می شد بسیار افراد ابدیده عرب ،پاکستانی و افغانهای مجرب در تشکیل ان حضور داشتند .

در منا طق برکی نسیم بدر مر بو ط حزب اسلامی حکمت یار  و برخی مناطق دگر تحت اداره داکتر فضل الله مر بو ط جمعیت اسلامی و ولسوالی چرخ مربوط حاجی ظاهر و نو روزک بود .

قطع شدن پا یم در لوگر

به تاریخ  4میزان مجا هدان حمله شدید ی را بالای مراکز نیرو ی ها ی تحت رهبری من را  که در دشت با بوس موقعیت داشتند اجراکردند . بتاریخ 5 میزان من دو تانک وشش سرباز وسه افسر تلفات داشتم .

خود م در خط اول نبرد رهبری جزوتامهای خود را مستقیم به دوش داشتم  دو شب پیاپی  نخوابیدم  ، شب سوم در اول شب وضعیت خوب بود . اما ساعات 12 بجه مجا هدان با سازماندهی حمله بزرگ و غافیلگرانه مو فق به شکستن خط دفاعی شده .در حدود 20 قرار گاه سقو ط کرد شش تانگ تی شصت و دو به اتش کشیده شده و چهار تن افسر تانگ کشته شده بود در حدود 200 تن افراد من به مناطق مختلیف متوار ی شده بودند  .

وضعیت را به وزارت دفاع و فرما ندهی قول اردو 3 گزارش ندادم  همان شب با تنظیم قو ت های احتیاط و تشریک مساعی قوتهای مو جود در لو گر حمله متقابل را سازماندهی کردم .

 تا ساعات 9بجه روز تقریبا همه مواضع از دست رفته را دو باره بد ست اورده دو باره نیرو جابجا کردم .

بتاریخ 8میزان برای تحکیم مواضع نیرو های خود تلا ش داشتم در جریان راه  ما شین محاربو ی را که خود دریوری میکردم با ماین اصا بت کرد ، چین های ماشین به شدت فرو ریخت و نگبانان من از بالای ماشین به دور پرتاب شدند اما کس زخمی نشد .

ماشین دگر را خودم دریوری نموده اما او هم شکار ماین شد ولی این بار هم من از روی تصادف زنده بودم .

بتاریخ 9میزان در نزدیک تنگی واخجان که قرار گاه نفرات من با مجاهدان بیش از یکهزار فاصله نداشت از قرار گاه دیدن میکردم ، در مسیر حرکت من کمین از پیش افراز شده بود  وقتیکه از ماشین محاربوی پایان شدم بدون وقفه جنگ با هاوان راکت و کلا شنکوف بم دستی اغاز شد .

ابتکاری تصمصم گیر ی را داشتم در ذهنم خلق کنم اما در یک متر ی من مرمی راکت یا هاوان اصابت کرد و بیش از ده جای بدنم زخمی شد .

در اول تفنگ نگهبا نم را گرفتم و دگران را به مقا ومت و پیشروی هدایت میکردم اما اهسته ، اهسته نیروی فزیکی ام کاهش می یافت و بعد از چند دقیقه دگر ندانستم بر من چه گذشته است .

روز سوم که درد پایم را به شد ت احساس میکردم ربا عی زیر ا موافق وصف الحال خود سرودم

 افسو س که در جوانی قامت من خم شد

 غم  بر   سر غم به  گردنم  مدغم  شد

در  تا ریخ  چار  قوس  امد   ز قضا

 در پای جراحتی و پایم  کم شد

محتا ج13 قوس 1369 کابل چار صد بستر

 و این بو د فشرده غمنامه یک انسان که با استخدام اجبار ی به اردو چگونه بازیچه سرنو شت شده و تلخ ترین درد های زندگی را با ژرفنا ی خون تجربه کرد .

گفتنیست که من در اردو فقط پنجسال متصدی خدمات گونه گون بودم ، اما در این پنج سال زند گی را با ابعاد مختلف تعریف نموده و فن مقاومت عصیا نگری و مبارزه در برابر دشواری هارا عملا اموزش دیدم .

 تا انجا که واژه های ترس ، فقر ، وتسلیم برای همیش از قا موس زندگی من رنگ با خت و جاگزین ان واژه های جسارت ،تحرک ومبارزه شد .

وهمین تعویض دیدگاه مرا ازنو مجبور به ساختن و یافتن انسانی به نام فیض الله محتاج ساخت و فن تدبیر، عقلا نیت  و ادمیت را از نو یافتم .

 در س های که از نظام اموزش دیدم

 پشتکار ، تلا ش هدفمند مهم ترین ابزار  پیشرفت است

جرات و جسار ت  ا خلا قی متضمین   تعریف شخصیت انسا ن  است

توانا ی جوشش وتفاهم مولفه و عنصر شناخت میباشد

تعیین یک هدف مهم وراهبردی ابزار وانگیزه برای رسیدن به قله  های بخت میباشد

کو تاه بینی ومعطوف کردن فکر به مسایل کوچک مانع پیشرفت میشود

انسان نا اهل معمولا تحت تاثیر اهلیت دگران قرار میگیرند

باید برای بقا وحفظ مو قعیت برای خود اهلیت تشخص و شخصیت کسب کرد .

درمفکوره که هدف متعالی وجود نداشته باشد کج بینی ظهور عقده ها ی محرومیت تقویت میشود

وسواس ، اضطراب وشتابزدگی مال دیوانگان وافراد کم ظرف است

درایت ، اینده نگری ،تدبیر و استمداد از عقل مالکیت گمشده عقلا است

داشتن نقشه ذهنی برای روز ، هفته، ماه و سال یک امر ضروری میباشد

اطاعت برده وار از تحکم امر نا اهل مظهر ضعف قدرت فکری میباشد

به امران واقیعت ها و حقایق را  با زبان نرم و زمان که انها ذهنا امادگی شنیدن  دارن القا کنیم

چاپلوسی ورنگ باختن روز مره به معنا نداشتن شخصیت  و مناعت ذاتی است

 

 

 

 

 

 

 

سال ها ی 1370 در زندگی من سالهای استثنا ی پر از فراز و فرود اند ،در این سالها مجاهدان بر سر تقسیم قدرت  در کابل به جان هم افتاده و هر روز دها کابلی در این شهر پر از خون ، اتش و خاکستر زیر اوار ، اتش و بمب میشد .

من در خانه بیکار بود م حتی کا ر ی که مطابق استعداد و توانا ی فزیکی من باشد دست یاب  نمی شد حدودا بیست وپنج لگ  افغانی  از چند دوست قرض گرفتم از مار کیت سبزی که در انزمان در دهن باغ مو قعیت داشت یک مو تر شصت پا کستانی پیازرا  بار کردم ، وقتیکه از شهر کابل خارج میشدم در مسیر راه تا پاکستان دها حکومت وتنظیم دیده میشد ، در هر ولایت و لسوالی چندین تنظیم برای تقسیم قدرت با هم چسپیده بودند .ولا یت لو گر تو سط حزب اسلا می ، جمعیت اسلا می ، اتحاد اسلا می و حر کت اسلامی مو لوی محمد نبی اداره میشد .

 در پکتیا حزب اسلا می واتحاد حضور فعال تر داشتند اما خوست تحت اداره شورای قومی بود .

شب در خوست بودم اما بامداد به طرف پاکستا ن حرکت کرده و سساعت ده بجه روز در شهرک غلا م خان رسید م .

این مرز به شدت توسط نیروهای ملیشه پا کستان نظارت می شد ، مو تر های  افغا نستا ن را به داخل پاکستان نمی گذاشتند ،

از شهرک میرا مشاه  که از غلا م خان تقریبا 20 کیلو متر فاصله دارد مو تر اوردم  وقتیکه پیاز ها را به غلام خان انتقال داد م  در بازار پیاز نبود ، به دلیل امدن سیلاب در پنجا ب وضیعت در پاکستان به حا لت ا ضطرار امده بود .

 من یک بور ی پیاز را در کابل تقریبا 200 کلدار خریده بودم در صورتیکه در میرام شاه یک بور پیاز ور حدود 750 کلدار بو لی میشد . هر بوری پیاز من تا پاکستا ن تقریبا 50 کلدار مصرف خورد ه بود . یک جوان پکتیا وا ل که اهل ولسوالی زد ران بود در مار کیت سبزی با من اشنا شد ، با فرهنگ و اخلا ق پشتونها از گذشته معرفت داشتم لهذا با لا یش اعتماد نموده صلا حیت فروش جنس را برایش تفویض کردم.

در مدت سه روز جنس را برایم بولی کرد ، نمیدانم واژ ه بولی  از کدام زبا ن ریشه گرفته است  اما  فلسفه بولی ان است که کالا مورد فروشرا در بازار شبیه حراج یا لیلام میکنند ، تمام دکانداران جمع شده فر ضا یک دکا ندار میگوید که قیمت این بور 500 کلدار دومی 550 و سومی 600 و در اخر هر دکاندار که اخرین قیمت را گفت و کسی ا ز ان بالا تر نرفت در همان جا ارزش واقعی کالا تثبیت میشود .

فشرده سخن اینکه در اولین تجا رت بر حسب تصادف یک افغانی من تقریبا سه افغا نی شده بود ، دو سه شب در منزل این جوان زدرانی که در منطقه مچس بود گزرانیدن پدر  دوست من مرده بود اما پدر کلانش که به روایت خود شان حد اقل یکصد ده سال داشت در حجره انها تنها زندگی داشت صداقت این جوا ن زدرانی که محمد شریف نا م داشت  برا ی من در زندگی الگو بود.

 از میرام شاه طرف پیشاور رفتم در مفشن تریت هتل پیشاور که الحجاج نا داشت یک اطاق را

به مبلغ 250 کلدار که در انزمان معا دل یک بور ی ارد 14 سیره بود کرایه کردم .

 واز راه تورخم دو باره کا بل امدم جا ده ها بکلی تخریب و افراد غبر مسوول در مسیر اه بدن اصول اخاذی میکردند .

 این اخاذی را در انزمان گروه ها ی مسلح غیرمسوول پاتک نا م گذاشته بودند  مردی ، قدرت و حوزه صلاحیت هر قوماندان وابسته به مجمو عه پاتک ها ی بو د که در مسیر راه افراز میکرد .

 فکر میکنم قو ما ندان قلم ، چمن و زرد داد در مسیر راه جلا ل اباد  از همه مجا هدان دگر پاتک بیشتر داشتند .

سروبی حوزه پادشاهی بدون تخت وتاج زرداد بود و داستان های شرین و شیوا یش تا هنوز زبا ن زد خا ص و عام است .؟!

دو ر دوم رفتن به پاکستان

 

به اصطلا ح عوام من در دور اول مزه خورک شدم لهذا در دور دوم دو مو تر را از کابل محموله گرفتم یکی پیاز و دومی کچا لو با سه پایه کو لر و دو میل تفنگ روسی  برا ی محمد شریف رفیق زدرانی ام بود .

کلا شینکوف ها را با مهارت در میان بو ری ها ی پیاز تنظیم کردم  اما این با زما نیکه به میرام شاه رفتم  نه پیاز بازار داشت ونه کچالو .

 دوست زدرانی من جنس مرا به بنو که یکی از ولا یات سرحدی است انتقال داد ووبا لا خره تجا رت بی سود من در همان جا پا یان و اوضاع در داخل افغانستا به شدت خراب و من از ترس، از این کار صرف نظز کردم .

 جنگ با مولوی جلا ل الد ین حقانی

در سال 1367 اوازه خروج روسها در محافل جها نی مطرح شد در داخل افغانستان اراکین نزدیک به دولت این اوازه را به شدت رد میکردند .

اما انکشافات داخل شو روی حاکی از ان بود که خروج ارتش سرخ از افغانستان تقریبا به یک احتمال قوی نزدیک میبا شد .

دو لت داکتر نجیب ا لله پیش ار خروج ارتش سرخ از افغا نستا ن تلا ش میکرد تا در جهت اکمال تجهیزات نیرو  های خود در ولا یات سر حدی مانند خو ست که ده سال در محا صره

 مجا هدان بود تدابیر پیشکی اتخاذ کند .

لهذا تجهبز و تکمیل امکانا ت جنگی و لو ژستیکی برای ولا یات هم مر ز با پاکستان از اولو یت ها ی جدی شمرده می شد .

بتا ریخ 27 عقرب فرقه هشت پیاده فرقه 14 غزنی قطعات کماندو لوا ی 22محافظ و بخشی از قطعات قول اردو 3 با امکانات نا چیز در گردیز قرار گاه وضع الجیشی گرفتند .

هدا یت و فرماندهی این قطعات را اقای جنرال تنی لوی درستیز بدوش داشت ، برای یک هفته اکمالات و احضارات جنگی صورت گرفت .

بتاریخ 2قوس قطعات کماندو با تشریک مساعی غند مخصوص 72 شوروی ها که در غزنی بود به طرف سیت کندو مارش را اغاز کردند من در انزمان فرماندهی قطعه 212 کماندو را که یکی از قطعات جنگی شمرده میشد بدوش داشتم.

در نزدیکی کوتل سیت کندو بالا ی هجوم قطعات از جا نب مجاهدان توسط سلا ح ها ی سکر ، میزایل و انوا ع راکت ها اتش متواتر اجرا میشد به دلیل موجودیت تپه ها ی نا هموار وبعضا کوه های سکارپ مانند تلفات جدی نبود ، دو افسر از لوا کماندو کشته و شش سرباز جراحات بر داشت .

ساعت 2 بجه برخی قله ها ی مرتفع را در سیت کندو نیرو ها ی ما تصرف و مواضع افراد پیش قراول جلال الدین حقا نی را تصرف کردیم .

 تا اینجا نبرد ها جدی نبود ، اما به استقا مت که ما پیشروی میکردیم در جریا ن ده سال جنگ حتی یک سرباز اردوی افغانستان به استثنا اسرا به انجا نرفته بود .

در سال 1358 فرقه هشت پیا ده که قرار بود از طریق زدران به خوست برود با همه امکانات جنگی و نفرات خود اسیر مولوی جلا ل الدین شد .

بعد از پا یان شدن از قله ها ی بلند زدران به درون دره مخوف با رو در رو شد ن به مواضع تخلیه شده مجا هدان ترس ما بیشتر می شد ، من فکر میکردم انها میخواهند نیرو های ما را به درون دره داخل ساخته وبعد با قطع راه ها ی مواصلا تی ما را اسیر کنند .

 تا پیش از رسیدن تا ریکی تصمیم گرفتم نیرو ها ی خود را به ارتفاعات انتقال دهم زیرا می دا نستم که جنگ برای نیرو های مجا هدان در اراضی کهسار با اشکا ل رو در رو است او از جانبی نقاط حا کم بهترین مو قیعت برای دفاع است .

در بد خشان در اوان کودکی بسیار کوه گردی میکردم کوه گردی ها ی بد خشان در واقع تمرین بود ه که مما رست مرا برای کوگردی در قله ها ی شامخ شواک مسا عد کرده بود .

لهذا تا پیش از نما ز شام به مر تفع ترین قله ها با لا شده و به تحکیم وحفر مواضع پرداختم

به قوما ندانها ی تولی دستور دادم تا یک کیلو متر پیش از مواضع اصلی خود در چندین نقطه اتش قوی ا فروزند .

شب هنگام هزاران مرمی تانک توپ و میزایل از داخل دره زدران از منطقه مو سوم به سورنه به سوی نیرو های من پر تاب می شد ، اما این اتش کثیف تو پچی بیشتر بالا ی مو اقع بود در پیش روی پیش قراولان ما اتش افروخته شده بود .

 در پاسخ این اتش گروپمان های منظم هوای با تر کیب 12 فروند هواپیما ی جت بمب ها ی خود را بداخل مواضع مجا هدان پر تا ب میکرد

گفتنیست که برای بیست و چهار سا عت ارتباط مخا بره ای ما با قرار گاه ستر در ستیز قطع بود ، من برای مسوول مخا بره هشدار دادم که از این موضوع کسی را اگاه نسازد .

شب در یک چنین فضای پر از رعب وخوف گذ شت نیرو ها ی من فقط برای بیست چها ر سا عت کمونیا{ نان کنسرو وتعقیم شده}داشتند من جدا نگران بودم که اگر رابطه تا مین نشود از گرسنگی این نیروها با ید بیمرند .

اما بامداد یکی از افسران برایم گزارش داد که در درون تپه انها بیزی را یافته اند که در هشت گدام زیر زمینی مهمات مختلیف وانو اع اغذیه وجود دارد .

بعد از تامین ا منیت من خود به درون تپه رفته و در میا ن دره زیبا و شا عرانه گدام ها ی زیر زمینی را دیدم که او صاف انرا در تعلیمات نظامی نخوانده بودم .

به اضافه هزاران فیر مرمی میزایل ، راکت ،مر می تانگ و هزاران قطعی مر می کلا شینکوف هزاران بور ی برنج پاکستانی ، ارد وگوشت لاندی و خشک شده به صورت منظم جا بجا شده بود . ودر میا ن این دره شاعرانه چشمه ابی به پا کی طینت و طبیعت زدرانیها جار ی بود .

هراس اهسته اهسته از ذهن و ضمیر ما دور می شد زیرا باقی ماندن این همه تجهیزات ومواد لوژستیکی به معنا شکست جدی مولوی جلا لالدین شمرده می شد .

به هر صورت در همین روز رابطه ما با قرار گا ه ستر درستیز تا مین و فردا ان اقای تنی با جمعی افسران بلند رتبه توسط هلی کوپتر داخل زدران شدند .

از دیدن این همه تجهیزات و مواد لوژستیکی هیات حیران شده و بسیار ی از مهمات برای

کا رشنا سان موجب شگفتی بود .

گفتگوی داکتر نجیب الله با مو لوی جلال الدین حقانی

یک ماه از حضور نیرو ها ی ما در زدران گذشت ، در این مدت قوای کار به شدت مصروف با ز سا زی راه کوتل زدران بود ، مجاهدان قبلا این جا ده را تو سط ما ین تخر یب و هزران ما ین ضد وسا یط و نفر را در روی جا ده و حواشی ان فر ش کرده بودند .

یکی از روز ها یک افسر روسی به نام شیف چیو ک نزد من امد و تقضا کرد تا برایش ترجمانی را پیدا کنم که با زبان روسی، در ی و پشتو به خوبی مسلط با شد .

من روسی را بلد بودم اما یکی از افسران همکار من که تحصیل کرده شوروی بود و نامش شاه محمود و با شنده اصلی ننگر ها ر بود او را با خود گرفته و در محل رفتم که دستگاه کشف رادیو ی شوروی ها بود  .

 حدودا سا عت 11 بجه روز بود که گفتکو میان اقای مولوی حقانی و داکترنجیب الله اغاز شد .

گفتگو به زبان پشتو بود متن در ی ان

داکتر نجیب:  قوما ندان صاحب سلام

حقانی :علیکم السلام

نجیب :

قو مندان صاحب وضعیت مردم ومنطقه چطور است ؟

حقانی:

 چطور  با شد هر  روز هزاران طیاره کفار می ایند و خانه های مردم را بمب بارد میکنند

نجیب :

میدانم اگر ما و شما برای ختم این مشکلات با هم فکر نکنیم مردم بیشتر کشته و مهاجر میشود

حقا نی :

با شما کی گفتگو میکند شما را مردم به حیث  مزدور می شنا سند

نجیب :

از این گپ ها بگذز مردم خوست به نا ن ادویه نیاز دارند ، چه کمکی میتوانی با مردم خود انجام دهی !

حقانی :

این مشکلات را شما برای مردم ارمغان اورده اید  شوروی را  خارج کنید گپ حل است

نجیب :

تکرار میکنم که مردم خوست به  نان و ادویه نیاز دارند راه باز کنید نه تنها به خوست بلکه به زدران هم کمک میکنیم

حقانی:

 راه با ز نمیشود  مجا هدان در مسیر این راه اما ده اند به بهای جان دفاع کنند

نجیب :

من چهل هزار نیرو از کابل و بگرام برای باز کردن خوست اماده دارم دهات و خانه ها ی مرد م

 را سر من خراب نکن !

حقانی :

 به کمک خدا } در برابر این همه طاغوت ما ایستا دگی میکنیم

نجیب :

 خدا حافظ !

حقانی خدا حافظ !

بیست سال و اندی از این مکا لمه تلیفونی میگذرد اما به دلیل اهمیت اسرار نظامی من این راز را با کس نگفتم به جز شاه محمود که در جریا ن بود و برای روسها ترجمه میکرد .

حا ل نمیدانم شاه محمود زنده است یا خیر اما تا سال 1380 در پیشاور قرار قصه یک دوست زندگی میکرد .

 فشرده گزار ش اینکه بعد از سپری شدن دو ما ه جا ده سیت کندو که منتهی به خوست است  از ما ین پا ک کا ری شده و قطار بدو کوچک ترین مقا ومت خوست را اکما لات کرد .

بر مبنای گزارش ها در این عملیات مولوی حقانی در نا حیه پا زخم برداشته و افرادش به استثنای سه روز دگر مقامت نکر دند .

در ان زمان به دلیل گرم بودن میا دین جنگ تمام کو ها ی شواک ، سورنه دو مندو الی نا درشاه کوت از جنگلا ت خشک و سبز پو شیده بود .

یکی از شبها در اثر بمب بارد هوا پیما های ارتش سرخ کو هی که مشزف به ارگون بود اتش گرفت و این کوه حد اقل سه روز سوخت تا اینکه جنگل تا منتها الیه سو خت وشبها پیرام.نش روشن بود.

 

 

 

 

 تاريخ : دوشنبه بیست و یکم تیر ۱۳۸۹ | 7:22 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
سا ل ها ی

 

سال ها ی 1370 در زندگی من سالهای استثنا ی پر از فراز و فرود اند ،در این سالها مجاهدان بر سر تقسیم قدرت  در کابل به جان هم افتاده و هر روز دها کابلی در این شهر پر از خون ، اتش و خاکستر زیر اوار ، اتش و بمب میشد .

من در خانه بیکار بود م حتی کا ر ی که مطابق استعداد و توانا ی فزیکی من باشد دست یاب  نمی شد حدودا بیست وپنج لگ  افغانی  از چند دوست قرض گرفتم از مار کیت سبزی که در انزمان در دهن باغ مو قعیت داشت یک مو تر شصت پا کستانی پیازرا  بار کردم ، وقتیکه از شهر کابل خارج میشدم در مسیر راه تا پاکستان دها حکومت وتنظیم دیده میشد ، در هر ولایت و لسوالی چندین تنظیم برای تقسیم قدرت با هم چسپیده بودند .ولا یت لو گر تو سط حزب اسلا می ، جمعیت اسلا می ، اتحاد اسلا می و حر کت اسلامی مو لوی محمد نبی اداره میشد .

 در پکتیا حزب اسلا می واتحاد حضور فعال تر داشتند اما خوست تحت اداره شورای قومی بود .

شب در خوست بودم اما بامداد به طرف پاکستا ن حرکت کرده و سساعت ده بجه روز در شهرک غلا م خان رسید م .

این مرز به شدت توسط نیروهای ملیشه پا کستان نظارت می شد ، مو تر های  افغا نستا ن را به داخل پاکستان نمی گذاشتند ،

از شهرک میرا مشاه  که از غلا م خان تقریبا 20 کیلو متر فاصله دارد مو تر اوردم  وقتیکه پیاز ها را به غلام خان انتقال داد م  در بازار پیاز نبود ، به دلیل امدن سیلاب در پنجا ب وضیعت در پاکستان به حا لت ا ضطرار امده بود .

 من یک بور ی پیاز را در کابل تقریبا 200 کلدار خریده بودم در صورتیکه در میرام شاه یک بور پیاز ور حدود 750 کلدار بو لی میشد . هر بوری پیاز من تا پاکستا ن تقریبا 50 کلدار مصرف خورد ه بود . یک جوان پکتیا وا ل که اهل ولسوالی زد ران بود در مار کیت سبزی با من اشنا شد ، با فرهنگ و اخلا ق پشتونها از گذشته معرفت داشتم لهذا با لا یش اعتماد نموده صلا حیت فروش جنس را برایش تفویض کردم.

در مدت سه روز جنس را برایم بولی کرد ، نمیدانم واژ ه بولی  از کدام زبا ن ریشه گرفته است  اما  فلسفه بولی ان است که کالا مورد فروشرا در بازار شبیه حراج یا لیلام میکنند ، تمام دکانداران جمع شده فر ضا یک دکا ندار میگوید که قیمت این بور 500 کلدار دومی 550 و سومی 600 و در اخر هر دکاندار که اخرین قیمت را گفت و کسی ا ز ان بالا تر نرفت در همان جا ارزش واقعی کالا تثبیت میشود .

فشرده سخن اینکه در اولین تجا رت بر حسب تصادف یک افغانی من تقریبا سه افغا نی شده بود ، دو سه شب در منزل این جوان زدرانی که در منطقه مچس بود گزرانیدن پدر  دوست من مرده بود اما پدر کلانش که به روایت خود شان حد اقل یکصد ده سال داشت در حجره انها تنها زندگی داشت صداقت این جوا ن زدرانی که محمد شریف نا م داشت  برا ی من در زندگی الگو بود.

 از میرام شاه طرف پیشاور رفتم در مفشن تریت هتل پیشاور که الحجاج نا داشت یک اطاق را

به مبلغ 250 کلدار که در انزمان معا دل یک بور ی ارد 14 سیره بود کرایه کردم .

 واز راه تورخم دو باره کا بل امدم جا ده ها بکلی تخریب و افراد غبر مسوول در مسیر اه بدن اصول اخاذی میکردند .

 این اخاذی را در انزمان گروه ها ی مسلح غیرمسوول پاتک نا م گذاشته بودند  مردی ، قدرت و حوزه صلاحیت هر قوماندان وابسته به مجمو عه پاتک ها ی بو د که در مسیر راه افراز میکرد .

 فکر میکنم قو ما ندان قلم ، چمن و زرد داد در مسیر راه جلا ل اباد  از همه مجا هدان دگر پاتک بیشتر داشتند .

سروبی حوزه پادشاهی بدون تخت وتاج زرداد بود و داستان های شرین و شیوا یش تا هنوز زبا ن زد خا ص و عام است .؟!

دو ر دوم رفتن به پاکستان

 

به اصطلا ح عوام من در دور اول مزه خورک شدم لهذا در دور دوم دو مو تر را از کابل محموله گرفتم یکی پیاز و دومی کچا لو با سه پایه کو لر و دو میل تفنگ روسی  برا ی محمد شریف رفیق زدرانی ام بود .

کلا شینکوف ها را با مهارت در میان بو ری ها ی پیاز تنظیم کردم  اما این با زما نیکه به میرام شاه رفتم  نه پیاز بازار داشت ونه کچالو .

 دوست زدرانی من جنس مرا به بنو که یکی از ولا یات سرحدی است انتقال داد ووبا لا خره تجا رت بی سود من در همان جا پا یان و اوضاع در داخل افغانستا به شدت خراب و من از ترس، از این کار صرف نظز کردم .

درد

تاريخ : پنجشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۹ | 20:18 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
سال ها ی 1370 در زندگی من سالهای استثنا ی پر از فراز و فرود اند ،در این سالها مجاهدان بر سر تقسیم قدرت  در کابل به جان هم افتاده و هر روز دها کابلی در این شهر پر از خون ، اتش و خاکستر زیر اوار ، اتش و بمب میشد .

من در خانه بیکار بود م حتی کا ر ی که مطابق استعداد و توانا ی فزیکی من باشد دست یاب  نمی شد حدودا بیست وپنج لگ  افغانی  از چند دوست قرض گرفتم از مار کیت سبزی که در انزمان در دهن باغ مو قعیت داشت یک مو تر شصت پا کستانی پیازرا  بار کردم ، وقتیکه از شهر کابل خارج میشدم در مسیر راه تا پاکستان دها حکومت وتنظیم دیده میشد ، در هر ولایت و لسوالی چندین تنظیم برای تقسیم قدرت با هم چسپیده بودند .ولا یت لو گر تو سط حزب اسلا می ، جمعیت اسلا می ، اتحاد اسلا می و حر کت اسلامی مو لوی محمد نبی اداره میشد .

 در پکتیا حزب اسلا می واتحاد حضور فعال تر داشتند اما خوست تحت اداره شورای قومی بود .

شب در خوست بودم اما بامداد به طرف پاکستا ن حرکت کرده و سساعت ده بجه روز در شهرک غلا م خان رسید م .

این مرز به شدت توسط نیروهای ملیشه پا کستان نظارت می شد ، مو تر های  افغا نستا ن را به داخل پاکستان نمی گذاشتند ،

از شهرک میرا مشاه  که از غلا م خان تقریبا 20 کیلو متر فاصله دارد مو تر اوردم  وقتیکه پیاز ها را به غلام خان انتقال داد م  در بازار پیاز نبود ، به دلیل امدن سیلاب در پنجا ب وضیعت در پاکستان به حا لت ا ضطرار امده بود .

 من یک بور ی پیاز را در کابل تقریبا 200 کلدار خریده بودم در صورتیکه در میرام شاه یک بور پیاز ور حدود 750 کلدار بو لی میشد . هر بوری پیاز من تا پاکستا ن تقریبا 50 کلدار مصرف خورد ه بود . یک جوان پکتیا وا ل که اهل ولسوالی زد ران بود در مار کیت سبزی با من اشنا شد ، با فرهنگ و اخلا ق پشتونها از گذشته معرفت داشتم لهذا با لا یش اعتماد نموده صلا حیت فروش جنس را برایش تفویض کردم.

در مدت سه روز جنس را برایم بولی کرد ، نمیدانم واژ ه بولی  از کدام زبا ن ریشه گرفته است  اما  فلسفه بولی ان است که کالا مورد فروشرا در بازار شبیه حراج یا لیلام میکنند ، تمام دکانداران جمع شده فر ضا یک دکا ندار میگوید که قیمت این بور 500 کلدار دومی 550 و سومی 600 و در اخر هر دکاندار که اخرین قیمت را گفت و کسی ا ز ان بالا تر نرفت در همان جا ارزش واقعی کالا تثبیت میشود .

فشرده سخن اینکه در اولین تجا رت بر حسب تصادف یک افغانی من تقریبا سه افغا نی شده بود ، دو سه شب در منزل این جوان زدرانی که در منطقه مچس بود گزرانیدن پدر  دوست من مرده بود اما پدر کلانش که به روایت خود شان حد اقل یکصد ده سال داشت در حجره انها تنها زندگی داشت صداقت این جوا ن زدرانی که محمد شریف نا م داشت  برا ی من در زندگی الگو بود.

 از میرام شاه طرف پیشاور رفتم در مفشن تریت هتل پیشاور که الحجاج نا داشت یک اطاق را

به مبلغ 250 کلدار که در انزمان معا دل یک بور ی ارد 14 سیره بود کرایه کردم .

 واز راه تورخم دو باره کا بل امدم جا ده ها بکلی تخریب و افراد غبر مسوول در مسیر اه بدن اصول اخاذی میکردند .

 این اخاذی را در انزمان گروه ها ی مسلح غیرمسوول پاتک نا م گذاشته بودند  مردی ، قدرت و حوزه صلاحیت هر قوماندان وابسته به مجمو عه پاتک ها ی بو د که در مسیر راه افراز میکرد .

 فکر میکنم قو ما ندان قلم ، چمن و زرد داد در مسیر راه جلا ل اباد  از همه مجا هدان دگر پاتک بیشتر داشتند .

سروبی حوزه پادشاهی بدون تخت وتاج زرداد بود و داستان های شرین و شیوا یش تا هنوز زبا ن زد خا ص و عام است .؟!

دو ر دوم رفتن به پاکستان

 

به اصطلا ح عوام من در دور اول مزه خورک شدم لهذا در دور دوم دو مو تر را از کابل محموله گرفتم یکی پیاز و دومی کچا لو با سه پایه کو لر و دو میل تفنگ روسی  برا ی محمد شریف رفیق زدرانی ام بود .

کلا شینکوف ها را با مهارت در میان بو ری ها ی پیاز تنظیم کردم  اما این با زما نیکه به میرام شاه رفتم  نه پیاز بازار داشت ونه کچالو .

 دوست زدرانی من جنس مرا به بنو که یکی از ولا یات سرحدی است انتقال داد ووبا لا خره تجا رت بی سود من در همان جا پا یان و اوضاع در داخل افغانستا به شدت خراب و من از ترس، از این کار صرف نظز کردم .تاريخ : پنجشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۹ | 20:15 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
شبه سفر نا مه

بتا زیخ 12 سرطان پنجا ه تن از شخصیت ها ی سیاسی ، فرهنگی و ژور نا لیستان به دعوت شورا ی مجلس اسلا می ایران به تهرا ن رفتیم .

ساعت یازد ه ونیم بجه روز دوشنبه که شرکت هوا پیما ی اسمان ما را به تهران انتقال می داد کا بل را به سوی مشهد ترک کرد.

یک ساعت بیست دقیقه فاصله طی طریق از کا بل تا مشهد است در مشهد بعد از تو قف کو تاه به سوی تهران سفر نموده و یک ساعت ده دقیقه بعد به تهرا ن رسیدیم .

در تهران در یکی از مجلل ترین هتل ها که به نام استقلا ل مشهور است برای هیا ت زمینه استراحت تدارک شده بود .

 

بتا ریخ 13 سزطان ساعت عشت و نیم بجه در سالون مجلس قدیم هما یش برگزار شد ، سخنران اول که اقای

 لا ریجانی بود مانند همیشه حضور گرم مهمانان افغان را خوش امد گفت .

بعد از ارایه تمهیدات گفت : امدن تعداد قابل تو جه امریکا یها به افغانستان به بهانه مبارزه با تروریزم باید برای افغانها معنا خاص خود را داشته وقضیه به سادگی گرفته نشود ،قضیه افغانستان و عراق مسایل جدی در منطقه است باید برادران افغان به عمق موضو ع ملتفت باشند .سایر سخن رانان که افغانها بودند تقریبا با استرس و اضطراب فوق العا ده به صورت پراکنده از روی ورق دید گاه های خود را مطرح کردند .

اسیمگی و ذوق زدگی در تون و لحن سخن رانها به وضاحت دیده می شد .

 انها ی که ممثل تهذیب  ، دانش و ثقافت افغانستان بودند متا سفانه واژه های تبلور را به فتح ت، وب و الف ثانی را به کسر الف و مرمت را مرهمت تلفظ میکردند .

اما اقایان دین محمد مبارز راشد معین وزارت اطلا عات و فرهنگ ، اقای فاضل و حبیب الله رفیع افغا ن ها ی بودند که با ابتکا ر و استیلا بر موضوع صحبت داشتند .

گفتنیست که خانم فروغ از زمره زنان افغان بود که با نما ینده تلویز یون طلوع پیرامون مو ضوع صحبت همپیوند داشتند .

ساعت یک ونیم بجه محفل پایان و بعد از نان نماز تا ساعت هفت و نیم سخن رانیها ادامه داشت .

شب مهمان به دعوت حداد عادل ریس فرهنگستان ایرا ن رفته اما اقای عادل مصروف بازدید رسمی از افریقا بود .

فردا ی انروز از موزه ملی ایران باز دید کوتاه صورت گرفته وبه دعوت وزارت خارجه راهی ان وزارت شدیم .

دوستان ایرانی مانند همیشه در این نشست از واژه های اشغال وام گرفته وپدرانه به نصیحت پرداختند .

اقای سعید در این نشست بادو ستان ایرا نی در باره مشکلا ت انها با کشور های خلیج صحبت نموده و از فشار و مصایب که افغانها به ان رو در رو ا ند یاد کرد .

ضیافت چاشت که در کاخ وزارت خارجه ترتیب شده بود پایان و با فشرده گزارش برخی اطلاعات برای مخاطبان ارایه گردید .

روز دوشنبه تا ریخ 15 سرطان ساعت 5 صبح از تهران به سوی مشهد حرکت نموده و ساعت 9 بجه به مشهد ویازده بجه به کا بل  رسیدیم

 

 تاريخ : پنجشنبه هفدهم تیر ۱۳۸۹ | 6:54 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

 

قطع نا مه جرگه مشو رتی

 

ما اشتراك كننده گان جرگه ملي مشورتي صلح موارد ذيل را فيصله نموده و از دولت جمهوري اسلامي افغانستان و طرف هاي درگير جنگ تقاضا مي نماييم تا در تطبيق آن اقدام صادقانه فوري و ملموس نمايند:

مفاهمه، مذاكره و موافقه براي رسيدن به صلح پايدار

1- مااشتراك كننده گان جرگه ملي مشورتي صلح، از تمام طرف هاي درگير در جنگ مطالبه مي نماييم تا در مطابقت با ارشادات دين مقدس اسلام ندا و خواست مردم افغانستان براي قطع جنگ، برادر كشي و رسيدن به صلح دايمي لبيك گفته و راه مفاهمه و مذاكره را در پيش گيرند. اين ابتكار صلح و آشتي ميان تمام افغانان بوده و به هيچ وجه دربرگيرنده عناصر افراطي خارجي و شبكه هاي تروريستي بين المللي نمي باشد.

2- دولت بايد يك برنامه همه جانبه را براي آغاز پروسه صلح با درنظر داشت فيصله هاي جرگه ملي مشورتي صلح تدوين و تلاش براي تامين صلح را بحيث يك ستراتيژي ملي و دايمي اعلان نمايد.

3- تلاش هاي صلح نبايد دستاوردهاي نظام و ارزشهاي قانوني انرا زير سوال قرار داده و منجر به ايجاد بحران تازه دركشور گردد.

4- جهت رسيدن به صلح پايدار، تعهدات همه جانبه و صادقانه تمام جناح هاي ذيدخل يك امر ضروري ميباشد.

ما اشتراك كننده گان جرگه تقاضا مي نماييم تابه خواست مردم افغانستان و اشتراك كننده گان جرگه، و فيصله هاي اين جرگه احترام گذاشته، بصورت جدي و صادقانه درعملي نمودن آن اقدام نمائيد درغيرآن به ارزش تاريخي جرگه، صدمه وارد خواهد شد.

5- ما از تمام جناح هاي ذيدخل تقاضا مي نماييم تا از پيش شرط هاي كه زمينه آغاز مذاكره و مفاهمه را غير ممكن مي سازد، اجتناب نموده و روش هاي سازنده و انعطاف پذيررا براي آغاز تفاهم روي دست گرفته، حسن نيت خويش را ابراز نمايند.

6-جلوگيري از دامن زدن به مسايل قومي، منطقه يي، لساني، سمتي، تنظيمي، مذهبي و سياسي كه منجر به خدشه دار شدن وحدت ملي مي گردد، در اولويت هاي كاري اطراف ذيدخل قرارداده شود.

7- فراهم سازي زمينه هاي سرمايه گذاري جهت تقويه بنيه اقتصادي، انكشاف و رشد منابع بشري و زير ساخت هاي كشور به منظور ايجاد اشتغال، كاهش فقر و ارتقاي ظرفيت هاي تعليمات اسلامي و عمومي در صدر برنامه هاي دولت قرارگيرد.

ايجاد چهارچوب مذاكره با ناراضيان

8- ما از دولت افغانستان و نيروهاي بين المللي مستقر درافغانستان تقاضا مي نماييم كه به عنوان حسن نيت در مورد آزادي آنعده افرادي كه به اساس راپور هاي نادرست و يا اتهامات ثابت ناشده در زندان هاي مختلف بسر مي برند، اقدام فوري وجدي نمايند.

دولت بايد در تفاهم با جامعه جهاني درمورد حذف نامهاي مخالفان از فهرست سياه اقدام عاجل نمايد.

دولت و نيروهاي بين المللي، بايد امنيت و مصونيت كساني راكه به پروسه صلح مي پيوندند، تضمين و تامين نمايند و زمينه بازگشت ايشان را به زنده گي مصون، مساعد سازد.

و ازنيروهاي بين المللي و افغان جرگه تقاضا مي گردد تا از گرفتاريهاي بي مورد و تلاشي هاي خودسرانه منازل و بمباردمان ساحات مسكوني كه باعث تلفات ملكي مي گردد، جدا" خود داري ورزند.

دولت بايد اقدامات جدي را براي بدست گرفتن رهبري عمليات نظامي و هماهنگي ميان نيروهاي بين المللي موجود درافغانستان روي دست گيرد.

 ناراضيان مسلح بايد، خشونت و همه فعاليت هاي را كه منجر به قتل هموطنان عزيز و تخريب زير بناها ميگردد، ترك نموده و رابطه خود را با شبكه هاي تروريستي قطع نمايند.

 از جامعه بين المللي تقاضا بعمل مي آيد تا درتجهيز، آموزش و تقويه نيروهاي امنيتي افغانستان همكاري و اقدامهاي جدي نمايند تا اين نيروها قادر گردند كه مسؤوليت تامين امنيت مردم وكشور خود را به عهده گيرند.

 ما از جامعه بين المللي خواهان تعهدات درازمدت هستيم تا افغانستان دوباره به ميدان كشمكش ها و رقابت هاي منطقه اي مبدل نگرديده و از مداخلات بيروني جلوگيري بعمل آمده، زمينه را براي تقويه همكاري هاي منطقه يي مساعد سازد.

ما از جامعه بين المللي تقاضا مي كنيم تا از پروسه صلح تحت رهبري جمهوري اسلامي افغانستان پشتيباني همه جانبه نمايند.

دولت باهمكاري مردم براي ايجاد حكومت داري خوب، سپردن كاربه اهل كار، مبارزه عليه فساد اداري اخلاقي و اقدام عليه غاصبان زمين به سطح كشور نمايد.

اين اقدامات اعتماد مردم را بالاي دولت بيشتر ساخته و در نزديك ساختن ملت با دولت و موفقيت هاي پروسه صلح، نقش كليدي ايفا مي نمايد.

مردم افغانستان خواستار صلح عادلانه دركشور شان اند.

كه در آن بشمول زنان و كودكان حق تمامي اتباع كشور در نظر گرفته شده باشد.

به منظور تامين عدالت اجتماعي، جرگه تاكيد مي نمايد تا قوانين بالاي تمام اتباع كشور به طور يكسان تطبيق گردد.

ما اشتراك كننده گان اين جرگه از علماي كرام، مسؤولان و دست اندركاران رسانه هاي صوتي و چاپي و تصويري تقاضا بعمل مي آوريم تا از منابر، مساجد و ساير ارتباطات همه گاني براي تبليغ صلح و ترك خشونت، استفاده رسالت مندانه و مسؤولانه بعمل آورد.

10 ما اشتراك كننده گان اين جرگه از تمام مردم متدين خويش تقاضا مي نماييم تا يكجا با دولت براي پايان دادن به نا آرامي هاي كنوني كشور دست به دست هم داده، در موفقيت هاي امروز تلاش نمايند. دولت بايد تمام تدابير لازم را به همكاري مردم براي تامين امنيت، رويدست گرفته و جلوگيري فعاليتهاي تخريبكارانه و تروريستي را بگيرد.

ايجاد ميكانيزم براي مذاكره با ناراضيان

11- كميسيون با صلاحيت يا شوراي عالي صلح براي عملي ساختن مشوره هاي اين جرگه و پيشبرد پروسه صلح دركشور ايجادگردد. اين نهادبه مرورزمان نماينده گي هاي ولايتي، ولسوالي و محلي خود را ايجاد و توسعه بخشد كه در تركيب آن شخصيت هاي مصلح، اعم از برادران، خواهران دلسوز، علماي كرام، بزرگان قوم، يك يك نفر نماينده از مجلسين شوراي ملي و مخالفيني كه دست از جنگ برداشته باشند، شامل گردد. اين شورا بايد كميته خاصي را براي رسيده گي به زندانيان، رهايي و بازگشت آنها به زنده گي عادي ايجاد نمايد.

12- ما اشتراك كننده گان اين جرگه تعهد مي نماييم تا به صفت پيام آوران صلح حين بازگشت به مناطق و محلات خود، پيام صلح اين جرگه را به مردم خود رسانيده و دراين راه سعي و تلاش همه جانبه را به همكاري اداره هاي محلي، عالمان، بزرگان قوم و مردان و زنان براه اندازيم تا باشد سهم ديني و ملي خويش را در تامين صلح ايفا نماييم.

13- جهت كسب حمايت جامعه جهاني از قطع نامه جرگه ملي مشورتي صلح، دولت جمهوري اسلامي افغانستان مكلفيت داردتا آنرا شامل اجنداي كنفرانس كابل نمايد.

14- دولت بايد ازطريق ميكانيزمي كه ايجاد مي گردد در مورد پيشرفت برنامه صلح، مردم را طور متداوم، شفاف در جريان قرار بدهد.

15- سفارشهاي بيست و هشت گانه جرگه جهت تدوين و پيگيري برنامه عمل و ستراتيژي صلح، ضميمه اين قطع نامه ميباشد.

16- دراخير جرگه ملي مشورتي صلح، به نماينده گي از ملت مسلمان افغانستان حمله وحشيانه نظامي رژيم اسرائيل را در آبهاي بين المللي بالاي كاروان كمك هاي بشردوستانه براي مردم مظلوم و محاصره شده فلسطين در نوار غزه كه منجر به قتل و جراحت ده ها تن گرديده شديداً تقبيح نموده با خانواده هاي كشته شده گان و مجروحان، ابراز همدردي مي نمايد.

از بارگاه ايزد متعال صبر و استقامت را براي شان استدعا مي نمايد.

از ملل متحد و جامعه جهاني جدا" تقاضا ميگردد تا به محاصره ظالمانه نوار غزه خاتمه دهند.

و من الله توفيق

 تاريخ : سه شنبه هجدهم خرداد ۱۳۸۹ | 11:11 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
در با ره خو دم

در خانوا ده که محکو م بزندگی شده بود م کتا ب ها ی لب لبا ب مثنوی دیوانها ی حافظ ، سعدی  شمس تبریز ،هلا لی و چند بیاض خطی دگر تو جه مرا به خود معطوف کرده بود .

پیش از انکه مکتب برو م و قلم قرطاس بد ست معلم به دستم گذاشته شود ما در م خواندم و پدرم نو شتن برایم امو ز ش داده بود .

 کتا ب ها ی حا فظ ، غزلیا ت بیدل چاپ کانپور  ، دیوان سعدی ،گلستان و بو ستان را به مثا به جدی ترین مشغله زندگی قبول و هر رو ز با صدای زیر و بم  در کو دکی ترنم وزمزمه میکردم.

در مکتب و مدرسه هم به شها دت همصنفانم در مضامین ادبیات معمولانمرات خوب داشتم  اما از قضا به جا ی انکه ادیب شو م ملا شدم و بعدا رو زگار از با ب سعایت راه ما را از هردو جدا کرد .

کمتر از بیست سال است که مشغله اصلی زند گی من رو ز نامه نگا ری است و اتفاقا میان کار رو ز نا مه نگا ری و شعر فرسخ ها فاصله است زیر ا سر و کا ر شاعر با احسا س ، تخیل ، عا طف و درد و پیونددارد و کا ر رو زنامه نگار باتثبیت  اما ر ارقام اعداد دقت و عینیت میبا شد

من سه جزو ه شعر خو د را کمپیو تر کرد م اما زما نیکه با دید نقد گو نه کا ر ها ی خود را داوری و ارز ش شنا سی کرد م دیدم ارز ش چا پ را ندارند  و از تر س انکه مبا دا بی مخا طب بما نند از چا پ شان صر ف نظر کردم .

کتا ب ها ی رهبرِی و مدیریت ، شکار خبر  مدیریت در رسانه ها  سیر و سر گزشت روز نامه انیس را اماده چا پ دارم

رسا له ها ی  تعریف مصاحبه  خبر و گزارش در که در چند ورکشاپ برای همکا رانم در رو زنامه اصلاح و انیس تد ریس کردم اما ده چا پ اند اما بد ون شک همه واجد معا یب و ناقب اندکه باید در جهت زدو دن معا یب شان تلا ش شود .تاريخ : دوشنبه هفدهم خرداد ۱۳۸۹ | 10:56 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
در کوف ۹۹۰۰ رای و در خواهان ۹۶۵۰ رای میبا شد

تاريخ : یکشنبه شانزدهم خرداد ۱۳۸۹ | 16:19 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

آنهايي كه وقتي هستند، هستند وقتي كه نيستند هم نيستند. حضور عمده آدم‌ها مبتني بر فيزيك است. تنها با لمس ابعاد جسماني آنهاست كه قابل فهم مي‌شوند بنابراين اينان تنها هويت جسمي دارند. 

 

2-آناني كه وقتي هستند، نيستند وقتي كه نيستند هم نيستند (مردگاني متحرك در جهان، خود فروختگاني كه هويتشان را به ازاي چيزي فاني واگذاشته‌اند. بي‌شخصيت‌اند و بي‌اعتبار، هرگز به چشم نمي‌آيند، مرده و زنده‌شان يكي است).

 

3-آنهايي كه وقتي هستند، هستند وقتي كه نيستند هم هستند (آدم‌هاي معتبر و باشخصيت، كساني كه در بودنشان سرشار از حضورند و در نبودشان هم تاثير خود را مي‌گذارند كساني كه همواره در خاطر ما مي‌مانند، دوستشان داريم و برايشان ارزش قائليم).

 تاريخ : پنجشنبه سیزدهم خرداد ۱۳۸۹ | 19:44 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
 

 

افزون بر حمایت دو لت و مرد م افغا نستان از دید گاه من مسایل اتی تا ثیر گزار در روند بحران اند

1-- مشرو عیت تصا میم جرگه و فیصله های اتخاذشده را حما یت سا ز ما ن کنفرانس اسلا می  ، سا زمان ها ی اطلا عات منطقه تضمین میکند .

2--یک از عوامل تو سعه بحرا ن در افغا نستا ن رقا بت کشو ر ها ی منطقه است چه تضمینی برای تا مین منافع انها و جود دارد که با عث ختم جنگ گردد.

 مسا عی  به خا طر  ختم جنگ وقتی مو ثریت دارد که علمای اهل تسنن و تشیع کشور ها ی اسلامی  متفق علیه  فتوا بر نا مشرو ع بودن فعالیت های  سا زما نهای تند رو را  بدهند .

جرگه اگر در این سه بعد روند کا ر خود را تسریع بخشد ومشکلا ت فوق را از میان بردارد  یکی از راهکارهای حل منا زعه همین اقدام   خواهد بود .تاريخ : سه شنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۹ | 13:14 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
دعوت

 

خو شم در بیا بان و صحرا بیمرم                           و یا در دل مو ج در یا بیمرم

چو قو عاشق مرگ بر رو ی موجم                     سپیده دمد صبح زیبا بیمرم

به خو رد ی  مرا ترس از مر گ میبود              خو شا ! روز گا ر ی که تنها بیمرم

کسی روز رفتن نگرد د ملول                         و گرنه دل اژنده و رسوا بیمرمتاريخ : یکشنبه نهم خرداد ۱۳۸۹ | 10:32 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

 

 

  ورودیها و خرو جیها در بد خشان

       نو یسنده :   مو لوی محمد نبی  بیان

به قول مشهور هشتادوُ دو تن نخبه ترين هاي بدخشان ؟!براي ورود به پارلمان  افغانستان در كميسيون انتخابات ثبت نام كرده اند.

 هرچند هستند نخبه گاني که نسبت به اين هشتاد ودو تن ، صاحب توانايي فكري، تحصيل، تخصص وتجارب كاري در عرصه هاي مختلف دارند ، اما به دلايل بسيار جسارت آنرا نداشتند تا در معركه رقابت توازن اجتماعي و مردمي خود را توزين نمايند.

مكث كوتاه در بدخشان:

بدخشان از زمرة ولايتهايي است كه در جريان يك قرن اخير بدترين آسيب هاي اجتماعي، اقتصادي وسياسي را تجربه كرده است.

چند نسل كه در يك قرن اخير، محكوم به زنده گي در آنجا بوده اند، نسل هيجانزده، عصيانگر، سنت شكن و تاحدي با اسيمگي و انزجار با جامعه و جریا ن ها ی  محيط پيوند داشته اند.

روشنفکر بد خشا نی کیست ؟

مناقب روشنفكر بدخشاني آن  است كه از تعب، درمانده گي، فقر و محروميت نمي ترسد. چون در ميان همين آسيب ها معاش و معيشيت داشته، استعداد، همباوري و توافق را با اين پديده ها پيدا كرده است.

معايب روشنفكر بدخشاني آن است كه، توانايي شناخت پديده هاي ماحول خود را با ديد رياليستيك ندارد. اگر عيوب و كاستي هايش را بر رخش بكشي تا زنده هستي محكوم به نفرت و انزجار وحتا اگر قدرت فزيكي جانب مقابل داشته باشد، پاسخش گلوله ومرگ است.

اكثر وكيلان كانديد ميدانند كه، از بدخشان فقط نو مرد و سه زن ميتواند به پارلمان راه يابد و باقي 71 تن كانديدا افزون بر آنكه در اين هياهو چيزي به دست نمي آورند، شايد قرضدار و  تا جايي... شوند.

اما اگر براي فلان كانديدا كه، شانس رقابت و سبقت را فقط يك فيصد دارد، بگوي آرام باش! بر دهنت مشت و لگد حواله ميكند.

به  هر حال:  اكنون به صورت كوتاه در حول وحوش كانديدان با ديد و درايت عقلاني تامل نموده تا ديده شود كه با  حمايت مردم ، كيها برنده ميشوند.

چهره هاي متمايز و سرشناسي مانند خانم فوزيه كوفي ،آقاي شكور واقف، محمد نو رخواهانی  عبداللطيف پدرام، مولوي عبدالعزيز ،اقای خليل، اقای پیمان ،سردار خان، صفرمحمد، سيد علم ،نيازي، نور احمد، زلمي خان و يك خانم ديگر شانس حضور يابي به پارلمان را تا حدودي بيمه كرده اند.

جمعيت اسلامي با وجود آنكه به صورت سنتي بدخشان را در سه دهه اخير به صورت پراكنده تحت قيمويت داشت، اكنون تلاش ميكند حداقل شش تن از چهره هاي مشخص و متمايز اين جريان را به پارلمان معرفي كند.

آقاي شكور واقف، نور احمد، محمد نور خواهاني، نيازي چهره هاي اند كه مورد حمايت سياسي و معنوني جريان جمیعت  اند .

اما آقاي پيمان و زلمي خان با وجود آنكه سالها با اين سازمان ميانه و پيوند نزديك داشتند، در چند سال اخير روابط شان با اين جريان شكسته شده، به تأسي از ملاحظات و برداشت خود مصروف مساعی  خارج از قلمرو جمعیت  اند.

آقاي معاون صفر، مولوي عبدالعزيزو خليل الرحمن كه در گذشته به حزب اسلامي حكمتيار پيوند داشتند، در 9 سال اخير با آقاي سياف روابط و تفاهم داشته و اكنون مورد حمايت سياسي آقاي سياف اند.

آقاي پدرام تنها شخصيت چپگرا است كه، كانديد و رهبر كنگرة ملي بوده و ممكن است بقاياي سيستم ملي در بدخشان او را مورد حمايت قرار داده و در پارلمان آينده راه يابد.

و باقي دوستان اگر آزرده نشوند از بد حا دثه ما نند ما جا ی شان در پارلما ن ایند ه خا لی و مردم بد خشان از سعادت زعامت شان محرو م خواهند بو د  ...

 تاريخ : سه شنبه چهارم خرداد ۱۳۸۹ | 11:37 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
کشمکش میان وزیر دفاع و لوی درستیز افغانستان مانع انکشاف اردو شده است»
تعداد از سربازان اردوی ملی افغانستان

تعداد از سربازان اردوی ملی افغانستان

23.02.1389
در یک راپوری که به روز چهارشنبه از طرف گروپ نظارت بر بحران بین المللی به نشر رسیده، تصویرغم افزاه از اردوی ملی افغانستان ترسیم شده است.

راپور کرایسس گروپ یا گروپ نظارت بر بحران بین المللی هوشدار می دهد، فساد اداری و دسته بندی های فرقه ای در اردوی ملی در حال توسعه افغانستان، به حدی زیاد است که می تواند بعد از خروج نیروهای بین المللی، اردوی ملی را به خطر تجزیه مواجه کند.

این راپور به روز چهارشنبه و در زمانی به نشر رسید که بارک اوباما رییس جمهور ایالات متحده امریکا با حامد کرزی رییس جمهور افغانستان در واشنگتن کنفرانس مشترک خبری داشتند.

مقامات امریکایی امیدوارند که فصل تازه ای را در روابط اکثراً طوفانی با رییس جمهور افغانستان بگشایند.

در راپور گروپ نظارت بر بحران بین المللی آمده است، در حالیکه اردوی ملی به کمبود ظرفیت های لوژیستکی، ضعف رهبری و اصطکاک فلج کننده مواجه می باشد، مواد و تدارکات نظامی ناتو، شبکه های را در افغانستان تقویت و حمایت می کند که توسط قوماندانان رقیب اداره می شوند.

در راپور گفته شده، کشمکش و ناسازگاری طولانی میان عبدالرحیم وردک وزیر دفاع و جنرال بسم الله خان محمدی لوی درستیز مانع جدی انکشاف اردو شده و پیوند میان اردوی ملی را تخریب کرده است.

هر چند در راپور تایید شده که اردو نسبت به بسیاری موسسات در افغانستان از حمایت بیشتر برخوردار بوده و به تناسب قوای پولیس به مراتب انکشاف کرده، اما در راپور نیز هوشدار داده شده که ناکامی در تطبیق اصلاحات، معنی اش این خواهد بود که اردوی بزرگ، به نا امنی بزرگ منتج خواهد شد. چنان چه کنداس رون دیوکس، یک تحلیلگربرجسته در گروپ نظارت بر بحران بین المللی می گوید:
« تاریخ شاهد است که عدم موفقیت برای ایجاد یک اردوی ملی قوی و همبسته، اکثراً به بخش و تقسیم نیروهای دولتی در میان بازی گران غیر متجانس شده و این امر سقوط حکومت در کابل را تسریع خواهد کرد.»

در راپور گفته شده است که به منظور کاهش دادن تنش ها، باید اصلاحات اساسی به شمول تقویت بخشیدن ساختار اداری و ارزیابی از مقامات بلند پایه در داخل وزارت دفاع و در اردو به عمل آورده شود.

در راپور هم چنان آمده است که کوتاهی و عدم موفقیت برای انکشاف دادن یک وضع و حالت دفاعی پایه دار، وسیع و دراز مدت، می تواند بعد از خروج نیروهای بین المللی باعث تجزیه اردو شود.

ناتو می خواهد تعداد اردوی ملی افغان تا سال 2014 به 240 هزار نفر برسد. قوای ایتلاف به یک اردوی بزرگ و نیرومند افغان ضرورت دارد تا زمینه آغاز خروج نیروهای بین المللی را میسر بسازد.

به نوشته راپور، ایالات متحده امریکا از سال 2002 تا سال 2008 میلادی، بیش از ده ملیارد دالر بالای اردوی ملی افغانستان مصرف کرده است.

در راپور هم چنان گفته شده که بسیاری رهبران نظامی افغان مخالف مذاکره با رهبران طالب و مخالف مدغم ساختن طالب ها در چهارچوپ نیروهای امنیتی می باشند.

رهبران نظامی افغان می گویند، حکومت کرزی باید از موقع قدرت و صرف زمان با طالب ها داخل مذاکره شود که دست بالا داشته باشد.تاريخ : پنجشنبه بیست و سوم اردیبهشت ۱۳۸۹ | 17:34 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
 بها ر

 بها راست اب شا ران در خروش است       غچي را  رنج پا رينه به دو ش است

سرا يم يك عزل در غربت خود               كه رگ ها يم پر از درد و خروش است

****

 فضاي باغ با بارو ت رنگست                تعفن در فضا از بو ي بنگست

مزارع بستر خشخاش و افيون             غريو نفرت و حكم از تفنگستتاريخ : شنبه هفتم فروردین ۱۳۸۹ | 11:0 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

تكنيك مقاله نو يسي

صنعت دبيري و نويسنده گي:

 

محتا ج

 

انسان از نخستين روز يافتن فكر و تدبير، در تلاش آن شد تا خواستها، نيازها و يافتهاي تجربي را از باطن خود بيرون و آنرا به صورت نبشته وانشاء تنظيم كند.

واژه انشاء كه در زبان دري آغاز كردن، آفريدن و از خود چيزي گفتن است، متأثر از همين برداشت و بار معنايي است.

در اصطلاح صناعت ادبي انشاء عبارت است از نوشتن نامه هاي خصوصي يا رسمي، عهدنامه وفرمانها ميباشد.

در قديم كسي را كه متصدي اين كار بود منشي ميگفتند كه واژه دبير يا نويسنده معادل منشي عربي ميباشد.

معناي منشي و د بير:

در اصطلاح ادبا انشاء عبارت است از نگارش جملات و عباراتي كه افكار نويسنده را به صورت روشن و زيبا بيان كند، تا خوانند منظور و مقصود نويسنده را به ساده گي درك و برايش خوشايند و مطلوب باشد.

هدف از آموزش انشاء:

فطرتاً همه انسانها صاحب قدرت تخيل و برخي استعداد ها قدرت بلند تر در تصوير گيري و تصوير سازي از پديده هاي طبيعت دارند، آنهايي كه استعداد  بلندتر از ارائه تصوير ازطبيعت دارند در واقع از جنس وسنخ شعرا نويسنده گان و دبيران اند.

وقتي كه چنين استعداد ها  شناخته شده و در مسير صحيح هدايت شدند در واقع همين شخصت ها نويسنده گان و دبيران بزرگ هستند.

ويژه گي هاي دبيران:

همه انسانها صاحب سه نوع ديد و تميز هستند برخي ها فقط توانايي توجه دارند.

برخي ها توانايي تمركز

و برخي هم صاحب صلاحيت تعمق در ماهيت پديده ها اند.

دبيران و منشي ها ديد توجه يي دارند، پديده هاي را كه  با بصيرت ظاهري مي بينند ، با برداشت تصاوير سطحي موفق به تعريف آن ميشوند.

اما برخي دبيران ماجراجو بالاي رويداد هاي تمركز نيرومند نموده تلاش ميكنند، تا ماهيت چگونه گي و چراي رويداد ها را با شكيبايي نيرومندتر بدانند.

اما كتگوري سوم كه صاحب استعداد  انديشيدن و تعمق را در ماهيت پديده ها را دارند، طرفدار نگاه شتابزده در ظاهر پديده ها نيستند، با قدرت تدبير و عقلانيت ميخواهند مسير صحيح و جوانب يك رويداد ها با تعمق تعريف كنند.

 

لذا پرورش قدرت استدلال، دقت، تمركز ومجبور كردن ذهن براي تعريف رويداد براي هر

نو يسنده يك امر حتمي است.

بايد  از كودكي قدرت انديشه و تدبير در ضمير كودك بيدار شده و در فرايند عمر افزون برنگاه توجه يي،به  پر و رش قدرت تمركز مما رست كند  .

شيوه هاي سنتي منشي گري:

هر چند تفاوت هاي آشكاري در شيوه كار منشي ها و نويسنده گان نهفته است. منشي ها معمولاً به تعريف تبين رويداد هاي مبادرت ميكردند كه، از جانب امرا و پادشاهان براي شان هدايت ميشد.

اما نويسنده گان پيرامون مسايل مهم علمي، تاريخي، ادبي، فرهنگي و اجتماعي ميپرداختند.

در بحث زير هدف ما آشكار كردن و تعريف از شيوه ها مقاله نويسي مدرن بوده كه در رسانه ها بيشتر مورد كار برد است.

در نوشته زير تلاش ميكنم تا بر اصول مقاله نويسي«دبيري» مطابق شيوه هاي مدرن مكث كنيم.

چرا مقاله مينويسيم:

انسانها فطرتاً در جستجوي دانستن و يافتن اطلاعات تازه هستند. دستيابي به اطلاعات، از نخستين سپيده دم پيدايش بشر، تا امروز به مثابه يك نياز معناي اشباع نشده است.

زيرا ماهيت حوادث و رويداد در هر عصر و زمان در حال دگرگون شدن ميباشد.

 افزون تغيير پذير ي ماهيت رويداد ها يكي از مشغله هاي دايمي كه ذهن و ديد بشر را به خود معطوف داشته، نيازآگاه شدن از روند رويداد ها است. در دنياي امروز ساختار، طرز ديد و نحوة بينش انسانها را داده رسانه ها در فورم خبر، مقاله، گزارش، تفسير و تحليل شكل ميدهد.

با در نظر داشت همين مامول مقاله نويس پيش از آن كه دست به قلم ببرد بايد موضوع را كه قلم در حول وحوش آن تعمق ميكند بيابد.

بعد از يافتن موضوع با نيت دفاع از حقيقت و بازتاب رويداد آغاز كند، مقاله نويس هرگز قلم را در جهت ددفاع از منافع فرد گروه، باور خاص استخدام نكند. هدف مقاله مقاله نويس رفع مشكلات جامعه بوده و مصالح ملي را به خوبي بايد بداند.

 

 

 

تكنيك نوشتن مقاله:

مراحل مقدماتي:

1-               يافتن موضوع

2-               تفكر در باره موضوع

3-               يادداشت برداري از منابع

4-               تنظيم و اصلاح يادداشت ها

5-               تهيه متن نهايي مقاله

6-               تعيين عنوان

گزينش عنوان جذاب وجادوگر:

اهميت عنوان در محتوا يك نوشته مانند اهميت سردر بدن انسان است.

به هرتناسب كه سروصورت مرتب، جذاب و پاكيزه باشد به همان پيمانه درنگاه نخست توجه بيننده را جذابيت صورت ظاهرپديده ، قابل اهميت ميسازد.

ضعف، قوت و ساير خصوصيات كه در بدنة يك مقاله است درنگاه نخست در ديد خواننده ظاهر نميشوند، اما عنوان در اولين نگاه توجه بيننده و مخاطب را به خود معطوف ساخته، ميزان حب و بعض در پاره از محتوا مقاله از همين مرحله مشخص ميشود.تاريخ : یکشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۸ | 14:51 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

چگونه عنوان گزينش كنيم؟

1-               عنوان بايد كوتاه باشد

2-               واژه هاي عنوان آهنگ و لطف خاص و بار معنايي داشته باشند.

3-               عنوان جامع و مانع باشد يعني محتوا مقاله در حد و مرز عنوان گنجانيده شود

4-               تازه باشد، از عنوان هاي تكراري استفاده نكنيم

5-               از صنايع ادبي استفاده شود

6-               در گزينش عنوان از صناعات تضاد، سجع و جناس استفاده شود

نمودار عنوان به سه شيوه معمول:

صنعت جناس:     قرائتي از قرائتي، بهار با بهار

صفت تضاد:     روشنتر از خاموشي، خفتگان، بيدار خشم و محبت

صنعت سجع:   پله پله تا ملاقات خدا، شام به شب ميرسد..  آفت كبرو هوس،  سلسله درد و رنج.

 و فراموش نشود كه در نوگرايي بايد از واژه هاي استفاده شودكه با موضوع مرتبط هماهنگي و پيوند داشته باشند.

اركان مقاله نويسي:

مقاله ها معمولاً درپيوند با موضوع و رويداد خاص نوشته ميشوند، رويداد كه از نگاه دربرگيري با سرنوشت تعداد از مردم پيوند داشته، و مردم خواهان يافتن ايضاحات و روشني در مورد آن باشند.

نمودار:

دستگيري ملا برادر از نگاه امنيتي مورد توجه طيف گسترده از مردم در كشور است  و مردم ميخواهند بعد از دستگيري او در مورد گذشته تحصيلات، موقف، كاركرد، وابسته گي ايديولوژيكي او چيزي هاي نو بدانند.

لهذا اگر مقاله در بارة دستگيري ملابرادر نوشته ميكنيم بايد به موارد آتي توجه كنيم.

تفكر در بارة موضوع:

دستگيري ملا برادر چه تأثير بالاي امنيت دارد. چه اقداماتي انجام داده، در كدام سطح و موقف قرار داشت.

يادداشت برداري:

از اطلاعاتي كه در مورد ملابرادر در رسانه ها نشر شده اند، استفاده كنيم كساني كه با ملابرادر رفاقت و نزديكي داشته اند در بارة ملا برادر از آنها اطلاعات كسب كنيم.

تنظيم و اصلاح يادداشت:

محتوا و اطلاعات را كه جمعنبدي نموده ايم، مواد مهم و غير مهم را تفكيك كنيم.

متن نهايي مقاله:

از اطلاعات كه به نظر خود مان جذاب و بخش از آن مهم است در مقاله استفاده كنيم.

اركان مقاله نويسي:

وحدت موضوع ومفهوم:

مقاله بايد در مسير هدايت گردد كه با موضوع مورد گزينش مرتبط ودر خط خاص حركت كند.

اطلاعا با انسجام معناي ارائه شده و به صورت پراگنده تصوير داده نشوند.

وحدت زمان:

زمان مقاله از ابتدا تا انتها ثابت نگهداشته شود، اگر قرا است بالاي اوضاع نظامي در سال 1388 مكث كنيم، پرداختن به رويداد هاي 1389 انحراف از موضوع و در واقع پريدن از يك شاخ به شاخ ديگر است.

وحدت مكان:

 اگر دربارة مشكلات سياسي پاكستان نوشته ميكنيم، ضرورنيست مشكلات سياسي هند درآن دخيل گردد.

شيوايي و رسايي:

جذابيت، قشنگي و جادوگري محتوا هر مقاله هم پيوند  با  ساده نويسي، روان نويسي و كاربرد واژه هاي كوتاه وحامل بارمعنايي هم پيوند با موضوع است.

انسجام:

در محتوا مقاله هاي قوي روابط پرگراف ها، واژه ها مانند رابط زنجير است نويسنده گان كه از قدرت اقناع و استدلال بهره مند اند در زمان نوشتن با آرامش چنان اتحاد و همسبتگي ميان واژه به وجود مياورند كه اين اتحاد باور و  ذهن مخاطب را به خود معطوف كرده و در زير بار قدرت اقناع و استدلال نويسنده، آشفتگي خودرا  خواننده را فراموش ميكند.

استنتاج:

مقاله به منظور ارائه و رسانيدن پيام نوشته ميشود، لذا ممكن است برخي اوقات پيام مقاله در ابتدا آورده شود، و بعد نويسنده براي تبين وتعريف موضوع به اقناع و استدلال پرداخته و در اخير مخاطب را به نتيجه واحد برساند.

اكثر نويسنده گان حرفوي اصل موضوع را در مقدمه آورده بعد از اقناع تحليل و استدلال مبادرت كرده و در اخير نتايج را مشخص روشن ميكنند.

تكنيك نوشتن مقاله هاي خبري:

درعصر ديجيتال و انفجار اطلاعات انسانها فرصت اندك دارند، بيشتر مردم ميخواهند محتوا و مفاهيم دراز را در چوكات و فورم مقاله هاي خبري كو تا ه  بخوانند.

در مقاله هاي خبري رويداد به صورت فشرده با ذكر جزئيات مهم نوشته ميشود، نويسنده گان مجرب به بيان رويداد وجريان به صورت منطقي پردا خته  و با نتيجه گيري آنرا پايان ميدهند.

در نوشتن مقاله براي تقويت و استناد نوشته از باور عقايد كه با موضوع مقاله مرتبط است  استفاده شود، نقل قولها ممكن است از يك انسان عادي يا دانشمند باشد.

 امثال و حكم:

نوشته هاي  را ميتوان با يك مثل و حكايت يا روايت آغاز كنيم

شعر:

برخي فرد هاي جذاب از شاعران بزرگ توجه مخاطب را جذب ميكند مانند:

نهنگي بچه خود را چه خوش گفت

به دين ما حرام آمدكرانه

به موج آويز از ساحل بپر هيز

همه درياست ما را آشيانه

وصفي:

نويسنده گان مبرز براي جذب باور مخاطب با ارائه توصيف عيني از صحنه هاي رويداد مخاطب در جريان جزئيات مهم قرار داده و به اين وسيله باور او را نسبت به موضوع تقويت ميكند

 

 

رويكرد ها :

مقا له نو يسي در رسانه ها  :

 تا ثير حديث و قران در ادبيا ت فارسي

 بر سمند سخن

 الا  ايتقان في علو م القران :  نو شته جلا ل الد ين سيوطي

گزارش نويسي در رسانه ها : اميد مسعود

صنا عات ادبي: استاد جلا الدين هماي

مقاله نو يسي : يو نس شكر خواهتاريخ : یکشنبه شانزدهم اسفند ۱۳۸۸ | 14:50 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

پرداخت به سوژه طنز، نيازبه ذوق زنده هنری دارد

 محتا ج

نام و هویت آقای جلال نورانی روزنامه نگار مطرح، نویسنده مجرب و طنز نویس چهره دست در کشورما هویت مستقل و شناخته شده است.

به گفته آقای نصیر عبدالرحمان  نا شر  «داستانهای طنز نزدیک بود بی آب شوم» آقای آقای جلال نورانی در سه دهه اخیر در میان پیشکسوتان جرگه اندیشه و هنر چهره متمایز و شناخته شده است.

 نو يسنده تاانجا كه اگاهي دارد آفرینش های طنزی آقای نورانی در افغانستان و بیرون سه نوع مخاطب داشته اند .

 -    مخاطبان شکاک، منتقد و ماجرا جو .

-    مخاطبان، جرگه اندیشه و قلم .

-   و مخاطبان عام که شامل صنوف  كتا ب خوان و با سواد  در  این جامعه اند.

بدون شک قرات جرگه منتقد در سره کردن و پخته سازی طنز آقای نورانی اثر گذاری مثبت داشته وطنزش را، ماندنی کرده است.

 قرائت که جرگه اندیشه و هنر شناس از كار كرد  نورانی دارد، به گفته پرتو نادری نام نورانی با طنز گره خورده است و ممکن نیست بدون نام نورانی از طنز سخن گفت.

اما قرائت صنف عام برای   تفنن    بوده  و مخا طبان اقاي نو راني بيشتر به خا طر دلمشغولي به خواندن ان مبا درت كرده و اين اقدام   با نحوی از انحا در بیداری مخاطب عام  اثر مثبت داشته است.

 

 بر مبنا ي همين واقيعت پیش از آنکه كتا ب  طنز ، نزدیک بود بی آب شوم به آذین چاپ آراسته شود، مخا طبان اقا ي  نو را ني در نشريه ها ي داخل و خا رج طنز ها ي فراواني از نو يسنده خوانده اند .

 نگا رند ه با برداشت  ارتجا لي و شتا بزده اي كه از پیام نوشته طنز ها ي  كتا ب نزديك بود...  دارم اقا ي نو راني  در متن این جامعه با نگاه تعمقی مجموعه رویداد های پیرامون خود را به کنکاش تصويرگرفته و آنچه را که به مخاطب خود ارايه  میدارد، در واقع منبعث از دید ها یافته ها و تجارب عینی نورانی است.

عمیق نگری و یافتن مجال تمرکز در حوش حول رویداد ها، انگیزه آن شده است تا تعاریف که از عمق رویداد با زبان طنز گونه ارائه می شود ماندنی شیوا و اثر گذار در ذهن مخاطب باشد.

زبان که آقای نورانی به وسیله آن طنز را ارائه میکند

ارائه تعریف از متن یک رویداد در سوژه تحلیل، تفسیر و داستان به عینیت و دقت از متن رویداد نیاز دارد.

 اما ارائه تصویر با زبان طنز و نیشخند در حد بضاعت هر کس نیست، زیرا یافت و بافت سوژه با زبان نیشخند و طنز به کار موشگافانه، ظرافت شناسی و ذوق زنده هنری نیاز دارد .

 بطور نمونه تصویر های سمبولیک که در طنز »خانۀ کرایی دارین؟» ارائه شده از یک سو تعریف ریالستیک از مجموعه مصایب است بر گردن یک مامور کرایه نشین فشار انداخته و از جانبی تعمق در مفاهیم سمبول ها از ویژه گی ها تعب، در مانده گی و مصایب اجتماعی يك انسان اين جامعه حکایت دارد كه زیر فشار مصرو ف تجربه درد  است .
 نمونه از طنز {خانه كراي دارين ؟} صفحه63 پراگراف دوم

«صاحب خانه ما وعده داده بود که با م ها را کاهگل میکند ولی به وعده خویش وفا نکرد   وبا، باریدن باران چکک از هر گوشه سقف مثل اینکه آب از ناوه بریزد شروع به فرود آمدن نمود و با هرچه ظرف داشتیم روی فرش ها و اثاثیه خانه گذاشتیم اما دردی را دوا نکرد» .

افزون از ارائه تصویر از مجموعه مشکلات یک آدم خانه بدوش یکی از ممیزه های دگر که در طنز های آقای نوراني واجد اهمیت است دادن  تصویر ذهني از مکان و زمان است.

 آقای نورانی با تجارب و اندوخته های که دارد، جهت جذابیت رویداد ها تلاش میکند با ارائه تعریف و تصویر از جزئات رويداد  طنز خود را خواندنی، ماندنی و جذاب بسازد.

افزون بر این ممیزات جذاب یکی از مولفه هایی که باور محوری در دید و آیده مخاطب بصورت مرموز و مجهول ترزیق میکند زبان شیوا، قشنگ و روان آقای نوراني است.

زبان که آقای نورانی به وسیله آن طنز را ارائه میکند مانند آب چشمه شفاف، ذلال و فاقد هرگونه تعقید لفظی است. شک نیست که در زبان طنز آقای نورانی    از تعقيد    معنوی فراوان استفاده شده باشد اما روشنی و شفافیت که در زبان شیوا و نو شتا ري آقای نوراني  است، طنزش را جذاب، جادوگر و ماندنی میسازد.

سایر ویژه گی های کتاب:

پشتی کتاب به رنگ سیاه و کاغذ که محتوا ان  نگارش یافته کاغذ 62 گرام لشم است.

فونت کتاب به استثنای عناوین فونت، تایمز رومان میباشد.

عنوان ها فونت 16و هژده است

کتاب دارای 340 صفحه بوده و قطع صحافت آن به طول 20 سانتی و عرض آن 13 سانتی میباشد.

طرح تصویر نویسنده در پشتی اخیر از استاد محمد حسن پاوند بوده و شماره گان 1000 نسخه است.

کتاب به تاریخ 1388 در بنگاه انتشارات میوند، به آذین چاپ آراسته شده است.

 خوانش كتا ب قسمي كه اشاره  كردم براي جرگه منتقد ، اهل فكر و انديشه و براي صنف با سواد و

كتا ب خوان مشحون  ا زلذت و اشنا ي به بخش از رويداد ها ي است كه در متن جامعه ما حضور فرايند ي

 داشته ما براي تعميم تجا رب به شناخت انها نياز معنا ي داريم .

=======  

 تاريخ : چهارشنبه دوازدهم اسفند ۱۳۸۸ | 10:8 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
اما واقعا این "عمق استراتژیک در افغانستان" که گفته می شود سیاستمداران پاکستانی تمام سیاست های خود در قبال افغانستان و هند را براساس آن تدوین می کنند، چیست؟

 

بعد از خروج نیروهای شوروی، غرب نه تنها افغانستان را فراموش کرد بلکه این فراموشی شامل حال پاکستان نیز شد. رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا در دیدار اخیر خود از پاکستان که در هفته قبل از کنفرانس لندن (که 28 ژانویه برگزار شد) انجام شد، در سخنرانی اش خطاب به افسران نظامی پاکستانی قطع روابط دفاعی میان امریکا و پاکستان در اوایل سالهای ۱۹۹۰ را، که دلیل آن آزمایشات اتمی پاکستان بود، “اشتباه بزرگ استراتژیک” توصیف کرد.

عمق استراتژیک در ادبیات نظامی به طور عموم به فاصله بین خط مقدم نبرد یا نواحی جنگی و مناطق اصلی غیرنظامی، مثل شهرها، مناطق متراکم از جمعیت های غیرنظامی، مناطق صنعتی و غیره گفته می شود. بنابراین، معمولا فرماندهان نظامی آسیب پذیری این فاصله استراتژیک را در مقابل حملات دشمن ارزیابی کرده و براساس آن پلانهای (برنامه های) دفاعی و عملیاتی خود را طراحی می کنند.

 

نکته مهم دیگری که در این برنامه ریزیها به آن توجه می شود این است که آیا یک ارتش در صورت تهاجم و پیشروی دشمن یک "عمق استراتژیک" مناسب در داخل قلمرو خود برای عقب نشینی و سپس انسجام نیرو و حمله دوباره به منظور عقب راندن دشمن را دارد یا خیر؟

 

از نظر نظامی، عمق استراتژیک منطقه ایست که محل مناسبی برای عقب نشینی یک ارتش و انسجام دوباره آن باشد و در عین حال در تهدید پیشروی بیشتر نیروی دشمن نباشد و این عقب نشینی از نظر زمانی بتواند فرصت کافی جهت انسجام و پلان گذاری نظامی برای ارتش فراهم کند. نمونه تاریخی این نوع عقب نشینی به یک عمق استراتژیک را م یتوان در جنگ جهانی دوم در سالهای 1941-42 دید، زمانی که قوای شوروی سابق در نتیجه حمله آلمانها، از پولند (لهستان) به اطراف مسکو عقب نشینی کرد و فرصت آنرا یافت که پایگاههای خود را در شرق کوههای آرال استقرار دهد.

 

با توجه به نظریات و تحلیلها کاملا متفاوت و بعضا متضادی که از "عمق استراتژیک پاکستان در افغانستان" ارائه شده، به نظر نمی رسد که سیاستمداران پاکستانی بر روی یک تعریف واحد از "عمق استراتژیک" توافق داشته باشند. برخی ژنرالهای پاکستانی ظاهرا تعریف نظامی فوق را از این امر دارند و گویا معتقدند که قلمرو افغانستان می تواند یک عمق استراتژیک برای ارتش پاکستان در حمله هند به این کشور باشد.

 

آنها نگرانند که چون از نظر جغرافیایی پاکستان یک کشور باریک است، تاکتیک ارتش هند این خواهد بود که با یک حمله سریع و ضربتی پاکستان از میان به دو قسمت تقسیم کند. به نظر این دسته از نظامیان پاکستان در آن صورت ارتش پاکستان می تواند به داخل افغانستان عقب نشینی کند و در آنجا ضد حمله خود برای عقب راندن نیروی هند را برنامه ریزی کند.

 

همین امر می تواند یکی از دلایل علاقه پاکستان به یک حکومت "دوست" در افغانستان باشد و این انتظار که چنین حکومتی حاضر باشد در واقع بی طرفی خود در جنگی احتمالی میان هند و پاکستان را نقض کرده و اجازه استفاده از قلمرو خود را به عنوان یک "عمق استراتژیک" به ارتش پاکستان بدهد.

 

کامران شافی روزنامه نگار باسابقه پاکستانی، اخیرا در روزنامه "دان" پاکستان در مطلبی با عنوان "تعریف عمق استراتژیک" با نگاهی طنز آلود به انتقاد از این نظریه پرداخته و می پرسد در صورت حمله هند " آیا ارتش ما فورا بار و بنه خود را خواهد بست و به داخل افغانستان فرار خواهد کرد؟ چه مسیری را خواهد پیمود؟ از طریق کدام گذرگاههای کوهستانی به افغانستان فرار خواهد کرد؟ آیا فرقه (سپاه) پیشاور، با تانکها و عساکر (سربازان) و موترهای (خودروهای) نظامی و توپ و تفنگ خود به طرف گذرگاه خیبر و جلال آباد حرکت خواهد کرد؟ آیا فرقه کویته و کراچی نیز از طریق گذرگاه خوجک به افغانستان فرار می کنند؟ فرقه های نظامی لاهور و سیالکوت و مولتان و گوجرانواله و بهاولپور و دیگر فرقه ها چه خواهند کرد؟ قوای هوایی پاکستان چطور؟ از همه مهمتر یکصد و هشتاد میلیون جمعیت پاکستان چه خواهد کرد؟ لطفا به ما بگویید این بزرگان ما از چه “عمق استراتژیکی” صحبت می کنند؟"

 

نکته دیگری که کامران شافی به آن اشاره می کند این است که "چطور افغانستان می تواند عمق استراتژیک پاکستان باشد درحالی که بیشتر افغانها از ما متنفرند، و نه فقط مردم ولایات شمالی افغانستان، بلکه حتی پشتونها در جنوب."

 

گذشته از آن، تلاش برای داشتن عمق استراتژیک در افغانستان، با درنظرداشت چندپارچگی سیاسی گروهها و احزاب مختلف در این کشور و از جمله تنشها در بلوچستان و نفوذ رو به افزایش گروههای تندرو در افغانستان، به نظر می رسد حداقل اولویتی حساب نشده برای حکومت پاکستان باشد.

 

"عمق استراتژیک" غیرنظامی

 

نگاه دیگری که به "عمق استراتژیک" پاکستان در افغانستان وجود دارد، به طور کلی با معنای اصلی آن در ادبیات نظامی متفاوت است. این را می توان نگاهی قطب گرایانه نامید چرا که براساس این دیدگاه منظور پاکستان از عمق استراتژیک را می توان نزدیکی پاکستان به کشورهای اسلامی مثل ایران، ترکیه و کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس از طریق افغانستان، و تشکیل یک قطب "اسلامی" در تقابل با هند (بخوانید هندویسم) تلقی کرد.

 

پاکستان از زمان جدا شدن از هند در سال 1947 کم و بیش به دنبال ایجاد چنین قطبی بوده است و تلاش این کشور برای ایجاد روابط اقتصادی، تجاری و فرهنگی با کشورهای مسلمان خاورمیانه از جمله ایران را می توان در چنین چارچوبی تعریف کرد.

 

پاکستان به دلایل مختلف قادر به آن نشده که چنین قطبی را به وجود آورد و دلیل اصلی آن شاید این است که هرکدام از کشورهای اسلامی منطقه دیدگاهها و سیاستهای متفاوت و گاها متضاد در رابطه با ایجاد یک "اتحادیه کشورهای اسلامی" دارند و در بسیاری موارد ماهیت رقابتی و منحصر به فرد روابط سیاسی و اقتصادی هر کدام از این کشور با یکدیگر و با کشورهای غربی باعث می شود که پاکستان طبیعتا نتواند ایجاد نوعی دیدگاه متحد کننده اسلامی را بین این کشورها ترغیب کند.

 

تا قبل از حمله شوروی به افغانستان که در آن پاکستان جایگاه پلی ارتباطی میان غرب و مجاهدین افغان را یافت، تحلیلگران و سیاستمداران پاکستانی این نگرانی را داشته اند که نقش این کشور در معادلات سیاسی منطقه ای ناچیز و نگاه غرب به پاکستان نیز همواره از چشم هندیها بوده و آن را به نحوی یک "ایالت یاغی" هند می دانسته اند.

 

 

نگاه دیگری که به "عمق استراتژیک" پاکستان در افغانستان وجود دارد، به طور کلی با معنای اصلی آن در ادبیات نظامی متفاوت است. این را می توان نگاهی قطب گرایانه نامید چرا که براساس این دیدگاه منظور پاکستان از عمق استراتژیک را می توان نزدیکی پاکستان به کشورهای اسلامی مثل ایران، ترکیه و کشورهای خاورمیانه و حوزه خلیج فارس از طریق افغانستان، و تشکیل یک قطب "اسلامی" در تقابل با هند (بخوانید هندویسم) تلقی کرد.

بعد از خروج نیروهای شوروی، غرب نه تنها افغانستان را فراموش کرد بلکه این فراموشی شامل حال پاکستان نیز شد. رابرت گیتس وزیر دفاع امریکا در دیدار اخیر خود از پاکستان که در هفته قبل از کنفرانس لندن (که 28 ژانویه برگزار شد) انجام شد، در سخنرانی اش خطاب به افسران نظامی پاکستانی قطع روابط دفاعی میان امریکا و پاکستان در اوایل سالهای ۱۹۹۰ را، که دلیل آن آزمایشات اتمی پاکستان بود، “اشتباه بزرگ استراتژیک” توصیف کرد.

 

پاکستان با حمایت مستقیم از رژیم طالبان در پی آن بود که بتواند از طریق افغانستان روابط اقتصادی و تجاری، بخصوص از نظر انرژی، با کشورهای آسیای میانه، ایران و دیگر کشورهای خاورمیانه داشته باشد. ترغیب صفرمراد نیازاف رئیس جمهور ترکمنستان، توسط حکومت بی نظیربوتو در زمان طالبان برای توافق با پیشنهاد صدور گاز به پاکستان از طریق خط لوله ای در افغانستان، نمونه ای از تلاشهای پاکستان برای دستیابی به منابع انرژی در آسیای میانه م یتواند به حساب آید.

 

در پی حملات یازدهم سپتامبر 2001 و آغاز حمله نیروهای به رهبری آمریکا به افغانستان، پاکستان به متحد اصلی آمریکا تبدیل شد که این خود موقف پاکستان در معادلات سیاسی منطقه ای را به شدت افزایش داد و باعث سرازیر شدن حجم عظیمی از کمکهای نظامی و اقتصادی آمریکا به این کشور شد.

 

با آن هم، ظاهرا پاکستان این اتحاد اغلب جنجالی با آمریکا را حلال مشکلات استراتژیک خود، بخصوص در مقابله با هند نمی داند. بخصوص اینکه از نفوذ فزاینده هند در افغانستان به شدت نگران است و هند را متهم می کند که از این نفوذ خود برای دامن زدن به تنشها در پاکستان، به ویژه در منطقه بلوچستان استفاده می کند. گذشته از آن، حجم معاملات تسلیحاتی و همکاریهای هسته ای هند و آمریکا نیز نگرانیهایی جدی برای پاکستان ایجاد کرده استتاريخ : شنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۸ | 16:46 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

گفتنی هاي ناگفته درمورد شايستگي...

درگذشته ظرفيت هاي اداري برمبناي ضرورت معيین ايجادمي شد، پيش ازآنكه نهادي به نام رياست مديريت ويامعنيت درداخل تشكيلات اضافه مي شد، درباره ضرورت خصوصيت كاري وماهيت وجودي آن مكث مي شد.

لذا به خاطر آن‌كه نهاد درداخل اداره مصدر اجرا وظيفه مطابق پاليسي ولايحه كارباشد، اجرآت راكه ميبايست انجام دهد ازفورم لايحه وظايف پيش ازوجود وشكل گیري نهاد تعريف مي شد.

تاپاليسي وجود نهاد برمبناي مبرميت واولويت طرح شده وزماني كه اين تشكيل اداري فعال مي شد درحول وحوش لايحه وظايف عملكرد اداري خود را سمت وسوي بخشد.

دردنيا كنوني هم مديريت ورهبري دراداره هاي عامه وپروژه خصوصي به تاسي ازنياز هاي است كه، مطابق لايحه وظايف تنظيم و پیش بینی شده است.

زيراهمین لوايح به اصطلاح ما یل مات { نقشه ذهني} وروند كاررهبران ومديران راسمت واستقامت ميدهد.

يكي ازمشكلات كه امروز دراداره عامه افغانستان بسيار جدي وچشمگير است ، حضور صدها تن كارمندان بي تخصص بي تجربه وبی تحصيل درراس رهبري تصدي هاي مهم است.

اين كارمندان به اساس شايستگي وظرفيت تخصص استخدام نه شده بلكه به اساس روابط ، وابستگي قومي، تيظيمي وگروهي به كرسي هاي دولت لميده اند. دراكثر نهادها زماني كه به لايحه وظايف كارمندان سابق وجديد توجه شود كارمند كه به اساس وابستگي قومي، گروهي وتنظيمي چوكي هاي مديريت ورهبري راقاپيده اند ، ازنخستين روزكار تافرجام وظیفه كوچكترين اقدامي رامبتني برلايحه وظايف انجام نداده است.

زيرا نميداند كه مسؤوليت، صلاحيت وظايف راكه انجام دهد  كدام ها اند.

براي رهبري ، هدايت وسازماندهي كارمندان تحت فرمانش كوچكترين پلان نداشته وحتي نميداند كه مساعي روزانه اداره مربوط به اوچيست.

رهبران ومديران موافق افزون برآنكه لايحه كاري خود را مطابق خواست اداره هاي زيربط استخراج ميكنند، ضمناً روزانه هفته وار وماهانه كارها خوب وبي نتيجه اداره هاي مربوط رابررسي، ازكارهاي خوب تقدير وكارهاي ضيعف رانقد وبعداً هدايت ميدهند.

امادراداره عامه افغانستان به اضافه آن‌كه رهبران ومديران لايحه كاري ندارند، نميدانند كه درحوزه تحت قيمويت شان نتايج كار چگونه است.

كه مصدر كارخوب هركه مخل كار وكدام ظرفيت تاهنوز استخدام نه شده است، به اصطلاح عوام درنزد رهبران كنوني كارنيزه زن وركاب كش برابر بوده وبدليل بي طرفي ونبود مداخله رهبران روحيه انظباط اعتماد به نفس وشوق به كار روز به روز درميان كارمندان میمرد.

 اكنون كه مبارزه بافساد اداري باشعار آغاز شده است، مردم توقع دارند تادولت به خاطر تطهير وپاكسازي تصدي ها ي مهم از افراد بي تخصص، بي تجربه وبي كار به اقدامات عملي مبادرت كند.

زيرا وجود همين افراد باعث ، كم تحركي، بي كاري، كارشكنی ورخوت درميان كارمندان مجرب ومومن به منافع ملي است.

ماافراد بسياري رادراداره عامه مي بينيم كه درراس رهبري تصدي هاي مهم قرارداشته امادر مدت يك سال رهبري ومديريت خود حتي براي يك روز ازنحوه مشكلات اداره ها مربوط شان اطلاع نگرفته اند.

بيشتر وقت اينها صرف ديد واديد  بادوستان اقارب ونزد يکان شان شده دردواير رسمي شده وفقط بااستفاده از تلفون هاي دولتي مصروف حل مشكلات دوستان شخصي شان هستند.

ويا يكي ازمصروفيت هاو دلمشغولي هاي مروج آنان اشتراك درمجالس ومحافل بوده وباارائيه سخنرانيهاي تكراري، كليشه ايي وبي محتوا حضور وظهور خود را ازطريق رسانه ها را متجلي مي سازند.

تداوم اين فرهنگ سخیف نه تنها مايه نگراني وفساد اداره عامه است بلكه شخص خود به خود به نوعي كندي، رخوت واسترس روبروشده وبدليل نداشتن پلان كار مثبت درمعرض افت ها ی  رواني قرارميگرد. اگر اداره عامه ازشر چنين آسيب نجات نيابد مبارزه بافساد يك شعار كلي وكليشه اي بوده ودرعمل موفقيت چنداني بدست نمي آورد.

 

 تاريخ : دوشنبه دوازدهم بهمن ۱۳۸۸ | 10:36 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
نماینده گان مردم در ولسی جرگه افغانستان به روزشنبه با دادن رای به 17 تن از اعضای کابینه پیشنهادی رییس جمهور کرزی هفت تن از نامزد وزیران را به شمول زلمی رسول وزیر خارجه و ضرار احمد مقبل وزیر پیشنهادی مبارزه با مواد مخدر که بیشترین آرا را به دست آورد، تایید کردند، اما 10 تن دیگر از وزرای پیشنهادی نه توانستند، آرای لازم را به هدف کسب عضویت در کابینه جدید به دست آورند.

دوصد و بیست و چهار تن از نماینده گان مردم در ولسی جرگه در رای دهی اشتراک کردند و هر وزیر نیاز داشت تا 113 رای به دست بی آورد.

آرای وابسته به زلمی رسول وزیر پیشنهادی خارجه افغانستان، اول مورد شمارش قرار گرفت، وی 132 رای تایید به دست آورد و 82 تن از نماینده های مردم وی را رد کردند و پنج رای سفید و چهار رای باطل نیز نصیب وی گردید، اما توانست از فلتر ولسی جرگه افغانستان موفق بدر آید.
از جمله 17 وزیر پیشنهادی، ولسی جرگه برای هفت آنان رای اعتماد داد

حبیب الله غالب نامز وزیر عدلیه، نیز توانست 115 رای تایید بگیرد، اما 99 تن از نماینده گان مردم نیز به وی رای رد دادند و در اوراق وی هشت رای سفید و یک رای باطل وجود داشت.

سومین وزیر پیشنهادی که آرای وی مورد شمارش قرار گرفت، داکتر عصمت اللهی برای پست وزارت تحصیلات عالی بود که موفق نشد.
وی یکصد رای تایید به دست آورد، در حالی که 108 تن از وکلا وی را رد کردند و دوازده رای سفید و دو رای باطل نیز به وی تعلق گرفت.

داکتر محمد یوسف نیازی کاندید وزیر حج و اوقاف افغانستان توانست با گرفتن 132 رای تایید اعتماد نماینده گان مردم را کسب کند و موفق شود.
هشتاد تن از نماینده گان مردم به وی رای ندادند و یک رای سفید و ده رای باطل نیز به این وزیر پیشنهادی تعلق گرفت.

پلوشه حسن که برای پست وزارت امور زنان کاندید شده بود، صرف توانست پنجاه و شش رای تایید به دست بی آورد، اما موفق نشد.
نماینده گان مردم به این وزیر پیشنهادی 150 رای رد دادند و پانزده رای سفید و چهار رای باطل نیز در میان آرای داده شده به وی وجود داشت.

داکتر ثریا دلیل کاندید وزیر صحت عامه افغانستان نیز نتوانست اعتماد اکثریت نماینده های مردم را کسب کند.
نماینده گان مردم در ولسی جرگه برای ثریا دلیل 86 رای تایید دادند، اما 116 رای رد را نیز به وی واگذار کردند.
در میان آرای مربوط به وی سه رای سفید و هفده رای باطل نیز موجود بود.

عبدالهادی ارغندیوال وزیر پیشنهادی اقتصاد نیز توانست از فلتر ولسی جرگه موفق به در آید و 120 رای تایید به دست آورد.
نماینده های مردم به این کاندید وزیر 94 رای رد دادند، و دو رای باطل و شش رای سفید نیز به وی تعلق داشت.

محمد ظاهر وحید یکی دیگر از وزرای پیشنهادی بود که نتوانست آرای لازم را به دست بی آورد و صرف 69 رای به دست آورد.
نماینده های مردم در ولسی جرگه به وی یکصد و بیست و هفت رای رد دادند و دوازده رای سفید و سه رای باطل نیز به وی تعلق گرفت.

وزیر پیشنهادی انکشاف دهات جار الله منصوری نیز مورد تایید قرار گرفت و نماینده گان مردم نیز به وی 113 رای تایید دادند.
اما 103 رای رد ، شش رای سفید و یک رای باطل نیز به صندوق این وزیر پیشنهادی ریخته شده بود.

آمنه افضلی وزیر پیشنهادی کار و امور اجتماعی و شهدا و معلولین، نیز به صف وزرای موفق کابینه پیوست.
وی توانست 117 رای تایید به دست بی آورد، در عین حال نود و چهار تن از وکلا به وی رای عدم تایید دادند و یک رای باطل و ده رای سفید نیز به وی تعلق گرفت.

عبدالرحیم اوراز وزیر پیشنهادی ترانسپورت افغانستان نیز به قطار وزرای نا موفق پیوست، وی صرف هشتاد و هفت رای تایید به دست آورد.
یکصد و بیست و سه رای رد به وی تعلق گرفت و در عین حال دوازده رای سفید و یک رای باطل نیز نصیب وی گردیده است.

بشیر لعلی وزیر پیشنهادی فواید عامه نیز نتوانست از خط ولسی جرگه عبور کند، وی هفتاد و هشت رای تایید به دست آورد.
یکصد و بیست و نه تن از وکلا به وی رای رد دادند، پانزده رای سفید و یک رای باطل نیز به این وزیر پیشنهادی تعلق گرفت.

انجنیر عبدالرحیم وزیر پیشنهادی امور مهاجرین هم از فلتر ولسی جرگه جان به سلامت نبرد و موفق به کسب آرای لازم نگردید، وی هشتاد و دو رای تایید به دست آورد، یکصد و بیست و هشت تن رای رد دادند و سیزده رای سفید نیز به وی تعلق گرفته است.

نماینده گان مردم درولسی جرگه افغانستان ارسال جمال وزیر پیشنهادی امور سرحدات و قبایل را نیز رد کردند.
وی نود و چهار رای تایید به دست آورد، اما یکصد و شانزده رای عدم تایید یا رد به وی تعلق گرفت و در میان آرای وی ده رای سفید و سه رای باطل وجود داشت.

وزیر پیشنهادی مبارزه با مواد مخدر ضرار احمد مقبل توانست بیشترین آرای نماینده گان مردم را به دست آورد.
وی 162 رای تایید به دست آورد، پنجاه و شش رای رد به وی تعلق گرفت و چهار رای سفید و یک رای باطل نیز از وی بود.

سلطان حسن حصاری وزیر پیشنهادی انکشاف شهری صرف هشتاد رای تایید به دست آورد، اما نماینده های مردم برای وی یکصد و بیست و هشت رای رد دادند و دوازده رای سفید و سه رای باطل نیز به وی تعلق گرفت.
از جمله 17 وزیر پیشنهادی، ولسی جرگه برای هفت آنان رای اعتماد داد

انجنیر عبدالقدوس حمیدی نیز نتوانست موفق شود، وی یکصد و پنج رای تایید به دست آورد، یکصد و چهار تن از وکلا به وی رای رد دادند و چهار ده رای سفید نیز داشت.

روند رای دهی و شمارش آرا در حضور هیات اداری ولسی جرگه افغانستان صورت گرفت.
تا کنون روشن نیست که برای معرفی ده وزیر جدید برای کابینه چی زمانی اقدام صورت خواهد گرفت.

دو هفته قبل نیز نماینده گان مردم در ولسی جرگه افغانستان از میان بیست و چهار وزیر پیشنهادی، هفده تن آنان را رد کرده و به هفت تن از نامزد وزیران به شمول وزرای کلیدی داخله، دفاع، مالیه، معارف و معادن رای اعتماد داده بودند.
تاريخ : شنبه بیست و ششم دی ۱۳۸۸ | 15:2 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

سازمان ملل اعلام كرد شمار غيرنظاميان افغاني كه طي سال گذشته در خشونت‌هاي مربوط به جنگ اين كشور كشته شدند به بالا ترين سطح از زمان آغاز جنگ افغانستان در سال 2001 رسيد. اين در حالي است كه شمار كشته شدگان مربوط به نيروهاي ائتلاف در افغانستان حدود 30 درصد كاهش يافته است.

 

سازمان ملل در گزارشي اعلام كرد: تقريبا نيمي از تلفات غيرنظاميان افغان در جنوب افغانستان بوده‌اند، جايي كه شديدترين درگيري ميان نيروهاي آمريكايي و ائتلافي با گروه طالبان و ديگر افراطيون ديده شده است.

 

در اين گزارش آمده است كه مناطق باثباتي هم‌چون استان قندوز و مناطق ديگر در شمال شرق افغانستان نيز شاهد افزايش ناآرامي و تنش‌ بوده است.

 

هيات سازمان ملل در افغانستان نيز اعلام كرده است كه 2412 غيرنظامي در سال 2009 در افغانستان كشته شده‌اند كه اين آمار نشان دهنده افزايش 14 درصدي كشته شدگان در افغانستان در مقايسه با سال 2008 بوده است. هم‌چنين 3566 غير نظامي نيز در سال 2009 زخمي شدند .

 

در اين گزارش عنوان شده است كه عامل كشته شدن حدود 70 درصد از غير نظاميان (1630نفر) شبه نظاميان بودند در حالي كه 25 درصد (596 نفر) در درگيري‌ نيروهاي حامي دولت كشته شده‌اند. بقيه كشته شدگان نيز مشخص نيست كه به چه دليل و از سوي چه كسي كشته شده‌اند.

 

اين آمار در حالي منتشر شده است كه ژنرال استنلي مك كريستال، فرمانده ارشد نيروهاي آمريكايي در افغانستان به نيروهاي آمريكايي دستور داده است كه در استفاده از حملات هوايي با دقت عمل كنند و تدابير لازم براي كاهش تلفات غير نظاميان را اتخاذ كنند.

 

براساس گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، در گزارش سازمان ملل آمده است: شمار غيرنظاميان كشته شده توسط نيروهاي حامي دولت از جمله حملات هوايي نيروهاي آمريكايي در مقايسه با سال گذشته 28 درصد كاهش يافته است. حملات هوايي هنوز هم باعث كشته شدن 359 غير نظامي يا 60 درصد از كشته شدگان مربوط به حامي دولت مي شود.

 

در اين گزارش عنوان شده است: اين كاهش بازتاب تدابير اتخاذ شده از سوي نيروهاي نظامي بين‌المللي در انجام عمليات‌ها با هدف كاهش تلفات غيرنظاميان بوده است.

 

براساس بررسي انجام شده اخيرتوسط شبكه اي.بي.سي، ‌بي.بي.سي و تلويزيون اي.آر.دي آلمان نيز مشخص شد كه 42 درصد از 1534 افغان شركت كننده در يك نظرسنجي نيروهاي طالبان را عامل خشونت‌ها در افغانستان مي‌دانند.17 درصد آمريكا، ناتو و نيروهاي امنيتي افغان را عامل اين خشونت‌ها مي‌دانند. 66 اعلام كردند كه حملات هوايي آمريكا و نيروهاي بين‌المللي در افغانستان غير قابل قبول است، چون با انجام اين حملات هوايي جان بسياري از غيرنظاميان بي گناه در خطر قرار خواهد گرفت.

 

سازمان ملل هم‌چنين اعلام كرد كه بيش از نيمي از شمار كشته شدگان غير نظامي در نتيجه حملات انتحاري و ديگر بمب گذاري‌ها به همراه ترورها و اعدام‌ها از بين رفته‌اند و بقيه نيز اكثرا به خاطر حملات موشكي و يا تبادل تيراندازي كشته شده‌اند.

 

حملات شبه نظاميان اكثرا با هدف ضربه زدن به نيروهاي دولتي و بين‌المللي انجام مي‌شود اما اغلب باعث كشته شدن غير نظاميان نيز مي‌شود.

 

از سوي ديگر خبرگزاري آسوشيتدپرس گزارش داد كه دولت افغانستان در حال تنظيم طرحي براي ارائه شغل،‌ آموزش و ديگر مشوق‌هاي اقتصادي به ده‌ها هزار تن از شبه نظاميان طالبان كه قصد دارند از اين گروه جدا شوند، است.

 

مقام‌هاي افغانستان اميدوارند كه با ارائه اين مشوق‌ها بتوانند از خشونت‌ها در افغانستان بكاهند. براساس ارزيابي‌هاي اوليه مشخص شده است كه اين طرح حداقل 600 هزار دلار هزينه دربرخواهد داشت و ممكن است در سه سال اول به يك ميليارد دلار برسد.

 تاريخ : جمعه بیست و پنجم دی ۱۳۸۸ | 15:23 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |

خلص سوانح دیپلوم انجنیر عبدالقدوس حمیدی نامزد وزیر مخابرات .

دیپلوم انجنیر عبدالقدوس حمیدی فرزند عبدالحمید در سال 1335 در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان تولد یافته و دوره ابتدائیه و لیسه را در سال 1354 در لیسه ابن ایمین شهر شبرغان به اتمام رسانده او در سال 1358 از دیپارتمنت تکنالوژی کیمیاوی انستیتوت پولی تخنیک کابل به سویه فوق لیسانس فارغ گردید.

موصوف در سال 1358 بحیث انجنیر در ریاست مواد نفتی و گاز مایع شروع به کار نمود و در سال 1365 بحیث امر عمومی دستگاه مولد حرارت ، معاون فنی و رئیس عمومی تدویر و مراقبت مکروریانها و در سال 1369 سرانجنیر ومسوول تولید کوکاکولای شرکت کام درسال 1372 بحیث استاد در پوهنتون بلخ موظف شد.

وی سال 1373 بحیث معاون فابریکات کود و برق و سپس دو دوره بحیث رئیس ان تصدی در سال 1383 و 1384 بحیث رئیس تفحص نفت و گاز شمال در سال 1385 بحیث مشاور وزیر معادن و از تاریخ 28 میزان 1385 منحیث معین تنظیم امور سکتوری وزارت معادن ایفای وظیفه مینماید .

 او از سال 1999 الی 2003 بحیث استاد انستیتوت علوم شهر کویته تدریس نموده است .تاريخ : یکشنبه بیستم دی ۱۳۸۸ | 15:56 | نویسنده : سیرو س احمد بد خشا نی |
.: Weblog Themes By VatanSkin :.